MojAndroid

Spoločnosť Apple tento týždeň predstavila veľké množstvo noviniek. Aj napriek tomu, že na našom webe sa dočítate prevažne informácie zo sveta Androidu, nemôžeme si takéto veľké predstavenie nevšimnúť. Zariadenia so systémom iOS majú priamy vplyv na vývoj zariadení s Androidom a platí to aj opačne. Dve veľké konkurenčné platformy spolu bojujú už niekoľko rokov a za ten čas sa zmenil aj pohľad fanúšikov na ne. Platí to aj o tom, ako sa pozerajú fanúšikovia jednej platformy na tú druhú.

Náš tip
Apple znovu dvíha latku. Predstavil nové iPhony, iPad Pro so stylusom a ďalšie novinky

Podľa našich skúseností sa v posledných rokoch rapídne znížil počet prípadov ostrých výmen názorov medzi fanúšikmi Androidu a iOS. Samozrejme, tieto diskusie (t. j. prudké a často agresívne hádky) zrejme nezmiznú až dovtedy, kým tieto platformy neprestanú vládnuť mobilnému trhu. Debata ale nie je taká vyhrotená, ako kedysi. Možno je to len náš klamný dojem, no čoraz viac užívateľov si uvedomuje, že obyčajné rozdeľovanie na “lepší a horší” operačný systém, resp. zariadenie, dnes jednoducho nemôže obstáť. Zákazníci sú totiž takí nároční, že každý požaduje od svojho zariadenia niečo iné a pre každého je prioritou iná vlastnosť zariadenia.

iphone-sgs5-tlacidlo-titulka

Situácií pomáha aj fakt, že dynamický vývoj zariadení sa v poslednej dobe trochu ustálil. Nové zariadenia sú spravidla lepšie a výkonnejšie ako aktuálne modely, no rozdiely sú čoraz menšie a ak vezmeme do úvahy cenu, zákazníci si často radšej vyberú model, ktorý je na trhu už nejakú dobu. Aktuálnu situáciu by sme mohli prirovnať trhu s počítačmi (notebookmi) – nie vždy si pri kúpe nového notebooku musíme vybrať to najlepšie a najdrahšie, čo je na trhu. Ročné modely sú často oveľa lacnejšie a prinesú takmer rovnaký úžitok, ako horúca novinka. Užívatelia tiež neporovnávajú notebooky iba podľa značky a netvrdia, že jeden notebook je lepší len preto, lebo je inej značky. Samozrejme, aj tu sú medzi výrobcami značné rozdiely, no dnes už skutočne každý ponúka niečo jedinečné – u niekoho je to skvelá konštrukcia, u iného výborný hardvér a u niekoho iného zasa skvelý pomer cena/výkon.

Náš tip
Apple predstavuje nový iPhone 6s a iPhone 6s+

Náš tip
Apple predstavil nový iPad Pro a stylus Apple Pencil

Podobná situácia je dnes už aj na trhu so smartfónmi. V priebehu posledných rokov sa ich predalo toľko, že takmer každý, kto si môže smartfón dovoliť, ho už aj má. Aj preto sa výrobcovia teraz sústredia na rozvojové krajiny, kde prinášajú dostupné zariadenia. Mimochodom, z tohto trendu môžeme profitovať aj my. Veľký dôraz výrobcov (Android zariadení) na dostupné smartfóny znamená zlepšovanie aj tejto kategórie, vďaka čomu vidíme každý rok nové dostupné komponenty, ktoré ponúkajú vyššiu kvalitu a v konečnom dôsledku výrazne zlepšujú aj túto kategóriu zariadení.

apple-iphone-6s-live-_2295

Aj tento fakt potvrdzuje to, čo sme spomínali vyššie – pre každého je dôležitý iný prvok zariadenia. Pre ľudí v rozvojových krajinách je to často cena. Pre niekoho iného môže byť najdôležitejšou vlastnosťou zariadenia výdrž batérie. Pre niekoho iného zasa konštrukcia zariadenia, atď. Dnes už je na trhu také veľké množstvo zariadení, že skutočne každý si môže nájsť to, ktoré mu najviac vyhovuje a kým toto zariadenie je vo väčšine aspektov nadpriemerné, možno práve v tom najdôležitejšom je excelentné. Už sme sa ale niekoľkokrát presvedčili, že dokonalý smartfón neexistuje, a tak si každý musí vybrať to, čo je preňho konkrétne najbližšie k dokonalému smartfónu.

A tu sa vraciame späť k spoločnosti Apple. Hoci patríme medzi fanúšikov systému Android, nemôžeme ignorovať vývoj oboch platforiem v posledných rokoch. O situácii najlepšie svedčí aj pravidelná diskusia na tému predstavených noviniek jednej aj druhej strany. Často vidíme predstavenie funkcií a prvkov systému, ktoré konkurencia ponúka už dlho. Pre “hejterov” je to skvelý odrazový mostík k zákerným poznámkam, no pre užívateľov je to znovu iba ďalší krok na ceste k vyrovnanosti oboch platforiem.

Náš tip
5 + 1 nových funkcií iPhone 6s, ktoré má Android už dávno

Práve tá vyrovnanosť spôsobuje, že preferencie užívateľov sa menia. Pred dvomi rokmi pri predstavení iPhonu 5S si možno užívatelia kúpili toto zariadenie, pretože im veľmi imponoval výkonný skener odtlačkov prstov. Zariadeniam so systémom Android to síce chvíľu trvalo, no dnes už nájdeme na trhu mnohé modely, ktoré ponúkajú podobne spoľahlivý skener odtlačkov a títo užívatelia si za nové zariadenie možno znovu zvolia model s Androidom. Každý telefón totiž ponúka svoje jednotlivé funkcie na inej kvalitatívnej úrovni a užívatelia sa s nimi nemusia vždy stotožniť.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-2

Veríme, že ak by sa stretlo desať technologických nadšencov, ktorí by mali zoradiť podľa priority desať najdôležitejších prvkov smartfónov, ani dvaja z nich by ich nezoradili rovnako. Pri výbere nového zariadenia majú potom tieto priority výrazný vplyv na to, aké zariadenie si tento užívateľ vyberie. Ak niekto zaradí medzi najdôležitejšie prvky telefónu kvalitné spracovanie, extrémne rýchle aktualizácie, spoľahlivý fotoaparát, menší, no kvalitný displej a skvelú vyladenosť medzi HW a SW a uprednostní tieto prvky pred vysokou mierou personalizácie či dlhou životnosťou batérie, pravdepodobne si vyberie iPhone. Ak niekomu neprekážajú pomalšie aktualizácie a horší fotoaparát a radšej uprednostní so zariadením s lepšou výdržou batérie, bohatšími nástrojmi na prispôsobenie a nižšou cenou, skôr sa uspokojí s dostupnejším zariadením so systémom Android.

Miera uspokojenia týchto dvoch modelových užívateľov pritom môže byť rovnako vysoká. Ak by si ale mali títo užívatelia svoje zariadenia vymeniť, ani jeden z nich by zrejme nebol spokojný. Takáto situácia je ale pre užívateľov veľmi výhodná – mnohí výrobcovia sa snažia priniesť zariadenia pre úzku skupinu ľudí, ktorí ale budú s týmito zariadeniami nadmieru spokojní. Niektorí lákajú zákazníkov skvelým fotoaparátom, pričom ostatné prvky telefónu sú iba priemerné. Iní zasa ponúkajú vynikajúcu výdrž batérie, no iba priemerný výkon. Pre niektorých užívateľov je to ale presne to, čo požadujú. A pre niekoho to môže byť práve iPhone. Aj preto na to myslite pri vašej ďalšej debate s prívržencom platformy iOS. Dnes už neplatí, že “iPhony sú lepšie ako Android” či opačne. Platí iba to, že PRE MŇA je niečo lepšie ako PRE TEBA.

13.9.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+