MojAndroid

Ukrajinci čelia nebezpečenstvu aj v online priestore. Portál The Hacker News upozorňuje na novú vlnu kybernetických útokov, ktorých cieľom je získať prístup k Telegram účtom používateľov.

Používateľom prichádzali správy s odkazom na web, ktorá sa tvári ako oficiálna stránka Telegramu. Avšak už podľa domény vieme, že v skutočnosti ide o podvod. Stránka ich následne vyzvala, aby zadali svoj telefónne číslo a overili ho prostredníctvom SMS správy. Týmto útočníci získali prístup k údajom z ich Telegram účtov, vrátane četov a kontaktov.

Telegram kyberzločinci
Telegram kyberzločinci | Zdroj: reuters.com

Séria útokov zdržovaná pod označením „UAC-0094“, začala falošnými správami, ktoré príjemcu upozorňovali na nové prihlásenie do účtu z Ruska. V správe bol priložený odkaz, cez ktorý mal reláciu potvrdiť, no ten súžil len na krádež jeho údajov.

Kyberútoky ohrozujú aj ukrajinskú vládu

Kyberzločinci však neútočia len na bežných obyvateľov Ukrajiny, ale aj na vládne inštitúcie. Krajina nedávno zaznamenala pokus o nainštalovanie špionážneho softvéru prostredníctvom súboru s názvom „Vojnoví zločinci Ruskej federácie.htm“, ktorý bol vládnym agentúram doručený cez e-mail.

Tento útok bol pripísaný Armagedonu, ruskému aktérovi s väzbami na Federálnu bezpečnostnú službu, ktorý útočí na Ukrajinu minimálne od roku 2013. Predpokladá sa, že stojí aj za inými útokmi, konkrétne na lotyšských vládnych predstaviteľov.

Náš tip
Pozor! Androidom sa šíri nebezpečný malvér. Dokáže nahrávať hlas a sledovať vašu polohu

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+