MojAndroid

Ako dlho zvykne vydržať smartfón spoľahlivo slúžiť? Dva roky? Tri? Štyri? Pri troche šťastia vám vydrží hneď niekoľko rokov. Telefóny sú nástroje, ktoré majú slúžiť nám a nikdy nie naopak. Keď ich však úplne nezanedbáme, zvyknú vydržať v skvelom stave po dlhší čas. Trošičku starostlivosti tak nie je úplne na škodu. Ako to je možné zariadiť? Téme sa venoval web GizChina.

Tipy na udržiavanie rýchlosti Android smartfónu

Aktualizácie sú kritickým bodom. Tie nielen zlepšujú bezpečnosť a pridávajú do systému nové funkcie, ale aj opravujú chyby a optimalizujú výkon zariadenia. S novším operačným systémom prichádza aj lepšia podpora najnovších aplikácií v prichádzajúcej budúcnosti. Aktualizácie by ste preto nemali dlhodobo odkladať.

V prípade, že chcete svojmu smartfónu okamžite dodať nový dych, väčšinou stačí iba reštart. Vypnutie a opätovné zapnutie všetkých procesov dokáže prispieť k lepšej plynulosti zariadenia a nižšej spotrebe batérie. Reštart môžete vykonávať aj pravidelne, napríklad raz za týždeň.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

K spomaľovaniu smartfónu dochádza aj po zaplnení väčšiny ukladacieho priestoru. Veľké mediálne súbory, ako už zhliadnuté filmy vymažte a vaše vlastné videá môžete presunúť na externé úložisko alebo do počítača. Pre tento účel sa vám bude určite hodiť napríklad takýto USB kľúč.

Množstvo aplikácií ktoré nepoužívate dokáže taktiež do značnej mieri obmedzovať výkon zariadenia. Ak niektoré z nich ste aspoň mesiac nepoužili, asi je najvyšší čas sa ich zbaviť. V prípade potreby si ich samozrejme môžete kedykoľvek nainštalovať naspäť. Ak máte problém s fungovaním konkrétnej aplikácie, vymažte jej vyrovnávaciu pamäť. Na každom telefóne je proces vymazávania cache rôzny, no vo všeobecnosti by mal platiť nasledujúci postup.

Google Pixel 7 Pro
Google Pixel 7 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Otvorte nastavenia a hľadajte možnosť s názvom “Aplikácie”, “Aplikácie a upozornenia” alebo niečo podobné, čo môže byť závislé od verzie Androidu a či grafickej nadstavby od výrobcu. V tejto sekcii nájdite a kliknite na aplikáciu, ktorej cache chcete vymazať a nájdete tlačidlo na zmazanie vyrovnávacej pamäte. Pozor! Neklikajte na možnosť “Vymazať dáta”, tá by zmazala vami uložené nastavenia / obsah v aplikácii. Aplikácie inštalujte iba z overených zdrojov, najlepšie zo samotného Obchodu Play.

Pamäťová karta vie situáciu napraviť a niekedy aj zhoršiť

Ak vlastníte model, ktorý disponuje slotom na microSD kartu a využívate túto možnosť rozšírenia úložiska, tak spomalenie môže byť zapríčinené aj pamäťovou kartou. Overte, či sú jej prenosové rýchlosti dostatočné. Hardvér počítačov sa musí prispôsobiť najpomalšej súčasti systému a v tom vašom prípade ňou môže byť práve microSD karta. Ak je smartfón pomalý aj počas používania aplikácií ktoré dáta z microSD karty nenačítavajú, problém bude inde. Ak je interné úložisko vášho mobilu menšie, využívanie pamäťovej karty ho dokáže uvoľniť a zariadenie bude vo výsledku svižnejšie.

vivo X90 Pro
vivo X90 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Modely so slabším grafickým akcelerátorom alebo horšou optimalizáciou softvéru by mali siahnuť po možnosti určenej pre skrátenie času trvania systémových animácií. Ide o veľmi známy a frekventovane opakovaný postup pokiaľ ide o zrýchlenie mobilného telefónu. Presný návod s podrobnými krokmi nájdete v našom samostatnom článku. Ak neviete o čo ide, rozhodne vám odporúčame tento návod prečítať.

Niekedy môže robiť neplechu aj vstavaný launcher. Ide o aplikáciu, ktorá slúži ako vaša domovská obrazovka. Existuje veľké množstvo alternatív, ktoré nie sú tak náročné na hardvér zariadenia. Výber je len na vás, no medzi favoritov patrí napríklad dlhými rokmi overený a stále veľmi obľúbený Nova Launcher, ktorý má aj svoju vysoko prispôsobiteľnú “Prime” verziu za malý poplatok. Výbornými možnosťami sú i Microsoft Launcher, Niagara Launcher, Hyperion Launcher alebo Lawnchair 2.

Xiaomi 13 Ultra
Xiaomi 13 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak je váš smartfón stále pomalý aj po vykonaní viacerých krokov, určite pomôže inštalácia alternatívnej ROM alebo custom kernelu. Ak neviete o čom je reč, tak tento postup vám robiť neodporúčame. Ak ale patríte k skúsenejším a rozumiete tomu, čo robíte, smelo do toho.

Predĺženie dlhodobej životnosti telefónu

Pokiaľ si želáte predĺžiť životnosť telefónu z dlhodobého hľadiska, jednoznačne dbajte aj na jeho fyzickú ochranu. Používajte obal a rozhodne nezabudnite ani na tvrdené sklo. Časom sa všetko opotrebuje, avšak fyzické starnutie vášho mobilu viete spomaliť. Škrabance na displeji nepôsobia práve najlepšie a už vôbec nie nejaké praskliny. Telefón nenechávajte a nepoužívajte v nadmernom teple alebo extrémnom chlade. V prípade akejkoľvek neopraviteľnej poruchy zariadenia je nevyhnutnémať spravenú zálohu. Nikto predsa nechce prísť o svoje vzácne fotografie či videá.

Asus Zenfone 10
Asus Zenfone 10 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Prvým fyzickým prvkom, ktorý v útrobách smartfónu zostarne, je batéria. Aj napriek tomu, že zadná strana je používateľom neodoberateľná, servisným zásahom je možné akumulátor vymeniť. To však bude aj niečo stáť. Ak chcete, aby batéria slúžila dlhšie, používajte kvalitné nabíjačky (ak ju výrobca pribalí, tak oficiálnu). Nabíjanie počas noci je v poriadku, no ak máte rýchlu nabíjačku, ktorá smartfón dobije v priebehu niekoľkých minút, je tento úkon úplne zbytočný. Pomalé nabíjanie je pre dlhodobé zdravie batérie lepšie. Percento jej nabitia držte najlepšie v rozmedzí 20 % až 80 %. Základom je zariadenie nevybíjať do nízkych úrovní.

Samsung Galaxy Z Fold5
Samsung Galaxy Z Fold5

Bezdrôtové nabíjanie produkuje veľké množstvo tepla, ktoré baterke ubližuje, a je to jednoducho veľmi neefektívne. Prinajlepšom sa mu vyhýbajte a používajte túto metódu iba ak je v danej situácii naozaj intuitívnou, napríklad v aute. Aj napriek tomu, že váš model má odolnostné krytie voči vode, kvapalinám a vlhkému prostrediu sa pre istotu vyhýbajte. Berte to ako nejakú poistku proti nehode, ktorá sa bez pochýb môže stať komukoľvek. Najmä staršie telefóny môžu mať už oslabenú izoláciu a voda sa vie bez nejakých výraznejších problémov dostať do vnútra prístroja a trvalo ho poškodiť. A ako si chránite svoj mobilný telefóny vy?

Náš tip
Veľká zmena na vrchole? Ktorý výrobca predá v roku 2023 najviac smartfónov?
22.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+