MojAndroid

Fyzická klávesnica už nie je štandardnou súčasťou smartfónov viac ako 10 rokov a nedá sa povedať, že by väčšine ľudí chýbala. Nájde sa však stále pár jedincov, ktorí ešte túžia po fyzických tlačidlách, aké mal prvý Android smartfón HTC Dream. Podľa portálu PhoneArena by im prianie časom mohol splniť patent výskumníkov z Future Interfaces Group (FIG) z Univerzity Carnegie-Mellonových.

Ako nová technológia funguje?

Výskumníci chcú simulovať fyzickú klávesnicu priamo na dotykovom displeji pomocou technológie, ktorú nazývajú haptika plochých panelov. Podrobnosti uviedli v dokumente predloženom na konferencii ACM CHI o ľudských faktoroch v počítačových systémoch, ktorá momentálne prebieha v nemeckom Hamburgu.

V priebehu rokov sme mohli vidieť viacero podobných konceptov. Na dotykovom paneli sa dočasne vytvoria hrbole zhodné s tlačidlami na obrazovke, ktoré poskytujú prstom hmatovú spätnú väzbu. Hardvér bol ale vždy objemný a svojou hrúbkou na súčasných smartfónoch neaplikovateľný.  Výskumníkom FIG sa však podarilo  tento problém vyriešiť.

Vytvorili vstavané elektroosmotické pumpy (EEOP), ktoré sú schopné pohybovať kvapalinami pomocou elektrických polí namiesto použitia pohyblivých častí. A najpodstatnejšie je, že merajú len 1,5 milimetra. Môžu byť spárované s rovnako tenkým zásobníkom tekutiny pod nimi a flexibilnou povrchovou štruktúrou navrchu.

fyzická klávesnica
Vyskakovacie tlačidlá, ktoré merajú takmer 5 milimetrov | Zdroj: PhoneArena.com

Vyskakovacie tlačidlá, ktoré merajú takmer 5 milimetrov na výšku s dostatočným tlakom a tuhosťou, sa dokážu vytvoriť behom sekundy. Samozrejme sú tu určité obmedzenia technológie, ktoré môžu brániť jej aplikovaniu v praxi. Napríklad, že tvar a veľkosť vyskakovacích tlačidiel sú vopred určené. Výskumníci z FIG sú však odhodlaní tieto muchy čo najskôr vyriešiť.

Náš tip
Zdieľanie hesiel je veľký problém Netflixu. Nové pravidlá ho stoja množstvo predplatiteľov
28.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+