MojAndroid

Každý z nás vie, že batérie strácajú časom časť svojej kapacity, no nikto doteraz nevedel, ako to presne funguje. To sa však mení vďaka výskumu skupiny amerických vedcov, ktorí sa pod elektrónovým mikroskopom pozreli na Li-Ion batérie a proces, ktorý sa v nich odohráva počas vybíjania a nabíjania. Vytvorili na to špeciálne zariadenie mikroskopických rozmerov, ktoré zaznamenalo vytváranie akýchsi čiastočiek (usadenín) lítia na elektródach Li-Ion batérie. Tie sa vo väčšej miere vytvárali pri nabíjaní a naopak, mizli pri vybíjaní batérie. Celý proces sa podarilo zachytiť aj an detailných fotografiách.

lithium-ion-battery-department-of-energy

Ako na fotografii vyššie môžete vidieť, proces vybíjania a nabíjania testovali vedci na 3 typoch batérie (predstavujú jednotlivé riadky snímok). Prvé 4 obrázky zľava zachytávajú nabíjanie, a teda vytváranie usadenín lítia na elektródach, zatiaľ čo posledné dva obrázky v jednotlivých riadkoch zachytávajú vybíjanie batérie = miznutie usadenín lítia. Ako vedci po vydaní tohto výskumu vyhlásili, niektoré čiastočky lítia sa už nikdy úplne nerozložia, a tak v batérii zostane vždy aspoň malá časť týchto usadenín, čo po niekoľkých mesiacoch používania spôsobuje stratu kapacity batérie. Vedci týmto spôsobom testujú nové technológie batérií a to, či naozaj fungujú tak, ako majú. Aj týmto pánom tak môžeme vďačiť za (aspoň čiastočné) predĺženie výdrže dnešných akumulátorov v Android zariadeniach.

Zdroj: Engadgetpubs.acs.org

25.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Len Človek

  podobne ako plešavenie u mužov nad 35..

 • Majo

  Tie sa vo väčšej miere vytvárali pri vybíjaní a naopak, mizli pri nabíjaní batérie

  pod fotkou

  prvé 4 obrázky zľava zachytávajú nabíjanie, a teda vytváranie usadenín lítia na elektródach, zatiaľ čo posledné dva obrázky v jednotlivých riadkoch zachytávajú vybíjanie batérie = miznutie usadenín lítia

  Tak ako to teda je? Kedy miznú a kedy sa vytvárajú?

  • Martin Bokša

   v každom riadku prvé 4 ukazujú nabíjanie (vytváranie) a zvyšné 2 vybíjanie (miznutie).

  • Vytvárajú sa pri nabíjaní, sú nosičmi energie a miznú pri vybíjaní. Upravil som aj prvý odsek článku, vďaka za upozornenie

 • Dušan Zervan

  Nezdá sa mi, že by to boli 3 rôzne batérie, skôr 3 cykly nabíjania jedinej batérie.

 • Enri

  Americkí vedci zistili, že ľudia veria všetkému, čo zistili americkí vedci…

+