MojAndroid

Ako každý rok, tak aj tento si pripomíname 6. február ako deň bez mobilného telefónu. Je to deň, keď máme príležitosť zamyslieť sa nad tým, ako nám telefóny zasahujú do životov, prípadne ako nám ich uľahčujú. Telefón už dávno nie je len na telefonovanie. Keby to tak bolo, náš web by pravdepodobne neexistoval. Smartfóny výrazne zasiahli do každodenného života ľudí a do značnej miery ovplyvňujú aj ich správanie.

Ericsson T68 (Prvý telefón s farebným displejom)

Mobilná komunikácia je na Slovensku veľmi rozšírená. Je to vidieť aj z každoročne sa navyšujúceho objemu prenesených dát zákazníkov operátorov. Na Slovensku máme už vyše 6,2 milióna aktívnych SIM kariet, čiže viac ako má Slovensko obyvateľov.

Ako vznikol deň bez mobilu?

Za vznikom svetového dňa bez mobilu stojí francúzsky spisovateľ Phil Marso, ktorý v roku 1999 napísal prvú knihu o „vrahovi bez mobilu“ s názvom Tueur de portable sans mobile apparent. Jeho zámerom bolo zvýšiť povedomie o stúpajúcej závislosti na mobilných zariadeniach. Prvýkrát sa oslavoval v roku 2001 a v povedomí ho majú najmä obyvatelia severských krajín, Kanady, Španielska či Švajčiarska.

Trocha histórie

Začiatok mobilnej komunikácie na Slovensku sa viaže na rok 1991. Práve vtedy bol v našej krajine uskutočnený prvý hovor a následne začala komerčná prevádzka. Pevnú linku v minulosti nemal každý. Na jej zriadenie sa čakalo dosť dlho a navyše to bolo finančne náročné. Teraz si to už pomaly ani nevieme predstaviť. Na výber operátora ste mohli v tom čase zabudnúť. Bol len jeden. Dokonca sa platilo aj za prijaté hovory. Prvá GSM sieť bola na Slovensku spustená v roku 1997 a na výber bolo z dvoch operátorov.

Prvý Android smartfón HTC Dream (T-Mobile G1)

Operátori postupne pribúdali (tretí v roku 2006 a štvrtý v roku 2013), ceny sa zmenšovali a rovnako sa zmenšovali aj telefóny. Prišla však éra dotykových displejov a z malých telefónov sa znovu stali veľké :) K 2G sieťam pribudli 3G a neskôr aj 4G. Očakávame, že každú chvíľu bude predstavená aj 5G sieť.

Aktuálna situácia

Dnes si už život bez smartfónu poriadne ani nevieme predstaviť. Okrem telefonovania nám nahrádzajú fotoaparáty, hudobné prehrávače, kalendáre a mnoho ďalších dôležitých zariadení, ktoré by sme inak nosili pri sebe. Mať všetko podstatné v jednom malom zariadení je určite obrovskou výhodou.

Trh so smartfónmi je rozmanitý, dominujú mu však dva operačné systémy Android a iOS. Možnosť výberu má každý. V rámci operačného systému Android sú k dispozícii drahé zariadenia, avšak núdza nie je ani o tie lacnejšie, ktoré mnohým používateľom postačia a nehľadajú to najlepšie, čo trh ponúka. Veď predsa nie každý používa svoj telefón rovnako.

V minulosti by sme pravdepodobne deň bez mobilu zvládli úplne bez problémov. A teraz prichádza otázka. Zvládli by ste takýto deň aj teraz?

Zvládli by ste 24 hodín v pracovnom dni bez svojho smartfónu?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
6.2.2019
Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+