MojAndroid

Spoločnosť Swan, ktorá získala v tendri voľných frekvencií licenciu na 2 x 15 MHz bloky  v pásme 1800 MHz, oficiálne spúšťa svoju mobilnú 4G sieť. Swan predviedol verejné testovacie hovory v mobilnej 4G sieti v Trnave a zároveň oznámil prefix, teda predvoľbu svojich telefónnych čísiel – 0950.

Rozhodnutie pre región bolo podľa predstaviteľov spoločnosti jednoznačné. “Trnava je jedným z našich strategických krajských miest pokrytia, nielen dostupnosťou, ale i najväčším počtom SWAN zákazníkov. Práve tu by sme chceli priniesť mobilné služby v premiére,” uviedol Miroslav Strečanský, generálny riaditeľ SWAN a. s.

Do konca roka 2014 chce SWAN na Slovensku vybudovať 300 základňových staníc, do troch rokov plnohodnotnú mobilnú 4G sieť s viac ako 1100 stanicami.Celkovo chce SWAN do projektu mobilného operátora investovať 50 až 100 miliónov eur. Pre budovanie siete využíva výlučne slovenských dodávateľov, technológiu dodala čínska spoločnosť ZTE.

Komerčné služby budú meškať

Presný termín uvedenia komerčných služieb a konkrétnu ponuku zatiaľ operátor nezverejnil. Veľmi dôležitým aspektom bude prepojenie s operátorom, ktorý bude SWANu poskytovať služby národného roamingu. To je zatiaľ problém, nakoľko s existujúcimi operátormi k dohode zatiaľ nedošlo. Ak však SWAN pokryje vlastnou sieťou 20% populácie SR, budú mu musieť národný roaming umožniť. Do konca roku 2015 však SWAN musí pokryť vlastnou sieťou 25% populácie a do konca roka 2018 50% populácie Slovenska.

SWAN tlačovka b
Namerané rýchlosti v Trnave sa pohybovali na úrovni 20-50 Mbit za sekundu

Plány na rok 2014

Doterajšie míľniky SWANu ako štvrtého mobilného operátora:

  • 30. december 2013 – vydanie individuálneho povolenia pre SWAN
  • 8. január 2014 – platnosť individuálneho povolenia pre SWAN
  • 12. jún 2014 – začatie používania frekvencií pridelených individuálnym povolením v pilotných lokalitách, čím spoločnosť SWAN splnila svoju licenčnú podmienku
  • 20. september 2014 – uskutočnený prvý hovor v mobilnej sieti SWANu
  • 27. september 2014 – pokryté prvé mesto technológiou LTE – Trnava

V decembri 2014 spoločnosť SWAN plánuje pokryť sieťou 20% obyvateľstva Slovenska, prirodzene, bude sa jednať o veľké mestá a ich najbližšie okolie.

Spolupráca so Slovenskou poštou

Nový operátor SWAN sa pripravuje spustiť spoluprácu so Slovenskou poštou. Na tlačovej konferencii to povrdil predseda predstavenstva Juraj Ondriš. Bližšie informácie neboli špecifikované, všetko podstatné sa dozvieme už v priebehu dvoch týždňov. Obe strany aktuálne rokujú. Možný je scenár poskytnutia pobočiek pošty alebo odkúpenia akcií spoločnosti SWAN Mobile.

Zdroj: SWAN

16.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+