S rastúcou popularitou mobilných a neskôr inteligentných telefónov sa začali objavovať aj informácie o tom, ako nám používanie smartfónov môže škodiť, hlavne tesne pred spaním. Viaceré štúdie či prieskumy zdanlivo potvrdili predtuchy a dnes už je všeobecne uznávaným faktom, že používanie smartfónu, tabletu či počítača tesne pred spaním nám neprospieva. Dvojica výskumníkov sa však teraz na celý problém pozrela z iného uhla pohľadu a zamerala sa iba na presné dáta z predchádzajúcich štúdií. Jej zistenia sú v kontraste s doterajšími predpokladmi.
Predchádzajúce štúdie sú nepresné
Amy Orben a Andrew Przbylski z Oxford University zistili, že tínedžeri, ktorí používajú smartfóny tesne pred spaním, nemajú potom žiadne negatívne následky. To, samozrejme, neznamená, že im používanie smartfónov prospieva, no na druhej strane to vyvracia mnohé predchádzajúce zistenia a domnienky.
Dvojica výskumníkov totiž považuje mnohé predchádzajúce štúdie za nepresné. Tie totiž často stavajú svoje predpoklady na výpovediach respondentov o tom, ako často používajú svoje zariadenia. Respondenti majú tendenciu podhodnotiť čas strávený používaním smartfónov v prípade, ak ich používajú príliš často a naopak, ak patria medzi striedmejších používateľov, väčšinou tento čas vo výpovedi nadhodnotia.
Výskumníci sa tak teraz pozreli iba na presné dáta – denníky používania, do ktorých si zapisovali respondenti priamo počas používania samotných telefónov. Z týchto výsledkov nenašli výskumníci žiadne dôkazy o tom, že by malo používanie smartfónov pred spaním negatívny vplyv na tínedžerov.
“Nie je zlé” neznamená, že je to “dobré”
Samozrejme, neznamená to, že by svoj čas nemohli využiť inak a prospešnejšie. Skôr je zaujímavý kontrast, ktorý vznikol jednoducho na základe použitia presnejších dát a eliminácie faktoru skreslenia skutočnosti samotnými respondentmi.