Streamovanie je teraz v USA najväčším zdrojom príjmu hudobného priemyslu. Stalo sa tak po prvýkrát v histórii, čo vo svojej správe potvrdila aj asociácia RIAA (Recording Industry Association of America). V minulom roku boli príjmi z predaja streamovanej hudby po prvýkrát vyššie ako z predaja digitálnej hudby, ktorá znova zaznamenala medziročný pokles. Hudobný priemysel ale aj napriek tomu rástol, pričom v USA sa predala hudba v hodnote 7 miliárd dolárov. Aj napriek klesajúcemu záujmu o kúpu digitálnej hudby, rastu pomohli najmä online streamovacie služby. Tie ku koncu roka 2015 zaznamenali až 13 miliónov platiacich používateľov, ktorí spolu po prvýkrát v histórii streamovacích služieb vygenerovali viac ako miliardu amerických dolárov.
RIAA však s takýmto výsledkom vôbec nie je spokojná. Je to najmä z toho dôvodu, že záujem o počúvanie hudby rastie rýchlym tempom, no príjmy hudobných spoločností už tak nie. Problémom sú najmä neplatiaci používatelia, ktorí využívajú služby, ako sú Spotify a Youtube, úplne zadarmo. Deje sa tak aj napriek tomu, že fanúšikovia si v roku 2015 vypočuli a videli stovky miliárd skladieb a videoklipov v reklamou podporovaných digitálnych službách, ako je Youtube. Príjmy z týchto služieb sú však veľmi biedne. Reklama priniesla v minulom roku len 385 miliónov dolárov, čo je dokonca menej ako v prípade vinylových platní, ktoré v posledných rokoch zažívajú veľký boom – v minulom roku predstavovali pre hudobný priemysel príjem na úrovni 416 miliónov dolárov.
Je zaujímavé sledovať, ako staré vinylové platne dokážu dnes vyprodukovať viac peňazí ako modernejšie technológie. Streamovacie spoločnosti však argumentujú možnosťami zviditeľnenia sa, čo nakoniec vedie aj k zvýšenému záujmu o produkciu skladateľov a kapiel. To je niečo, čo by inde hudobné spoločnosti nenašli. Riešením, v prípade Youtube, je platená služba Youtube Red, ktorá by podobne ako v prípade prémium účtu na Spotify, priniesla viac financií pre všetky strany. Otázne ale ostáva, či budú používatelia ochotní prejsť z bezplatnej na platenú službu.
Zdroj: theverge