MojAndroid

Android smartfóny prichádzajú v drvivej väčšine prípadov s čipsetmi od dvoch veľkých výrobcov. Za najznámejšie meno možno považovať Qualcomm a jeho čipy Snapdragon. Táto firma však nebola za uplynulý rok najpopulárnejšou voľbou. Podľa stránky Gizmo China ju porazila konkurencia z Taiwanu.

MediaTek bol lídrom z pohľadu na popularitu

Najpopulárnejším návrhárom čipsetov pre mobilné telefóny bol MediaTek. Možno niektorí z vás tipovali Apple, ktorý si vytvára svoje vlastné dizajny čipov pre rozličné zariadenia, vrátane iPhonov. To isté je možné povedať o juhokórejskom gigantovi Samsung a jeho čipoch Exynos.

Qualcomm MWC 2024

Najobľúbenejšou voľbou výrobcov smartfónov bol však pre uplynulý rok MediaTek. Tento dizajnér čipsetov predal 117 miliónov kusov čipov v poslednom kvartáli uplynulého roka, zatiaľ čo konkurencia v podobe Apple 78 miliónov a Qualcomm 69 miliónov kusov. Ďalšími významnými hráčmi sú aj spoločnosti Google (čipy Tensor pre zariadenia Google Pixel) a Unisoc. Druhá zmienená spoločnosť hlási 24-percentné zlepšenie v oblasti dodávok čipov. Jej najkľúčovejšími zákazníkmi sú značky ako Transsion, Realme a Lenovo.

mediatek statistiky cipy porovnanie
Štatistiky | Zdroj: GizmoChina.com

MediaTek taktiež zaznamenal pomerne významný, 21-percentný medziročný nárast dodávok smartfónov s ich súčiastkami v celkovej hodnote 23 miliárd amerických dolárov. Tržby spoločnosti Apple dosiahli 87 miliárd dolárov a taiwanskú firmu prekonal v tržbách aj Qualcomm s hodnotou 30 miliárd dolárov. Napríklad taký Samsung však nanešťastie zaznamenal 44-percentný pokles ziskov z dodávok čipových sád Exynos.

Huawei MWC 2024

Podľa dostupných správ patrilo k najvýznamnejším zákazníkov Qualcommu a MediaTeku čínske Xiaomi. Len tejto firme samej patrí 25-percentný podiel predajov čipov spoločnosti Qualcomm a 20-percentný podiel predajov čipov od MediaTeku. O 2 % viac čipov v porovnaní so Xiaomi však od firmy MediaTek odkúpil Samsung.

Za zmienku ešte stojí aj Huawei a nové čipy Kirin. Čínsky gigant dodal 7 miliónov jednotiek s tržbou 7 miliárd amerických dolárov. Výrobca tak dosiahol 5,121-percentné zlepšenie.

Náš tip
Prvé informácie o pripravovanej sérii Xiaomi 14T
7.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+