MojAndroid

Nový výskum z Technickej univerzity, Georgia, USA priniesol zaujímavé výsledky výskumu a výstup v podobe zistenia, že si každý môže dobíjať smartfón alebo tablet pomocou statickej elektriny, ktorá vzniká našim pohybom alebo trením plôch.

Piezoelektrická energia z chôdze alebo trenie plastu a kovu dávajú statickú elektrinu, ktorú poznáme, keď „nás kopne“ elektrina pri trení svetra alebo keď sa dotkneme nabití energiou kovových častí. Podobne tento jav vzniká, keď si trieme vlasy povedzme o plastový balón.

Na univerzite vytvorili dve platne, kovovú a plastovú, ktoré vytvárali elektrickú energiu – ich štruktúra bola upravená na úrovni nanometrov. Ak použité materiály, polyetyléntereftalát a kov o seba trú, vzniká elektrická energia.

Na univerzite sa takto podarilo previesť v laboratórnych podmienkach 10-15 percent na efektívnu elektrickú energiu, tenší materiál by bol schopný vytvoriť efektívne až 40 percent energie.

„Výber materiálov je široký a výrobné zariadenia sú jednoduché,“ povedal Zhong Lin Wang z výskumného tímu.

Ak by takýto nanogenerátor bol schopný efektívne vyrábať energiu na napájanie elektrických zariadení, v podstate by sme nepotrebovali už žiadny iný zdroj a vedeli by sme si napájať zariadenia sami, nielen smartfóny alebo tablety, ale technológia by mohla byť využitá aj na napájanie medicínskych zariadení ako kardiostimulátor alebo iné, podobné zariadenia.

Zdroj, foto: TechnologyReview, Pubs.Acs.org

21.11.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+