MojAndroid

Väčšina webov dnes používa zabezpečený protokol HTTPS. Pokiaľ ale nemáte zariadenie s nainštalovanými správnymi certifikátmi, môžu pri načítavaní stránok vzniknúť problémy. A presne toto čaká v budúcom roku staršie Androidy, informoval portál Android Police.

Staršie Androidy nebudú mať nainštalované potrebné certifikáty

Medzi popredné certifikačné autority sveta patrí spoločnosť Let’s Encrypt, ktorej certifikáty používa približne 30 percent webov. Všetky doterajšie certifikáty boli podpísané tzv. DST Root X3, ktorý vlastní spoločnosť IdenTrust.

Partnerstvo týchto dvoch spoločností sa skončí 21. septembra 2021 a ďalšia dohoda sa v budúcnosti neplánuje. To znamená, že všetky prehliadače a operačné systémy bez certifikátu Let’s Encrypt už nebudú pracovať s webmi a službami, ktoré používajú tieto certifikáty.

Dotkne sa to aj smartfónov s operačným systémom Android 7.1 a starším. Softvér, ktorý nebol aktualizovaný od roku 2016, nebude dôverovať certifikátom vydaným Let’s Encrypt. To znamená problémy so správnym načítavaním stránok.

Android Nougat staršie androidy

Aké je riešenie?

Dohoda síce skončí až v septembri 2021, ale prvé problémy sa môžu objaviť už v januári. Ak vlastníte smartfón s operačným systémom Android 7.1 a starším, máte dve možnosti.

Tou prvou je kúpa novšieho modelu s novším operačným systémom. Ak stále vlastníte zariadenie s takto starým systémom, pravdepodobne patríte medzi tých najmenej náročných. Ak sa neviete rozhodnúť, aký model kúpiť, mohol by vám pomôcť napríklad článok Vyberáme najlepšie smartfóny s cenou do 100 eur.

Druhou možnosťou je inštalácia prehliadača Firefox, ktorý používa vlastné certifikáty. Avšak problém môže v budúcnosti nastať aj v samotných aplikáciách, preto by sme radšej zvolili kúpu nového zariadenia.

Náš tip
Akcia: Platené Android aplikácie a hry sú teraz úplne zadarmo

9.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+