MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Multimédiá: Medzi najlepšími

Sony Xperia XZ1 je v podstate kópiou smartfónu Xperia XZ Premium. Nie je preto prekvapením, že tu nájdeme väčšinu funkcií a hardvérovú výbavu, ktorú poskytuje aj tento smartfón. Nechýbajú teda predné stereoreproduktory s kvalitným a hlasným zvukovým prednesom. Samozrejmosťou je tiež výkonný a kvalitný 3,5 mm audio výstup, ktorý by mal uspokojiť potreby aj náročnejších používateľov.

Sony Xperia XZ1

Nastavenia zvuku sú už tradične bohaté. Na výber máte Digital Sound Enhancement Engine (DSEE HX) pre zvýšenie kvality aj menej kvalitných skladieb, či High-res audio, ktoré znižuje skreslenie a šum v širšom frekvenčnom spektre a zabezpečuje presnú a detailnú reprodukciu vysokých tónov. Prítomný je tiež ekvalizér s niekoľkými prednastavenými profilmi a možnosťou manuálneho nastavenia jednotlivých frekvenčných pásiem. Basy vylepšíte použitím špeciálneho filtra Clear Bass.

Zvukový zážitok môžete obohatiť o priestorový efekt, virtuálny 3D zvuk S-Force Surround, či dynamickým normalizérom pre vyrovnávanie rozdielov v hlasitosti hraných skladieb. Podporované je aj prehrávanie audia vo vysokom rozlíšení, a to cez kábel aj bezdrôtovo prostredníctvom Bluetooth. Súčasťou softvérovej a hardvérovej výbavy je tiež aktívne potlačenie hluku DNC, ktoré funguje s kompatibilnými slúchadlami.

Sony vo svojom zariadení prináša aj vlastné multimediálne aplikácie. Stretnete sa tu už s dobre známymi titulmi pre prehliadanie fotografií, ale aj prehrávanie hudby a videí – aplikácie Album, Hudba a Video. Všetky ponúkajú v podstate základné funkcie v atraktívnom používateľskom rozhraní. To, či ich budete používať je už len na vašom rozhodnutí, v pohode ich však zastúpia aj iné aplikácie z obchodu Play.

Operačný systém: Android 8.0 Oreo!

Nie, nie je to chyba. Nová Sony Xperia XZ1 prichádza s už predinštalovaným Androidom 8.0 Oreo. Hneď po kúpe zariadenia tak máte k dispozícii tú najnovšiu verziu operačného systému od Googlu. Po kúpe tak môžete očakávať, že tento telefón dostane ďalšie veľké aj menšie aktualizácie, ktoré budú opravovať chyby a vylepšovať bezpečnosť. A to je veľmi dobrá správa pre všetkých jeho budúcich majiteľov!

Čo sa týka funkcií a vzhľadu, tak tu máme dočinenia s klasickým Sony. To sa uberá smerom, ktorý udáva Google a jeho čistý Android. Nie je preto prekvapením, že systém sa podobá po stránke dizajnu práve na Android 8.0 Oreo. Ten je samozrejme doplnený o nadstavbu, ktorá isté zmeny prináša, a to aj vrátane nových predinštalovaných aplikácií.

K dispozícii sú napríklad užitočné používateľské kontá, ktoré vám uľahčia zdieľanie zariadenia s inými osobami. Na výber máte ale aj automaticky vytvorený dočasný účet hosťa, ktorý je možné jednoducho odstrániť alebo spustiť znova načisto. K ďalším nastaveniam patrí možnosť vybrať aplikácie, ktoré môžu odosielať upozornenia alebo možnosť výberu systémových ikon, ktoré sa majú zobrazovať v stavovom riadku.

Systém podporuje aj úpravu prostredia prostredníctvom motívov. Tie je možné sťahovať z obchodu Play alebo z aplikácie What’s New, ktorú nájdete v zariadení predinštalovanú ihneď po prvom spustení. Nehľadajte tu ale žiadne pokročilé nastavenia tém. Tie sú napevno zadefinované.

No a súčasťou systému je tiež rýchle prepínanie medzi dvoma aplikáciami alebo práca s dvoma aplikáciami v rozdelenej obrazovke. Tieto dve funkcie sú natívne podporované už od Androidu 7.x Nougat.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

5.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+