MojAndroid

Spoločnosť Sony už pred časom pridala do svojho portfólia smartfón strednej triedy s názvom Sony Xperia XA1. Otestovali sme ho a teraz vám chceme sprostredkovať naše dojmy. Čo považujeme za slabé a silné stránky tohto mobilného zariadenia? Nech sa páči, tu je naša recenzia.

Konštrukcia a dizajn

Celá predná strana zariadenia je pokrytá zakriveným 2,5D sklom. Musíme uznať, že na nás toto vyhotovenie celkom zapôsobilo. Zadnú stranu tvorí plastový kryt a rámiky na spodnej a vrchnej časti sú vyrobené z kovu. Smartfón má unibody konštrukciu, no to už je dnes štandard pri množstve zariadení. Na ľavej strane sa nachádza slot na nano SIM kartu a microSD kartu. Slot sa vysúva ako malá zásuvka a veľmi dobre sedí na mieste.

Vpravo sa nachádza dvojtlačidlo hlasitosti a tlačidlo napájania. V pravej dolnej časti nechýba ani hardvérová spúšť fotoaparátu. V dolnej časti sa nachádza USB-C konektor, čo nás v tejto kategórii mierne prekvapilo, no Sony ide evidentne s dobou, takže použitie tohto obojstranného konektora chválime. No a nachádza sa tu aj 3,5 mm jack na slúchadlá a reproduktor, ku ktorému sa ešte dostaneme.

Z konštrukčného hľadiska hodnotíme kladne ten fakt, že v hornej a spodnej časti sú spomínané kovové rámiky. Bohužiaľ, matný plastový kryt trpel nedostatkom v podobe extra náchylnosti na poškriabanie. Po pár dňoch používania sme mali kryt už poriadne doškrabaný, a tak sme ho nosievali v mäkkom plátennom obale. Určite odporúčame pri kúpe smartfónu dokúpiť aj akýkoľvek kryt, ktorý zabráni škrabancom.

Dizajn je podľa nášho názoru veľmi subjektívnou záležitosťou, no nám osobne sa smartfón veľmi páčil. Je veľmi pohodlný na držanie, má príjemné rozmery (zvlášť pre menšie ruky) a hravo ho dokážete ovládať jednou rukou. Mierne zakrivené sklo a určitý výzor tehličky pôsobili celkom “chutne”. Smartfón sa, mimochodom, dokáže udržať na hrane v stojatej podobe. Z nášho pohľadu ide o jeden z najkrajších a najelegantnejších smartfónov strednej triedy.

Displej

Displej smartfónu má rovných 5 palcov a HD rozlíšenie 1280 x 720p a Sony stavilo na technológiu IPS LCD. Úprimne musíme povedať, že nám toto rozlíšenie stačilo, i keď by sme si v kútiku duše priali už Full HD rozlíšenie. Zobrazenie farieb bolo veľmi slušné a displej mal aj dostatočnú svietivosť v rámci automatického jasu. Vo vonkajšom prostredí to už však nebolo celkom “ono” a najlepšie na tom neboli ani pozorovacie uhly. O ochranu displeja sa v tomto prípade stará vlastné odolné sklo, ktoré by malo zvládnuť škrabance aj pády z menšej výšky. Ako sme spomínali pri konštrukcii, ide o 2,5D sklo a pri okrajoch je elegantne zakrivené. Pri displeji vás možno zamrzí fakt, že pôsobí “strateno” kvôli veľkým bradám v spodnej i hornej časti. Navyše z neho naspodu ukrajujú aj softvérové tlačidlá.

Výkon a pamäť, Operačný systém

Vo vnútri smartfónu bije procesor od MediaTeku, presnejšie osemjadrový Helio P20 (4 x 2,3 GHz Cortex-A53 + 4 x 1,6 GHz Cortex-A53) a pamäť RAM má kapacitu 3 GB. Počas nášho testovania nás smartfón poriadne poslúchal a nevystavil nás žiadnym krušným chvíľam. Aplikácie fungovali bezchybne a systém bežal úplne plynulo. Nerobilo mu problém spustiť akúkoľvek hru a nejako výraznejšie sa pri tom ani nezapotil. Isté tahriatie smartfónu sme počas náročnejších úloh síce mohli pozorovať, no nebolo to nič neštandardné. Napokon, aj nenchmarkové výsledky v AnTuTu sú na cenovú kategóriu pomerne slušné:

Smartfón Sony Xperia XA1 mal pre používateľa úložný priestor o veľkosti 32 GB, z čoho približne tretinu zaberal systém zariadenia. Ak by vám zostávajúci priestor nestačil, potom ho môžete rozšíriť o microSD kartu až do 256 GB.

Sony Xperia XA1 prichádza s už predinštalovaným Androidom 7.0 Nougat. V tomto smere musíme Sony jednoznačne pochváliť. Svedomito sa stará o aktualizácie svojich zariadení. Osobne sa nám vizuálne veľmi pozdáva aj nadstavba výrobcu, no musíme povedať, že v smartfóne bolo na náš vkus až priveľa bloatwaru. Jednotlivé predinštalované aplikácie sme v našom prípade nahradili alternatívami, no niet pochýb, že niekomu môže tento vlastný ekosystém doslova vyhovovať. Podľa nás tu však bolo od začiatku až priveľa aplikácií. Nemyslíme si však, že nejak výrazne spomaľujú chod zariadenia.

Sony už klasicky ponúka v nastaveniach pestré množstvo tapiet a tém, z ktorých si vyberie aj náročnejší používateľ. Výrobca tiež poskytuje službu Nájdi moju Xperiu, pomocou ktorej sa vám môže podariť stratený smartfón lokalizovať. Okrem toho tu nájdete aj ďalšie funkcionality, ako napr. Xperia v práci (rýchle nastavenie účtov a sietí, ktoré využívate v práci), či prenos obsahu zo zariadení. Po zadaní lokality sa vám tiež zobrazuje prehľadný widget s informáciami o počasí  a po rozkliknutí nájdete aj ďalšie rozširujúce informácie.

 

Multimédia a konektivita

Smartfón má zabudovaný reproduktor v spodnej hrane. O tomto umiestnení by sa dalo diskutovať. Je to určite lepšie riešenie ako na zadnej strane, no pri pozeraní videí či hraní hier si zvyknete občas reproduktor zakryť. Dobrou správou však je, že aspoň nemusíte premýšľať, či položíte telefón na stôl displejom nahor či nadol. Hlasitosť prehrávania je pomerne dobrá, no zvukový prednes je veľmi nevýrazný až skreslený. Ak chcete počúvať hudbu či dlhšie sledovať videá na YouTube, určite využite radšej nejaké lepšie slúchadlá.

Sony Xperia XA1 nesklame konektivitou. Disponuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.2, GPS, A-GPS, GLONASS, nechýba však ani NFC, FM rádio, či konektor USB Type-C. Zo senzorovej výbavy sa tu nachádza akcelerometer, proximity senzor a nájde sa tu aj kompas.

Fotoaparát

Smartfón disponuje snímačom s rozlíšením 23 MPix s clonou f/2.0. Fotky v ideálnych svetelných podmienkach hodnotíme veľmi pozitívne. Majú výborné hutné farby a boli dostatočné ostré. Môžete sa spoľahnúť aj na poriadnu hĺbku ostrosti a s trochou fotogenického oka dokážete robiť fotky, ktorými ohúrite.

Trochu nekonzistentná bola však rýchlosť fotoaparátu. Občas mal zo zamknutej obrazovky nejakú tú sekundu oneskorené spustenie, prípadne aj na samotné odfotografovanie a zaostrenie situácie akoby potreboval svoj čas. Smartfón je ale zato vybavený detekciou pohybujúceho sa objektu, teda prediktívnym autofokusom. Niekoľkokrát sa nám táto funkcionalita naozaj zišla, inokedy sa síce prediktívny autofokus ukážkovo pohyboval spolu s objektom, no nie vždy sa mu podarilo zaostriť. Musíte mať skrátka šťastie. Omnoho lepšie fotografie dosiahnete vtedy, keď poctivo ťuknete prstom tam, kde si želáte zaostriť a rýchlo cvaknete.

Pri poriadne slnečných dňoch nastáva menšie zaváhanie v podobe neistého HDR. Smartfón si pri klasickej “širokej” fotke krajinky poriadne nevedel poradiť so zachytením a prevedením oblohy. Nočné fotografie však na tom boli celkom prijateľne. Smartfón to zvládol a fotografie boli pomerne slušné. Za bieleho dňa bolo dobré aj video a so smartfónom sa dali urobiť pekné statické zábery s detailami. My sme sa v našom teste sústredili najmä na chôdzu a pohyblivý záber, ktoré bývajú náročnejším sústom pri nakrúcaní. Celkovo však musíme video pochváliť, nárazy krokov sú pomerne absorbované softvérovou stabilizáciou.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Sony sa snaží s aplikáciou fotoaparátu vždy pohrať, a tak tu nechýba dokonca ani pohodlné hardvérové tlačidlo plniace funkciu spúšte. Okrem rôznych filtrov a úprav nájdeme aj efekty AR, teda rozšírenej reality. Okrem starých známych lesných škriatkov, ktorých môžete “vypustiť” do kancelárie, bytu či prírody tu je aj viacero selfie “nálepiek”, ktoré si môžete aplikovať na tvár pri fotení. Hovoriac o selfie treba podotknúť, že predný fotoaparát má rozlíšenie 8 MPix a fotografie v žiadnom prípade nesklamú a môžete sa na ne spoľahnúť aj v slabších svetelných podmienkach.

Batéria

Batéria má kapacitu 2300 mAh, čo je aj pri nižšom rozlíšení displeja pomerne málo. Na druhej strane, Sony má dobre zoptimalizovaný systém a ten nežerie toľko baterky. Pokiaľ sme smartfón používali priemerne, teda neboli sme na ňom zavesení každú voľnú chvíľu, tak v pohode vydržal bez nabíjania do večera, alebo aj do druhého dňa. Ak ste však už dávali smartfónu zabrať a riešili ste svoj pracovný deň cez maily, Slack, Asanu, využívali sociálne siete Instagram, Facebook či komunikačný WhatsApp, okolo siedmej vás už úroveň batérie nepotešila. Musíme ešte doplniť, že sme využívali aj pripojenie Bluetooth s inteligentným náramkom, ktorý tiež batériu mierne vyšťavoval.

Sony tento model obdarilo rýchlonabíjaním, no treba k nemu špeciálnu nabíjačku, ktorá sa nenachádza priamo v balení. Na nabitie smartfónu si tak počkáte štandardne okolo 2 a pol hodiny.

Sony Xperia XA1 je však na ťažké prípady vyzbrojená aj šetriacimi režimami Stamina a Ultra Stamina, ktoré výdrž výrazne predĺžia o niekoľko hodín. Samozrejme, vypýtajú si daň, takže sa obmedzíte napr. v pripojiteľnosti.

Záverečné hodnotenie Sony Xperia XA1

Sony Xperia XA1 je smartfón, ktorý vás dokáže baviť. Má skladné rozmery a spĺňa priemerné očakávania používateľa. Neohúri super výdržou, no poteší fotografiami či fungujúcim, nezasekávajúcim sa systémom. Vo svojej kategórii 280 EUR má však poriadnu konkurenciu a na trhu to nebude mať ľahké. Ťažko niečím vyčnieva z radu, no ak si ho kúpite, dobre vám poslúži. Vy sa budete navyše tešiť z príťažlivého štýlového vzhľadu, ktorý by ste však mali doplniť aj o štýlový kryt, aby sa vám konštrukcia rýchlo neošúchala.

Plusy

+ fotoaparát (v dobrých svetelných podmienkach excelentný)

+ systém a výkon

+ konektivita

Mínusy

– batéria síce nebola na tom zle, no prospela by vyššia kapacita

– displej – pozorovacie uhly a rozlíšenie

Zariadenie na test zapožičalo Sony.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+