MojAndroid

Sony sa opäť vrátilo do starých koľají a rozhodlo sa, že tento rok to rozbalí vo veľkom. Aj preto predstavilo viacero smartfónových noviniek, medzi ktorými sa nachádzala aj Sony Xperia X Compact. Tú sme v našej redakcii otestovali hneď po Sony Xperia XZ a pripravili sme si pre vás detailnú recenziu. V nej sa dozviete, ako toto zariadenie hodnotíme po niekoľkodňovom používaní.

OBSAH BALENIA

Sony Xperia X Compact prichádza na trh v škatuli bežných rozmerov. Tá v sebe okrem samotného zariadenia ukrýva aj nabíjačku s výstupom 5V/1,5A, príručky a štupľové slúchadlá. My sme na testovanie získali hneď dvojicu smartfónov – Xperia X Compact a Xperia XZ, a tak sme v balení našli aj slúchadlá Sony EXTRA BASS Bluetooth (model XB950BT) v hodnote €199.

sony-xperia-x-compact-recenzia-fotka-2

KONŠTRUKCIA | Najmenší smartfón s výkonom

Sony Xperia X Compact je najmenším smartfónom, aký sme držali v rukách za posledné mesiace. S rozmermi 129 x 65 x 9,5 mm a hmotnosťou 135 gramov nájde v segmente Android smartfónov v tomto smere len veľmi málo premožiteľov, a tak ak hľadáte kompaktné zariadenie, ktoré sa zmestí aj do menšieho vrecka alebo kabelky, nový X Compact je vhodným adeptom.

sony-xperia-x-compact-recenzia-fotka-7

Ako sme už pri kompaktných verziách smartfónov od Sony zvyknutí, ich konštrukcia je vyrobená z kombinácie skla a plastu. Hoci ide o dva rozdielne materiály, niečo majú spoločné – priťahujú odtlačky ako magnet. My sme testovali čiernu verziu zariadenia, na ktorej bolo pod istým uhlom vidno odtlačky naozaj často, a tak sme sa mnohokrát prichytili pri tom, ako zariadenie utierame o kus nášho oblečenia alebo o špeciálnu utierku na čistenie displejov.

sony-xperia-x-compact-recenzia-fotka-8

Samotný tvar konštrukcie je pri tejto verzii “kompaktu” od Sony novinkou. Boky sú síce skosené, aby sa zariadenie dalo držať príjemne v dlani, no horná a spodná časť konštrukcie sú zrezané do pravého uhla. Výhodou je napríklad to, že si zariadenie môžete postaviť na stôl bez nutnosti použitia stojanu, no pokiaľ zariadenie držíte dlhšie v rukách, môžu vás ostrejšie hrany tlačiť v dlani. Inak sa konštrukcia tohto zariadenia v porovnaní s predchodcami nezmenila a ponúka takmer totožné rozloženie ovládacích prvkov. Vpredu nájdete dvojicu reproduktorov a prednú kameru, hore mikrofón pre nahrávanie zvuku do videí a 3,5 mm jack, dole USB-C koncovku pre nabíjanie, v pravom boku tlačidlo vypínania, ovládanie zvuku a hardvérovú spúšť fotoaparátu a nakoniec vľavo kombinovaný slot na microSD a nanoSIM karty.

Celkovo musíme spoločnosť Sony za hardvérové zmeny konštrukcie pochváliť. Aj keď na výrobu modelu Xperia X Compact použili opäť plast, vylepšili tvar samotného zariadenia a celý dizajn nám pripadá o niečo čistejší a futuristický. Koniec koncov, zariadenie sa v ruke drží veľmi dobre, no kvôli jeho menším rozmerom je vhodnejšie skôr do ženskej dlane, prípadne pre niekoho, kto má menšiu ruku.

DISPLEJ | Opäť krok vpred

Hoci Sony nezmenilo veľkosť displeja ani jeho rozlíšenie, nová Xperia X Compact ponúka vďaka displeju naozaj vizuálny zážitok. 4,6-palcový IPS LCD displej má HD rozlíšenie (720 x 1280 bodov), no vďaka jeho veľkosti je hustota pixelov na úrovni 319 PPI, čo znamená, že raster na displeji voľným okom v 99% času neuvidíte. Displej  ponúka výborné farebné spracovanie, a to aj v prípade bielej či čiernej. Hoci je biela ešte stále skôr svetlo sivou a pri istom uhle pohľadu v nej vidíme dokonca aj náznaky studenej modrej, ide o lepšie zobrazovanie farieb ako pri zariadeniach, ktoré Sony vyrábalo v minulosti. Určite by nás ale viac potešilo použitie AMOLED jednotky.

sony-xperia-x-compact-recenzia-9

O ochranu samotného displeja sa v tomto prípade stará vlastné odolné sklo spoločnosti, na ktoré stavilo Sony aj v tomto prípade. Japonský výrobca je jeden z mála, kto používa vlastné odolné sklo displeja, a to sa mu môže alebo nemusí vyplatiť. Z vlastných skúseností vieme, že sa po čase mikroškrabancom na displeji nevyhnete, v globále však platí, že kvalitou ide o veľmi podobné sklo tomu, čo vyrába spoločnosť Corning. Sony vylepšuje kvalitu zobrazovania aj svojimi softvérovými vychytávkami, a tak sa aj v modeli Xperia X Compact stretnete s technológiami ako Triluminos či X-Reality Engine. Vo veľkej väčšine prípadov ale ich zapnutie či prítomnosť neodborným okom ani nespozorujete.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
26.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+