MojAndroid

Dnešná doba je už plne prepojená so svetom, ktorý mnohí žijú paralelne, niekedy aj výlučne na sociálnych sieťach. Potom je samozrejmé, že správanie, ktoré sa stáva v reálnom živote sa dostáva aj na sociálne siete. Tam ešte vo väčšom rozsahu, pretože ľudia stále majú pocit anonymity a skrytosti spoza klávesnice. 

Celá paleta správania sa

Každý priestor, ktorý ponúka možnosť sa vyjadriť, aj anonymne, vytvára týmto základný predpoklad k tomu, aby sa rôzne skupiny ľudí dostali za hranu toho, ako by daná reakcia alebo komentár mal vyzerať. To je samozrejme hranica definovaná následkom, čo je môj výrok alebo status. Ním môžem uraziť, ohovoriť, klamať, proste môžem sa dostať za hranu bežného a dovoleného, čo už je hrozba pre mňa ako pisateľa. Aj na Slovensku sa rozbehli trestné oznámenia a ukladanie pokút okresnými úradmi na páchanie priestupkov na sociálnych sieťach.

Slová, ktoré prednesiem v komentári, statuse alebo kdekoľvek v oblasti sociálnych sietí môžu zasiahnuť do práv inej osoby. Týmto zásahom môžem naplniť znaky viacerých trestných činov alebo môže byť moje konanie vyhodnotené ako priestup, ktorý by so mnou prejednal okresný úrad. Hranicu, kedy sa jedná o priestupok, čiže menej závažné previnenie, kde navyše zväčša padne pokuta a iný následok to na život človeka nemá, definuje často samotná polícia.

Ak je totiž adresát komentáru presvedčený, že už to zasahuje do jeho práv, obráti sa na políciu s podaním trestného oznámenia. A je to práve polícia, ktorá posúdi daný zásah, jeho intenzitu a možný stret s Trestným zákonom. Ak sa prijme záver, že konanie nenapĺňa znaky trestného činu, putuje spis práve na okresný úrad.

Ako rozhodne okresný úrad?

Drvivá väčšina prípadov končí pokutou, ako príklad môžeme uviesť nasledovný citát z okresného úradu:

„Pokutu 33 eur sme uložili napríklad panej, ktorá na fóre Modrý koník o švagrinej písala, že sa nestará o dieťa a nevie ho ani prebaliť,“ povedal Milan Majerčík z Obvodného úradu v Nitre.

Ak je teda výrok nepravdivý avšak jeho intenzita ohrozenia adresáta by bola nízka (ako v prípade vyššie), potom nasleduje konanie o priestupku na okresnom úrade. Ten má na vyriešenie dva roky a mnohí pisatelia príspevkov túto lehotu poznajú a snažia sa nechodiť na pojednávanie, nevyjadrovať sa, ospravedlňovať sa, všetko s cieľom, aby táto lehota uplynula a oni nemohli byť už potrestaní ani pokutou.

Zároveň platí, že postih (buď za priestupok alebo tresty čin) za ohováranie môže nastúpiť iba vtedy, ak bude moje tvrdenie nepravdivé. Ak uvediem pravdivé tvrdenie, nemôže sa jednať o ohováranie. A práve táto okolnosť sa skúma pri posudzovaní a možnom odsúdení pisateľa príspevku.

9.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+