Poznáme to pravdepodobne všetci. Akonáhle si kúpime niečo nové, v okamihu to začne strácať svoju hodnotu. V minulosti sme komentovali, že sme s novým autom len prišli domov a jeho hodnota klesla o 20 percent. V dnešnej dobe by sa to isté dalo povedať o smartfónoch.
Akonáhle rozbalíme škatuľu a odstránime fólie z nového telefónu, jeho hodnota klesne minimálne o 10 percent. Včasná výmena vášho starého smartfónu za novší model vás ochráni pred stratou jeho hodnoty. Kde robí drvivá väčšina ľudí chybu? Prehľad toho, ako sú na tom so strácaním hodnoty aktuálne modely, prináša musicMagpie.
Portál zverejnil výsledky prieskumu, ktorý realizoval na vzorke 2093 používateľov mobilných telefónov v Spojenom kráľovstve. V prieskume sa venoval obchodným návykom týchto používateľov. Výsledky sa skombinovali s vlastnými údajmi o poklese hodnôt smartfónov, vďaka čomu sa podarilo získať vcelku zaujímavé údaje. Dozvedáme sa tu, akú hodnotu stráca používateľ, ak sa pre výmenu smartfónu rozhodne príliš neskoro.
Kde stráca väčšina ľudí pri výmene starého smartfónu za novšiu verziu najvyššiu hodnotu?
Ako zaujímavosť by sme mohli spomenúť, že 61 percent ľudí nepredá svoj starý smartfón hneď po tom, ako ho vymení. Priemerne s tým čaká šesť mesiacov. Počas tejto doby klesne hodnota smartfónu v podstate na polovicu.
V praxi až 16 percent ľudí si jednoducho neuvedomuje, že časom ich smartfóny strácajú na hodnote. Jeden z desiatich oslovených si myslí, že sa mu oplatí odkladať predaj telefónu. Čo je však horšie, celá tretina oslovených svoje telefóny nepredá vôbec. Jednoducho ich skladuje doma a prispieva tak ku hromadeniu elektronického odpadu. Podiel takýchto ľudí stúpa so zvyšujúcim sa vekom, celkovo 42 percent opýtaných vo veku nad 45 rokov svoj telefón po výmene žiadnym spôsobom nezhodnotí.
Je nutné si uvedomiť, že nie je jedno, o akom telefóne hovoríme. U jednotlivých značiek klesá hodnota rôznym tempom. V spomínanom prieskume sa najviac darilo modelom značky Apple, ktoré po dvanástich mesiacoch stratia v priemere 41 percent a po 24 mesiacoch približne 60 percent svojej hodnoty.
Na druhom mieste sa umiestnil Samsung, ktorý po 12 mesiacoch stráca v priemere 64 percent a po 24 mesiacoch až 77 percent svojej pôvodnej hodnoty. Na chvoste rebríčka sa nachádzajú značky ako Google, ktorý po 24 mesiacoch stráca 83 percent svojej hodnoty a Huawei, ktorý za rovnaké obdobie stratí 87 percent pôvodnej nákupnej ceny.
Ako nestratiť príliš veľa?
Ako vás teda včasná výmena starého smartfónu za nový ochráni pred stratou jeho hodnoty. V prieskume sa podarilo zistiť, že prémiové modely si svoju hodnotu držia lepšie ako tie dostupné. Smartfóny, ktoré v súčasnosti prekračujú nákupnú cenu 1000 Eur, zaznamenajú po 12 mesiacoch menšiu stratu hodnoty ako cenovo dostupnejšie modely.
Rovnako platí, že najväčšia strata sa prejavuje v prvých šiestich mesiacoch od zakúpenia zariadenia. Google Pixel 3a za toto obdobie stratil v priemere až 64 percent pôvodnej hodnoty. Zvyšovanie percenta straty sa v ďalších mesiacoch spomaľuje. Nižšie uvádzame priemerné straty hodnoty u vybraných modelov.
Kedy sa teda oplatí predať použitý telefón? Rozhodne platí, že čím budete dlhšie čakať, tým bude strata oproti pôvodnej cene výraznejšia. Na cenu významne vplývajú aj vydania nových modelov Vášho telefónu. Kľúčom k čo najnižšej strate je čo najskoršia výmena za nový model. Čím dlhšie budete odolávať novému modelu, tým bude hodnota Vášho súčasného smartfónu nižšia.
Včasná výmena vášho starého smartfónu za novší model má hneď niekoľko prínosov. Strata hodnoty Vášho súčasného telefónu je jedným z pádnych dôvodov na to, aby ste upgrade neodkliali na neskôr. Čím skôr vymeníte starý smartfón za nový, tým bude Vaša strata nižšia. Nie je to však jediný dôvod.
Spomeňme napríklad aj vývoj nových technológií. Ak chcete využívať siete 5G, tak v súčasnosti je dostupných stále viac modelov podporujúcich túto technológiu. Ďalším pádnym dôvodom je eliminovanie elektronického odpadu. Čím skôr posuniete Váš smartfón ďalšiemu používateľovi, tým nižšia je pravdepodobnosť, že sa nedostane medzi vyradené kusy na skládke.
P10 plus som kupil za cca 500e predal za 200e po asi 30 mesiacoch.
Čiže znižovaniu elektroodpadu pomozeme kupovaním viac a viac elektroodpadu? A peniaze šetríme vtedy, ak si kupujeme každý rok nový model smartfónu?
Zaujímavé. Myslel som si, že je to presne naopak. Ale počkať, ono to presne naopak aj je. V dnešnej dobe by ste naozaj takýto obsah rozširovať nemali.
Clankom sa tiahne jedina myslienka: kupujte ovce nove modely, kupujte, rychlo, rychlo! Coze, tvoj smartfon ma uz dva mesiace? Rychlo ho predaj ty blbec, a kupuj novy! A potom znova, a znova, a znova…