MojAndroid

Ruku na srdce. Kto z nás sa pred spaním nehrá na mobile, nesleduje seriály a videá či nesurfuje na internete alebo sociálnych sieťach. Práve tento zlozvyk skracuje čas, ktorý je určený na spánok, čo nepôsobí kladne na naše zdravie. So zaujímavými informáciami prišiel internetový portál Forbes.

Odkladanie spánku nie je dobré. Dôvodom sú často smartfóny

V anglickom jazyku sa tento zlý návyk  zvykne volať “revenge sleep procrastination”. Preložiť sa to dá jednoducho ako “odložený spánok”. Namiesto toho, aby si ľudia dopriali odpočinok a dostatočne dlhý spánok, sa pred spaním zaoberajú konzumáciou obsahu zo smartfónu. Ani si to nemusíme uvedomovať, no pripravujeme sa tak o cenné minúty až hodiny spánku, ktoré nás môžu počas ďalšieho dňa pripraviť o energiu.

Spanok tablet smartfon
Foto: Dailymail.com

S príchodom pandémie koronavírusu sa situácia údajne zhoršila. Vzhľadom na to, že sme komunikovali virtuálne a digitálny svet sa stal ešte bežnejšou súčasťou nášho života, až štyridsať percent ľudí na svete trpelo významnými problémami so spánkom. Na druhú stranu rozhodne stojí za zmienku, že telefóny nie sú jedinou príčinou odkladania spánku. Skrátiť čas určený na spanie môžu aj iné na pohľad úplne neškodné koníčky, ako napríklad čítanie kníh a podobne.

Slabý spánok môže za vznik niektorých zdravotných problémov

Prečo teda podobným aktivitám venujeme čas v noci, počas ktorého sme mali spať? V noci máme jednoducho pokoj a nikto nás nevyrušuje. Mimochodom, nedostatkom spánku sa riskuje vznik nielen únavy počas dňa, ale aj vyšší krvný tlak, obezita či depresie.

Riešenie na ukončenie ponocovania znie síce jednoducho, no býva vskutku náročné. Stanovte si, koľko častí seriálu si pred spaním pozriete a tvrdo si povedzte, že ďalší diel vás bude čakať neskôr. “Maratón” seriálu pred spaním rozhodne nie je možné považovať za skvelý nápad. Vhodný môže byť i odpočinok počas dňa.

Náš tip
Fitbit Charge 5: Populárny fitness náramok prešiel veľkou medzigeneračnou zmenou

27.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+