MojAndroid

Správy RTVS pred niekoľkými dňami informovali o zhoršenej situácii ohľadom takzvanej “digitálnej slepoty,” ktorú spôsobuje modré svetlo z displejov. V dnešnej modernej dobe, kedy je používanie smartfónu či počítača každodennou rutinou, sa postupne zvyšuje počet pacientov, ktorí trpia týmto ochorením.

Čo spôsobuje digitálna slepota?

Hlavným problémom pri tomto type ochorenia je modré svetlo, ktoré škodí ľudskému oku. Modré svetlo vyžarujú LED svetlá, displeje smartfónov, ale aj obrazovky počítačov. Medzi hlavné príznaky patria problémy so sietnicou, no u detí dokáže ochorenie spôsobiť nespavosť. Dopad modrého svetla na oko človeka je však veľmi individuálny.

Podľa odborníkov záleží najmä na farbe očí. Modré svetlo totiž dokáže jednoduchšie preniknúť cez svetlejší farebný odtieň oka. Aj napriek tomu, že ľudské oko znesie veľa modrého svetla, sú svetlé oči viac náchylné. Podľa výskumu zo zdroja má v praxi až 90 % pacientov ľahšiu formu ochorenia.

Digitálna slepota - Ochorenie
Digitálna slepota | Zdroj: FokusOptika.sk

Zvyšné percento pacientov trpí výraznejším postihnutím, ktoré dokonca môže viesť až k úplnej strate zraku. Digitálna slepota môže byť spôsobená aj genetickými predispozíciami. V odbornej terminológií sa ochorenie nazýva makulárna degenerácia.

Spôsobuje čiastočnú stratu zraku, ktorá sa vo väčšine prípadov prejavuje vo forme šedých škvŕn. Ohrozuje len centrum videnia a neprejavuje sa v oblastiach oka, ktoré slúžia na periférne videnie. Existuje niekoľko druhov tohto ochorenia, ktoré podrobne opísal portál FokusOptika.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na prevenciu pred ochorením odborníci odporúčajú používať rôzne typy ochranných štítov, krytov, či okuliarov. Internetové stránky ponúkajú bohatý výber z rôznych druhov produktov na ochranu zraku. Tieto opatrenia však množstvo ľudí zanedbáva a v dôsledku toho každoročne narastá počet pacientov. Makulárna degenerácia sa dá liečiť, no vyžaduje množstvo nepríjemných zákrokov a operácií oka.

Náš tip
Test Bluetti AC200Max: Prenosná “powerbanka” so solárnym nabíjaním a 2 kWh batériou

30.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+