MojAndroid

Jas displeja, jeho maximálna svietivosť, sú dôležitým parametrom, ktorý oceníte za slnečného počasia. Pokiaľ je jas nízky, na displeji toho na priamom slnku veľa neuvidíte a môže sa stať, že pri snímaní fotografií budete fotiť “naslepo”. Výsledok uvidíte, až keď si zacloníte obrazovku rukou alebo sa posuniete do tieňa či interiéru.

Prečítajte si:

Tento jas ale neovplyvňuje bombastické číslo maximálneho jasu, ktorým sa výrobcovia chvália v špecifikáciách. Oveľa dôležitejšia je výška jasu pri manuálnom alebo automatickom (adaptívnom) nastavení. Ide o oveľa nižšie číslo než jas v peaku, ale týka sa jasu celej obrazovky.

Realme GT 6 Neo SE
Realme GT 6 Neo SE má ja 6 000 nitov | Zdroj: Realme

Výrobcovia sa v poslednom čase pretekajú, kto bude mať v špecifikáciách smartfónu vyššie číslo udávané v nitoch. Nie tak dávno sme sa tešili zo svietivosti takmer 2 000 nitov, ktorú priniesol napríklad Samsung Galaxy S23 Ultra (1 750 nitov) alebo top model Xiaomi 13 (1 900 nitov).

Neskôr prišli na trh modely série Xiaomi 14 s maximálnym jasom 3 000 nitov, OnePlus 12 so 4 500 nitmi a dnes už je jasné, že telefónom s najjasnejším displejom na trhu, je so 6 000 nitmi čínske Realme GT Neo 6 SE. Navyše poteší, že výmena displeja nie je tak drahá, ako pri iných výrobcoch, stojí 580 čínskych juanov, čo je približne 75 eur.

Xiaomi 14
Xiaomi 14

Ak váš mobil nedosahuje ani polovicu z tejto hodnoty, nemáte dôvod smútiť. Už začiatkom tohto roka sme vám priniesli článok, kde sme vysvetlili, že pretekanie sa s najvyšším jasom v peaku je nezmyselné. Údaj o maximálnej hodnote jasu v peaku sa totiž vzťahuje len na veľmi malú oblasť obrazovky, a je dostupná predovšetkým pri prehrávaní obsahu, ako napríklad HDR videá. Pri bežnom používaní vám stačí v interiéri jas 300 nitov, v exteriéri za slnečného počasia by už mal byť jas aspoň 600 nitov.

Náš tip
Ďalšia banka varuje pred rozširujúcim sa podvodom. Takto už niektorí naleteli

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+