Alain Philippon pochádzajúci z Quebecu v Kanade sa vracal z Puerto Plata v Dominikánskej republike. Colná kontrola ho pri osobnej prehliadke požiadala o vydanie hesla k jeho zabezpečenému smartfónu, Alain však odmietol. Argumentoval tým, že informácie v zariadení sú osobné a polícia nemá na ne právo. Tá ho napriek tomu zatkla. Philippon sa z vezenia dostal na kauciu a hodlá za svoje práva bojovať na súde. Prvé pojednávanie sa má konať v polovici mája. Ak prehrá, bude musieť zaplatiť pokutu v minimálnej výške 1000 dolárov, podľa rozhodnutia súdu sa však môže vyšplhať až na 25-tisíc dolárov a 1 rok väzenia.
Podľa CBSA (Canada Border Services Agency) sú príslušníci colnej správy dobre trénovaní a majú vlastné techniky výsluchu. Prečo si vybrali práve Alaina odmietli povedať, pretože by mohli prezradiť vlastné postupy. Rob Currie, riaditeľ Právnického a technologického inštitútu v Schulte School of Law povedal, že podľa kanadského práva, cestujúci prechádzajúci kanadskými hranicami majú menšie nároky na súkromie. Zároveň polícia má vyššiu moc pri prehľadávaní cestujúcich a ich majetku. Môžu tak prehliadnuť osobný majetok a "tovar", čo sa podľa CBSA vzťahuje aj na mobilný telefón či notebook. O tom, na koho strane bude stáť právo ale rozhodne až súd.
Zdroj: cbc.ca
“vezenia” -.- *ä
A to už nie je gramatická chyba, to je neznalosť slovenského jazyka…
oni mysleli, ze by sa previezol na nejakom luxusnom aute ;o)
dostat pristup do mobilu je dnes ako dostat pristup k pocitacu… k ulozenym heslam, sukromnym fotkam, videam, dokumentom, VPN sietam – a netreba na to ziaden prikaz sudcu?
Este pochopim, ze ak clovek odchadza z Arabskych emiratov, Ciny, Izraela a zastavia ho colnici, aby skontrolovali ci nevykonava spionaz tak to pochopim, ale kontolovat cloveka, ktory sa vracia domov vo vlastnom state?
Ale aj tak vo vseobecnosti tam, kde mozu vykonavat kontolu mobilu a pocitaca – mozu si tam prehliadnut obsah disku/pamate pred cestujucim? Alebo si mozu spravit “v ramci bezpecnosti” backup vsetkych jeho sukromnych suborov, fotiek, ulozenych hesiel, bankovych vypisov aj backup vsetkej jeho obchodnej korespondencie, obchodnych dokumentov, faktur, patentovych dokumentov? Len tak, hociaky colnik, bez povolenia sudu?
Tuším že v mobilu hledali nelegální MP3 :-D
skoda, ze o vysledku sudu sa uz nedozvieme nic :-/
toto by mi vadilo. ale ak by to bolo nutne, priamo pred nimi ho resetnem na tovarenske nastavenia a nech sa hrabu.
No to by ti nepomohlo, to ti vymaže iba cestu k súborom ale samotné súbory z pamäte ti to nezmaže. Tie sa prepíšu iba ak nahráš ďalšie súbory. Je to ako s diskom na pc a windows. Stlačením “Delete” zmažeš iba cestu a systém si myslí že je táto časť disku voľná, pričom existujú šikovné programy ktoré cestu znova pod winom dešifrujú a súbory si môžeš zachrániť. Ja používam “Handy Recovery”
mne by to nepomohlo? ja nepotrebujem pomoc. vsetko mam v apkach za heslami, v cloude za heslami, telefon je ako zobrazovac a aj tam mam zaheslovane subory. aj po obnoveni by velmi mudri neboli. ale bez obav by som im ho dal k nahliadnutiu.
Šifrované uložiště a v recovery format storage včetně format factory?
A oni by sa na to pozerali,ako takí mumáci:-)
Neresetnes nic, pretoze ked si pytaju heslo, tak ho uz maju v ruke (ked zistili ze je zaheslovany), a tebe ho nedaju. Ja by som radsej povedal ze som zabudol. BTW chcelo by to nieco ako skryte kontajnery v truecrypt-e, a uradnici si mozu trhnut nohou…
vezenie? Pýta si to písmeno ä
neopakujes sa?