MojAndroid

Obľuba smart hodiniek rastie, čo súvisí hlavne s ich všestranným využitím.  Môžu slúžiť ako predlžená ruka smartfónu, s pomocou LTE pripojenia ho môžu aj nahradiť, môžu monitorovať vaše športové aktivity a byť aj zdravotnou pomôckou. Podľa portálu SingeltonArgus by mohli dokonca zlepšiť život ľudom s epilepsiou.

Smart hodinky by mohli predikovať epileptické záchvaty

Portál upozornil na novú štúdiu, ktorá bude skúmať potenciál smart hodiniek rozpoznať stresové signály používateľa. Práve chronický stres zvyšuje frekvenciu záchvatov u niektorých ľudí s epilepsiou. Záchvaty sú spôsobené občasnými poruchami mozgových rytmov, ktoré môžu vyvolať pády, kŕče, či stratu vedomia .

Profesorka neurológie Aileen McGonigalová dúfa, že v štúdii zachytia signály jednotlivých stresových reakcií. Signály stresu by sa mohli použiť na zdokonalenie nositeľných zariadení, aby mohli pacienta upozorniť na obdobia vysokého rizika záchvatov. Smart hodinky by ponúkli pacientom určitý stupeň kontroly a znížili ich úzkosť z nepredvídateľnosti záchvatov.

Na štúdii sa podieľa množstvo odborníkov

Na štúdii sa podieľajú špecialisti na stres, ako aj tím neurológov a inžinierov, ktorí sa špecializujú na detekciu elektrofyziologických signálov záchvatov. Vďaka potenciálu zmeniť životy postihnutých epilepsiou už štúdia získala grant vo výške 40 tisíc dolárov. Na jej výsledok si budeme musieť ešte nejaký čas počkať.

Samsung Galaxy Watch5 Pro
Zdravie a športové aktivity dokážu merať aj hodinky Samsung Galaxy Watch5 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Smart hodinky však už dnes dokážu odhaliť používateľom riziko viacerých zdravotných komplikácií a chorôb. Väčšinou ide o rôzne kardiovaskulárne ochorenia. Výbornou funkciou smart hodiniek je aj funkcia detekcie pádu, ktorá môže privolať pomoc, keď používateľ omdlie alebo z iného dôvodu padne na zem a nemôže sa hýbať.

Náš tip
Obrovské prekvapenie: OPPO, OnePlus a Realme chystajú odchod z európskych trhov. Ako je to so Slovenskom?
28.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+