Aktívne potláčanie hluku (ANC) je dnes už bežnou súčasťou aj lacnejších bezdrôtových slúchadiel. Ide o bez pochýb skvelú funkciu, bez ktorej si už niektorí používanie svojich slúchadiel nevedia predstaviť. Google prišiel na spôsob, ako je možné pomocou tejto funkcie merať srdcový tep. Tejto zaujímavej téme sa venoval portál Android Police.
Slúchadlá s ANC sú schopné sledovať srdcovú frekvenciu
Možnosťou monitorovania srdcovej frekvencie disponuje každý inteligentný náramok, smart hodinky alebo v dnešnom trende aj prstene. Okrem toho potešia aj možnosťou pozorovania výskytu srdcovej arytmie, úrovne okysličenia krvi a v niektorých prípadoch je možné merať aj krvný tlak.

Bezdrôtové slúchadlá sa taktiež radia do segmentu nositeľnej elektroniky. Existujú modely, ktoré majú implementované senzory na meranie tepu a dokonca aj teploty. Google však objavil spôsob, ako srdcovú frekvenciu zmerať za pomoci už existujúcej funkcie – ANC. Od úspešnej aktivácie možnosti monitoringu tepu tak používateľov delí prakticky iba jedna softvérová aktualizácia. Výskumníci s Google nedávno uverejnili technické dokumenty ohľadom metódy sledovania srdcovej aktivity nazývanej “audiopletyzmografia”.

Ako informuje web 9To5Google, táto metóda využíva zvukové príslušenstvo, ako napríklad slúchadlá, na monitorovane ušného kanála. Objem ušného kanála sa mení každým úderom srdca kvôli sťahovania a rozťahovaniu ciev. Menič v slúchadle tak môže vyslať ultrazvukový signál o niekoľkých špecifických frekvenciách a na základne spätne prijatého signálu vyhodnotiť úroveň tepovej frekvencie používateľa. Na podobnom princípe funguje aj sonar v ponorke, teda počíta sa pomocou matematického modelu čas a rozdiely medzi vyslanými a prijatými zvukovými signálmi.


Táto metóda má oproti ostatným zvyčajne používaným hneď dve výhody. Tou prvou je, že zariadenie (v tomto prípade slúchadlo) nepotrebuje žiadne ďalšie dedikované senzory, ktoré nepatria k jeho zvyčajnej výbave. Stačí funkcia aktívneho potláčania hluku a špecifický softvér. Druhou výhodou je imunita voči rozličným veľkostiam ušného kanálu a problém by nemalo predstavovať ani zlé fyzické utesnenie zvukovodov štuplíkmi slúchadiel. Ide o vymoženosť, pre aktiváciu ktorej stačí na súčasne existujúce modely slúchadiel vydať iba aktualizáciu. Predčasne by sme sa však netešili. Myslíme si, že funkciu Google vydá pre ďalšiu generáciu svojich slúchadiel a pravdepodobne bude limitovaná iba pre “Pro” variant.