MojAndroid

Koncom minulého roka sme boli svedkami spustenia unikátneho projektu na slovenských školách. Digitálne technológie v podobe tabletov mieria do škôl. V úvodnej fáze sa ráta s desiatimi školami, po úspešnom nasadení by sa do projektu mohli zapojiť ďalšie školy. Vybavenie tried zabezpečuje spoločnosť Samsung Electronics Czech and Slovak, s.r.o. v spolupráci s EDULAB. Na tlačovej besede vystúpil aj štátny tajomník ministerstva financií a digitálny líder Peter Pellegrini, ktorý na margo projektu povedal “Vítam tento projekt, pretože dáva šancu mladým ľuďom bez ohľadu na ich sociálnu situáciu aktívne pracovať s informačnými technológiami v škole a znižovať tak digitálnu priepasť.”

skola-na-dotyk-tablety

Prvých 10 škôl na Slovensku

Do projektu bolo vybratých 10 škôl z celého Slovenska. Ich výber sa uskutočnil na základe kvality predložených projektov. Okrem toho museli školy splniť aj minimálne technologické požiadavky, ako sú napríklad pripojenie na vysokorýchlostný internet, wifi pripojenie v určitej triede, bezpečná úschova tabletov a podobne. Každá zo zúčastnených škôl v závislosti aj od počtu žiakov následne získala približne 30 tabletov, dotykový displej a ďalšie technické vybavenie, ktoré môžu žiaci počas školského roka naplno využívať pri vyučovaní. “Podobné projekty realizujeme v 29 krajinách sveta. Slovensko je pre nás dôležitou krajinou, v ktorej je umiestnený jeden z našich najmodernejších závodov. Preto sme radi, že môžeme prostredníctvom tohto projektu sprístupniť dotykové technológie tunajším študentom a zvýšiť tak ich digitálne zručnosti, ktoré budú v budúcnosti veľmi potrebovať.” povedal Peter Tvrdoň, riaditeľ slovenskej pobočky Samsung Electronics Czech and Slovak.

SkolaNaDotyk-top10-zakladne-skoly

Spoločnosť Samsung nevenovala len technické vybavenie, ale tiež zariadila učebne novým nábytkom. Jin Hwan Kim, prezident spoločnosti Samsung Electronics Czech and Slovak, prezradil, že v domovskej krajine Samsungu sa realizuje ambiciózny národný projekt. Južná Kórea tak chce od roku 2015 v tamojších školách vyučovať už len digitálne, čiže pomocou tabletov a bez použitia papierových učebníc a zošitov.

Technológie: Galaxy Note 10.1 a dotyková tabuľa

Desať vybraných škôl získa tristo tabletov Samsung Galaxy Note 10.1. Sú to špičkové tablety vybavené špeciálnou dotykovou vrstvou na ktorú sa dá písať integrovaným perom. Tablety budú prostredníctvom riešenia Samsung School prepojené na tabuľu s dotykovým displejom s uhlopriečkou 65″ alebo 162,5 cm. Každá trieda navyše dostane Samsung notebook na ovládanie tabule a softvéru na správu tabletov. Všetky technológie ostanú po skončení projektu školám.

Skola-na-dotyk-10
Zľava: Pavel Sadloň, riaditeľ gymnázia na ul. L.Sáru v Bratislave, Ján Machaj, riaditeľ neziskovej organizácie EDULAB, Peter Tvrdoň, riaditeľ slovenskej pobočky Samsung Electronics Czech and Slovak, Peter Pellegrini, štátny tajomník ministerstva financií a digitálny líder

Aktivity projektu

V rámci projektu Škola na dotyk budú učitelia a žiaci prostredníctvom stránky SkolaNaDotyk.sk zdieľať medzi sebou edukačné aplikácie, materiály, zážitky a skúsenosti z používania tabletov vo vyučovaní. Takáto kreatívna forma má prispieť k pútavejšiemu vyučovaniu, tieto predpoklady má potvrdiť aj záverečné hodnotenie projektu na konci školského roka. Postupne budú na stránke pribúdať učiteľské videoblogy, žiacke projekty, či materiály vytvorené učiteľmi.

Náš tip
Aplikácie | Škola na dotyk – zaujímavé tipy na školské Android aplikácie

 

Video

 

Fotogaléria: digitálna učebňa naživo

23.1.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+