MojAndroid

Ani oficiálny Google Play nie je imúnny voči nákaze a vie na smartfón preniesť hry alebo aplikácie, ktoré obsahujú škodlivý kód. Ten potom spôsobí paseku na telefóne aj v závislosti od toho, ako veľmi aktívne mu v tomto smere nápomocný sám používateľ. Napriek tomu, že sprostredkuje obrovské množstvo obsahu, Google Play nekraľuje rebríčku zdrojov pre infikovaný obsah a škodlivé aplikácie.

Na prvom mieste je 9Game

Ak by sme chceli definovať zdroj, z ktorého na systém Android prúdi najviac obsahu v podobe hier alebo aplikácii, ktoré v sebe už majú infikovaný softvér alebo jeho časť, tak je tu 9Game. Ten so svojimi 61 669 novými zdrojmi (aplikácie a hry) v roku 2019 dosiahol prvenstvo.

Nijaký iný zdroj nebol tak aktívny v tom, aby pre Android dodal škodlivý obsah. Je samozrejme jasné, že existencia 9Game a jemu podobných je možná iba z toho dôvodu, že užívatelia ho napriek všetkým upozorneniam a štatistikám využívajú, a často dokonca uprednostňujú pred Google Play.

Inak, ani oficiálne zdroje ako Obchod Play nepredstavujú žiadnu absolútnu garanciu ochrany. Pretože je to práve Google Play, ktorý sa v hodnotení, ktoré nie je moc lichotivé ocitol na druhom mieste, aj keď jeho škodlivý “prínos” bol v počte 25 647 aplikácii a hier oveľa menší, ako dodal medzi zákazníkov práve 9Game. Napriek tomu je to však vysoké číslo.

Avšak Google Play má aj pozitívny efekt. Ten je nutné vnímať a porovnávať s rokmi predchádzajúcimi. Tak napríklad v roku 2018 dodal Google Play medzi užívateľov až 108 770 škodlivých zdrojov a keď to porovnáme práve s minulým rokom, je vidieť pokles. A to je úloha Google, aby proste chránil užívateľov a robil dôsledný výber a kontrolu aplikácii, ktoré sprístupňuje. A spoločnosť si je svojej úlohy aj vedomá, pričom pokles nežiaduceho obsahu o 76,4% sama vyzdvihuje a hodnotí ako úspech. To rozhodne je, dôležité je trend udržať a pokračovať v znižovaní stále vysokého počtu škodlivého obsahu.

škodlivé aplikácie

 

Rovnako tak musíme pozorne čítať aj celkové počty obsahu, ktorý nás ohrozuje a vidieť celosvetové číslo a jeho trend. Pre porovnanie, ako uvádza agentúra RiskIQ, v roku 2018 sme mali vo všetkých zdrojoch aplikácii a hier infikovaných 213 279 zdrojov, pričom pre rok 2019 nastal pokles o 20% na 170 796.

Škodlivé aplikácie? Hlavným hráčom je Čína

A kde sa rodí najviac aplikácií? No predsa v Číne. Tamojší vývojári sú činorodí a dokážu pokryť väčšinu noviniek, ktoré sa na trh pre Android dostávajú. Inak pre rok 2018 to bolo 7,5 milióna nového obsahu, čo zahŕňa aj už uvedených 213 279 škodlivých. Tu je vidieť, aké percento zo všetkých noviniek predstavuje práve škodlivý zdroj. Rok 2019 bol opäť lepší aj v tomto smere, keď sme sa dočkali pre Android celkovo 8,9 milióna programov a hier (opäť je v tom započítaných aj 170 796 škodlivých).

Ak platí premisa, že väčšina nového obsahu je z Číny, tak potom aj väčšina škodlivého obsahu má identický pôvod. Až tri čínske vývojárske domy patria medzi prvú trojku, pokiaľ ide o dodávanie noviniek na trh (APK GK má na konte 1 687 757 nových aplikácií, APK Pure potom 890 479 nových aplikácií a nakoniec APK Android Apps ich dodal 809 818). Ešte je zaujímavé uviesť aj čísla pre Google Play, ktorý má na konte 714 678 noviniek. A keď by sme chceli urobiť porovnanie s konkurenciou od Apple, potom ich App Store dokáže ročne vyprodukovať 465 676 noviniek.

5.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+