MojAndroid

Asi každý z nás pozná Skicár (Paint) od Microsoftu. Má ho v sebe zabudovaný snáď každý počítač či notebook, ktorý používa operačný systém Windows. Teraz však prichádzajú hneď dve veľké zmeny. Funkcie, ktoré teraz Skicár dostane, mali zatiaľ len programy ako Photoshop či Canva, informuje theVerge.

Táto správa poteší najmä ľudí, ktorí si nechcú kvôli menšej úprave svojich fotografií inštalovať a platiť za drahý softvér. Okrem toho už aj Canva, ktorá je zadarmo, niektoré svoje funkcie obmedzila len pre platiacich používateľov. Skicár na základné činnosti využíva stále naozaj mnoho používateľov a aj preto sa rozhodla spoločnosť Microsoft priniesť im vylepšenia. Práve tie im pomôžu získať lepšie konkurenčné postavenie a získať späť odídencov.

Ale o aké konkrétne vylepšenia pôjde?

Po novom sa používateľom Skicáru objavia možnosti vrstiev (layers) a priehľadné pozadie (transparent background). Práve toto sú tie najpoužívanejšie funkcie v aplikácii Photoshop (okrem iných), ktorá svoje služby ponúka za mesačný/ročný poplatok. Pozrime sa na to, čo predstavujú a akú funkciu majú “vrstvy”. Používateľ môže využiť pridávanie nových vrstiev, ich presúvanie, zmenu ich poradia, spájanie, duplikovanie a pod.

Ide o to, že na každej vrstve, ktorú si zvolíte, sa nachádza iná časť vášho výtvoru. Vy tak môžete mať napríklad vrstvu, na ktorej je pozadie, nad ňou zas samotnú osobu a potom ešte povedzme ďalšiu s pridanými oblakmi. Teraz tak viete jednoduchšie upravovať obsah na jednotlivých vrstvách bez toho, aby ste nejako zasahovali to tých ďalších. Ak zaklikneme vrstvu s pozadím a vyberieme si napríklad gumu, nehrozí, že okrem pozadia vygumujete aj oblaky či postavu.

paint
Vrstvy | Zdroj: TheVerge

Druhou obrovskou zmenou je pridanie transparentného pozadia. Aj menej skúsení a technicky zdatní používatelia tak môžu vymazávať pozadie z rôznych obrázkov či fotografií. Ako príklad môžeme uviesť rodinnú fotografiu, kde štyria stojíte pred skládkou odpadu. Teraz tak môžete vás štyroch z obrázku vystrihnúť tak, že pozadie za vami vôbec nebude. Tento “výtvor” si uložíte ako súbor s príponou .png, a neskôr tak môžete vás štyroch pridať na fotografiu pláže z dovolenky.

Asi ani sám Microsoft neočakáva, že týmto krokom priláka používateľov programov ako Photoshop či Canva. Zaujať však môžu širokú verejnosť a najmä staršiu generáciu, ktorá teraz dokáže robiť jednoduché koláže z fotografií.

Náš tip
Platforma X bojkotuje externé linky konkurenčných sociálnych sietí
19.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+