MojAndroid

Signal, chatovacia aplikácia, ktorá je zameraná hlavne na súkromie svojich používateľov oznámila novú funkciu. Umožní rozmazať tvár osoby, ktorá sa nachádza na na fotke, čím dochádza k posilneniu dôrazu na ochranu súkromia používateľov, ale aj ľudí pohybujúcich sa na verejnosti.

Signal umožní rozmazať tvár
Funkcia pre rozmazanie tvárí.

Signal umožňuje rozmazať tvár

Spoluzakladateľ Signalu, Moxie Marlinspike vo svojom blogu spojil novú funkciu s prebiehajúcimi protestami v USA. Tie vznikli ako odpoveď za zabitie Georga Floyda policajnými zložkami. Práve aktuálne prebiehajúce protesty viedli k zvýšenému dopytu po spomínanej aplikácii.

“Pracujeme aj na ďalších vylepšeniach, ktorými chceme podporiť všetkých protestujúcich v uliciach,” napísal Marlinspike. “Jedna vec je istá: 2020 je dobrým rokom na to, aby ste si zakryli tvár.”

Po novom, ak odfotíte niekoho a zvolíte možnosť Rozmazať, aplikácia automaticky označí tváre, ktoré identifikuje na obrázku. Ak nejaké náhodou nenájde, používatelia majú možnosť manuálne ich rozmazať. Všetko toto spracovanie sa odohráva na mobile používateľa, takže nehrozí žiaden únik necenzurovaných obrázkov, uvádza The Verge.

Nejde o zaručenú ochranu identity

Rozmazať tvár osôb na fotkách častokrát nestačí. Áno, urobí to osobu na fotke ťažšie identifikovateľnou, no existujú nástroje, ktoré takéto rozmazanie dokážu aspoň čiastočne zvrátiť. Ak chcete niekoho identifikovať, niekedy stačí, že má osoba na fotke neobvyklé oblečenie, tetovanie alebo doplnok.

Ak sa bavíme o protestujúcich, nestačí to, že len jedna strana vymaže konkrétnu osobu. To isté nemusí urobiť niekto iný, kto v tej chvíli môže fotiť. Človeka bude tiež možné identifikovať prostredníctvom iných zdrojov, napríklad z bezpečnostných kamier z okolia. Jedinou možnosťou na utajenie identity ostáva stará dobrá maska. Možno postačí aj momentálne častá a jednoduchá kombinácia rúška a slnečných okuliarov. K tomu pridať nejaké bežné, často nosené oblečenie a máte recept na utajenie identity.

9.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+