MojAndroid

Samsung už tradične počas leta predstavuje svoje novinky. Tentokrát nás pozval “domov”, priamo do Kórei, kde sa po prvýkrát konalo podujatie Galaxy Unpacked. Okrem nových skladačiek Galaxy Z Flip 5 a Galaxy Z Fold 5 sa medzi novinkami objavili aj hodinky Galaxy Watch6 a tablet Galaxy Tab S9.

Novinky sme mali možnosť vyskúšať si aj naživo. Toto je výber tých najdôležitejších zmien, ktoré sa v zariadeniach objavili.

Nový Galaxy Z Flip 5: väčší vonkajší displej

Obľúbený Galaxy Z Flip prichádza v piatej verzii s najväčšou zmenou. Predný displej narástol na 3,4 palcov. Konštrukcia sa dočkala nového pántu Flex Hinge. Nove vylepšenia získal aj fotoaparát v podobe funkcie FlexCam.

Samsung Galaxy Z Flip5
Samsung Galaxy Z Flip5 | Foto: MCH

Novo navrhnutý pánt Flex Hinge prináša až o 2 milimetre tenšie telo, ktoré tak pôsobí elegantnejším dojmom. Medzi ďalšie vylepšenia patria výkon fotoaparátu a videokamery, ale aj funkcie ako FlexCam na snímanie z neobvyklých uhlov.

Samsung sľubuje aj dlhšiu výdrž batérie, aj vďaka použitiu nového procesora Snapdragon.

Okno Flex Window je takmer 4x väčšie ako bolo pri predchádzajúcej generácii a ponúka celý rad známych aj úplne nových funkcií a možností. Na výber sú štýlové rámčeky alebo dokonca mnoho typov digitálnych a analógových ciferníkov.

K zariadeniu Galaxy Z Flip5 je možné zakúpiť nový dizajnový kryt Flipsuit s vymeniteľnou NFC kartou, ktoré ešte viac rozširuje možnosti personalizácie.

Samsung Galaxy Z Flip 5
Samsung Galaxy Z Flip 5 a aplikacia Netflix na displeji Flex Window

Samsung vylepsil aj fotoaparat, systém spracovania signálu (ISP) poháňaný umelou inteligenciou spoľahlivo odstráni všetok rušivý šum, ktorý škodí nočným záberom, a zároveň zvýrazní detaily a farby v zábere. A pri fotografovaní z diaľky príde vhod digitálny 10-násobný zoom.

Galaxy Z Flip5 bude k dispozícii vo farbách: zelená, grafitová, béžová a fialová. Okrem toho je k dispozícii celý rad príslušenstva, napríklad priehľadný kryt s odnímateľným úchytom na príslušenstvo, zadný kryt z eko kože, dizajnový kryt FlipSuit alebo veľmi praktický silikónový kryt s držiakom na prst.

Samsung Galaxy Z Fold 5: nové tenšie pero S Pen

Hlavnými prednosťami telefónu Galaxy Z Fold5 sú obrovský displej a batéria s dlhou výdržou. Podarilo sa to aj napriek tomu, že ide o najľahšie a najtenšie zariadenie Galaxy Z Fold. Opäť nechýba Snapdragon® 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy, ktorý poskytuje Z Fold 5 najvyšší výkon.

Samsung Galaxy Z Fold5

Vďaka 7,6-palcovému alebo 19,3 cm veľkému hlavnému displeju telefónu môžete robiť veľa vecí aj vďaka vylepšenému multitaskingu. Maximálny jas displeja sa zvýšil o viac ako 30 % na hodnotu 1 750 nitov, takže je obraz dobre viditeľný aj na jasnom slnečnom svetle.

unpacked 2023 Z fold 5 2 mm
Rozdiel medzi Z Fold 4 a Z Fold 5 | Foto: MCH

Samsung opäť kladie dôraz na prirodu. A tak aj pri výrobe Galaxy Z Flip5 aj Fold5 sa použila širšia škála recyklovaných materiálov ako pri predchádzajúcich generáciách.

Patrilo k nim napríklad recyklované sklo a hliník pred spotrebou a recyklované plasty po spotrebe z vyradených rybárskych sietí, sudov na vodu a PET fliaš. Dokonca aj papier použitý na výrobu krabíc, v ktorých sa telefóny predávajú sú 100 % recyklované.

Samsung Galaxy Watch6: obľúbená luneta je späť

Nový rad smart hodiniek Galaxy Watch6 ponúka mnohé vylepšenia funkcií, personalizované zdravotné informácie či užitočné zmeny v dizajne.

Samsung Galaxy Watch6 (40 mm)
Samsung Galaxy Watch6

Medzi hlavné prednosti hodiniek radu Galaxy Watch6 patrí holistický prístup k otázkam zdravia, skvelý výkon a tiež vylepšené elegantné prevedenie – tenší rámček, väčší a jasnejší displej a interaktívne používateľské rozhranie.

Pri oboch modeloch je možné voliť z mnohých rôznych univerzálnych ciferníkov a tiež z nových remienkov.

Vďaka hodinkám Galaxy Watch6 získajú používatelia množstvo cenných informácií, s ktorými sa môžu vydať na cestu k žiaducim zmenám. Hodinky im ponúknu rady a tipy na mieru, ktoré je možné okamžite využiť v praxi.

Na základe vylepšených funkcií pre wellness a zdravý spánok ponúkajú hodinky Galaxy Watch6 podrobnú analýzu spánkového skóre a jeho najdôležitejších faktorov.

Okrem obľúbeného merania krvného tlaku a EKG pribudla aj možnosť upozornenia na nepravidelný srdcový rytmus (IHRN). Používatelia majú vďaka nemu možnosť kontrolovať, či ich srdcová činnosť nenaznačuje riziko arteriálnej fibrilácie – dokonca aj pri spánku.

Majitelia Galaxy Watch6 si môžu merať v noci teplotu pokožky, čo okrem iného prináša cenné informácie o menštruačnom cykle. Veľmi užitočná je aj funkcia detekcie pádu, či už pri cvičení alebo v bežnom živote (opäť aj v spánku). Hneď ako systém deteguje pád, automaticky vytočí číslo tiesňového volania alebo iné číslo, ktoré používateľ zadá do systému (napr. na členov rodiny).

Vodeodolný tablet Samsung Galaxy Tab S9

Spoločnosť predstavila aj nový rad tabletov Galaxy Tab S9, na trh sa dostanú tri modely, teda Galaxy Tab S9, S9+ a S9 Ultra. Displej Dynamic AMOLED 2X a dopĺňa výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy.

Súčasťou základného balenia je aj dotykové pero S Pen s certifikátom odolnosti IP68. Prvýkrát v histórii radu Galaxy Tab S sú touto certifikáciou vybavené aj samotné tablety.

Séria Tab S9
Séria Samsung Galaxy Tab S9 je prvýkrát vodeodolná | Zdroj: Michal Chabada

Medzi novinky patria vylepšenia rôznych režimov a aplikácií. V režime Pop-Up View sa aplikácie zobrazia ako plávajúce okná, pod ktorými je stále vidieť štandardná pracovná plocha.

V režime DeX Mode sa na displeji zobrazí kurzor, okná je možné zväčšovať či zmenšovať a ľubovoľne posúvať. Vďaka funkcii Second Screen je možné na displeji tabletu zobraziť plochu z počítača alebo ju rozšíriť a použiť tablet ako druhý monitor.

Veľkého vylepšenia sa dočkala aj aplikácia Clip Studio Paint, v novej verzii funguje ako plnohodnotné tabletové rozhranie pre kreslenie či maľovanie. A aplikácia Multi Control umožňuje ľahké kopírovanie a presúvanie textov a obrazových súborov medzi tabletom a smartfónom. Telefón je pritom možné ovládať priamo pomocou touchpadu na Galaxy Tab S9.

Všetky parametre a ceny nájdete v článku Samsung Galaxy Tab S9.

26.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+