MojAndroid

Samsung sa preteká s jedným z najväčším výrobcom kremíkových čipov v tom, kto ako prvý na trh prinesie čipy vyrobené 10 nm výrobným procesom. Juhokórejský výrobca momentálne dominuje na poli 14 nm čipov, ktoré vyrába metódou FinFET. Rovnakým procesom vyrába aj najnovší mobilný procesor Exynos 7420, ktorý sa nachádza v Samsungu Galaxy S6. Na krk mu však doslova dýcha spoločnosť TSMC, ktorá by mala prejsť z 20nm výrobného procesu rovno na 10 nm.

TSMC by mal s testovacou výrobou prvých kusov 10 nm čipov začať ešte tento rok, pričom fabriky spoločnosti budú schopné prijímať objednávky od veľkých hráčov, ako Apple a Qualcomm už v priebehu budúceho roka. Momentálne, aj vďaka výrobe 14 nm čipov, si na svoju stranu tieto spoločnosti priklonil Samsung. Ten má vyrobiť aj nadchádzajúci procesor Qualcomm Snapdragon 820, či čip A9 spoločnosti Apple.

Hoci oficiálne Samsung plánuje spustenie produkcie 10 nm čipov až na koniec budúceho roka, zdá sa, že spoločnosť by svoje plány mohla urýchliť. Už v máji tohto roka totižto ukázala prvé 10 nm wafery, ktoré majú tvoriť základ budúcich procesorov renomovaných spoločností. Nový výrobný proces má so sebou priniesť niekoľko podstatných výhod. Tými najpodstatnejšími je 20% zvýšenie taktovacej frekvencie a až 40% úsporu energie. To všetko pri zachovaní súčasných rozmerov.

 

 

Zdroj: phonearena

9.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+