MojAndroid

Priznám sa, že v širokej ponuke smart TV sa veľmi nevyznám. No je jasné, že za 1319 eur je možné zohnať TV s 8K rozlíšením a väčšou uhlopriečkou, akú ponúka Samsung Sero. Avšak obraz žiadneho konkurenčného modelu sa nedokáže automaticky otočiť. A práve týmto testovaný model zaujme už na prvý pohľad.

V tomto teste nepôjdem úplne do technických detailov, ale skôr sa na tento zaujímavý kúsok pozriem z pohľadu používateľa smartfónov a popíšem to, ako funguje a prečo kúpiť alebo nekúpiť.


Samsung Sero – základné parametre

Rozmery Šírka: 97 cm
Výška: 100 cm (57 cm bez podstavca)
Hĺbka: 32,7 cm
Hmotnosť 33,3 kg
Uhlopriečka 43″ (109,22 cm)
Rozlíšenie 4K (3840 x 2160 pixelov)
Technológia QLED
Obnovovacia frekvencia 60 Hz
Operačný systém Tizen OS
Tunery DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Bezdrôtové pripojenie Wi-Fi, Bluetooth, AirPlay 2, DLNA
Výstupy 2x USB, 3x HDMI, CI+
Výkon reproduktora 60 W
Spotreba v zapnutom stave 96 W, maximálny príkon: 135 W
Diaľkový ovládač Áno
Cena 1319 eur (www.samsung.sk)

Poriadne ťažký kus hardvéru

Už samotné vybaľovanie z krabice mi spôsobilo nemalé problémy. Dostať Sero von nie je nič jednoduché. Môže za to hlavne jeho hmožnosť, ktorá je až 33,3 kilogramu. S TV sa manipuluje ťažko. Skladá sa z dvoch hlavných častí. Tou prvou je samotná obrazovka so podstavcom, tou druhou je stojan, ktorý musíte k TV priskrutkovať. Bez neho nedokáže stáť.

Po rozložení je šírka televízora 97 cm a výška 100 cm. Hlavnou nevýhodou tejto konštrukcie (a hmotnosti) je to, že Samsung Sero nezavesíte na stenu. Bude musieť byť vždy umiestnený na zemi, prípadne na nejakom pomoconom stolíku.

Samsung Sero
Samsung Sero | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa samotného dizajnu týka, prístroj sa môže pochváliť tenkými rámikmi okolo obrazovky, tmavomodrý plastový podstavec je matný, takže nezachytáva odtlačky prstov. To sa určtie hodí. Najväčším lákadlom je samozrejme otáčací mechanizmus. Stačí stlačiť tlačidlo a obrazovka sa otočí o 90 stupňov. Táto poloha je ideálna na používanie so smartfónom. Prezeranie Instagramu či TikToku je takto veľmi pohodlné.

Nejaké to využitie si viem predstaviť aj vo firemnej sfére, Sero môže poslúžiť ako tabuľa. Nedotyková, ale pomer strán na výšku sa určite hodí.

Obrazovka nenadchne, no ani nesklame

4K rozlíšenie na uhlopriečke 43″ ponúka dobrú jemnosť na každodenné pozeranie. Avšak skôr do menšej obývačky. Do tej väčšej by sa hodila väčšia uhlopriečka. Samsung v tejto cenovej kategórii ponúka aj modely s 8K rozílšením, no vzhľadom na uhlopriečku je 4K postačujúce. Skôr by som prijal 100 Hz obnovovaciu frekvenciu namiesto tých 60 Hz, ktoré Sero ponúka.

Panel je QLED, ponúka už tradične skvelé pozorovacie uhly a farebné podanie je výborné. V tomto smere sa nemám na čo sťažovať.

Zvuk: Dobrý nadštandard

Zvukový prejav patrí medzi veľké výhody tohto televízora. Už pri pohľade na parametre čo-to napovie napríklad aj udávaný 60 W výkon reproduktorov. Trúfam si tvrdiť, že pre väčšinu používateľov bude zvuk dostatočný a nebudú mať nutkanie dokúpiť nejaké 5.1 reproduktory, prípadne soundbar.

Samsung Sero
Samsung Sero | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Kvalitou zvuku Sero určite predčí lacnejšie modely soundbarov, takže investícia do nich by bola zbytočná. Maximálna hlasitosť je výborná a rovnako aj kvalita zvuku. Problém nie je ani s basmi, dokonca sa tu nachádza aj samostatný subwoofer. Všetky reproduktory sa nachádzajú v podstavci.

Otáčanie alebo hlavný ťahák

Rotujúca obrazovka je jednoznačne to, prečo každý potencionálny záujemca vôbec uvažuje o kúpe tohto televízora. Jedna rada na začiatok – ak vás otáčanie nezaujíma, rovno sa môžete so Samsung Sero rozlúčiť a za podobnú cenu kúpiť TV s väčšou uhlopriečkou. Ak vás otáčanie zaujíma, ste tu správne.

Samsung týmto strojom cieli na mileniálov a príslušníkov generácie Z, ktorí veľkú časť multimediálneho obsahu prehliadajú cez mobilné zariadenia. Tento televízor sa prispôsobouje práve tomuto. Na zrkadlenie obrazovky je poloha na výšku ideálna. Ak teda obraz zo svojho smartfónu zrkadlíte často, práve tento model je pre vás dokonalý.

Samsung Sero
Samsung Sero | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V základe je možné obraz otočiť jednoduchým stlačením tlačidla na dodávanom ovládači. Samotné otoenie trvá približne 4 sekundy. A práve toto sú 4 sekundy, ktoré dokážu zaujať. Všetci, ktorí to videli v redakcii po prvýkrát, boli nadšení. Síce prichádzali otázky typu “na čo je to dobré”, no nadšenie tam rozhodne bolo.

Samsung Sero a Tizen OS: Dokonalá kombinácia?

Operačným systémom nie je Android TV, ale starý známy Tizen. Na to sme si pri Samsung televízoroch zvykli. Systém je svižný, ovládanie jednoduché a v obchode sa nachádza množstvo aplikcií. Keďže Samsung je najväčší výrobca televízorov na svete, o nedostatok nových aplikácií by som sa do budúcna neobával. Osobne som našiel všetko, čo som potreboval. Najčastejšie som používal Netflix, HBO Go, YouTube a AntikTV. Všetko fungovalo bez problémov.

Samsung Sero
Samsung Sero | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Do menu sa dostanem stlačením domovského tlačidla. Páči sa mi, že menu sa zobrazí len v spodnej časti obrazovky, pričom zo spustenej aplikácie neodídem a nezastaví sa. To sa stane až po prepnutí do inej. Na spodok obrazovky si môžem poukladať najčastejšie používané aplikácie, ku ktorým budem mať rýchly prístup. Ostatné sa potom nachádzajú hlbšie v menu.

Počas testovania som si ani raz nespomenul na to, že by som v tomto zariadení mal radšej operačný systém Android TV. Tizen sa mu minimálne vyrovná.

Samsung Sero
Samsung Sero | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Systém ako taký je výborný. Horšie je to s jeho úpravou do režimu na výšku, ktorá prakticky neexistuje. Je len veľmi málo aplikácií, ktoré je možné používať na výšku. Do menu sa síce dostanem, no po spustení nekompatibilnej aplikácie sa obrazovka otočí do režimu na šírku. V oboch režimoch fungoval výborne napríklad internetový prehliadač. Funkcia, ktorú v TV vôbec nepoužívam.

V režime na výšku si ešte môžem nastaviť efektné pozadie, ktoré síce vyzerá dobre, no namiesto toho by som prijal viac možností práce so systémom na výšku.

Konektory a pripojenie

Samsung Sero
Samsung Sero | Zdroj: Miroslav Schwamberg
 • Wi-Fi
 • Bluetooth 4.2
 • Apple AirPlay 2
 • DLNA
 • 2x USB
 • 3x HDMI 2.0
 • CI+

Ovládač k Samsung Sero je síce plastový, no kvalitný

Dodávaný ovládač vo mne zanechal veľmi dobrý dojem, no nie ten úplne najlepší. V tejto cenovej kategórii má Samsung vo zvyku dodávať k svojim TV kovové ovládače, tento je bohužiaľ plastový. A to je za mňa jeho jediné mínus. Aspoň že je plast matný a tak nie sú viditeľné odtlačky prstov. V ruke sa drží veľmi príjemne, dizajn je ergonomický a stláčanie tlačidiel je bezproblémové. Spočiaktu som si musel zvyknúť na to, že sa stláčajú až príliš ľahko, no po niekoľkých dňoch tento pocit zmizol a dokonale som sa s ním zžil. Teraz by som ho už nevymenil.

Ovládač je určite kvalitnejšie spracovaný ako napríklad ovládač k Xiaomi Mi Box S. V porovnaní s ovládačom k Apple TV 4K je už čítiť, že ide o plast. Avšak v ruke sa mi drží lepšie a pohodlnejšie je aj jeho ovládanie.

Samsung Sero
Samsung Sero | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Prepojenie s Android a Samsung smartfónom

Zdieľanie obrazovky z ktoréhokoľvek Android smartfónu funguje cez Chromecast. Na TV sa stačí prepnúť do režimu na to určeného (bol by som rád, keby to išlo aj bez toho) a následne na telefóne zapnúť zdieľanie. Obe zariadenia musia byť pripojené k rovnakej sieti.

Chromecast funguje veľmi dobre, jedinou vecou, ktorá nie je dostupná, je automatické otáčanie obrazovky. Obraz sa síce dokáže prispôsobiť obom režimom, no samotné otočenie televízora musím vykonať prostredníctvom ovládača.

samsung sero galaxy z flip
Samsung Sero | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak chcete, aby sa obraz otáčal automaticky s otočením smartfónu, tak toto je možné len so Samsung smartfónom. K TV sa zariadenie pripojí klasicky cez SmartThings (ako aj ostatné Androidy), avšak len Samsung zariadenia majú k dispozícii aj zdieľanie obrazovky cez túto aplikáciu. Ostatné Androidy je možné využiť hlavne ako ovládač.

AirPlay 2

Pokiaľ vlastníte zariadenia z Apple ekosystému, nezúfajte. Sero ponúka funkciu Apple AirPlay 2, takže bez problémov je možné zrkadliť obraz z vášho iPhonu, iPadu alebo MacBooku. Prepojenie s iPhonom je veľmi jednoduché. Stačí, aby bol váš iPhone pripojený k rovnakej Wi-Fi sieti ako Samsung Sero. Pri žiadosti o pripojenie zadáte štvormidestny kód a hotovo. Lenže s iPhonom som vedel televízor používať len na šírku. Žiadne otáčanie sa nekonalo, čo je obrovská škoda. Pri otočení do režimu na výšku sa zdieľanie obrazovky prerušilo. Samotné prepojenie a vysielanie obrazu do TV funguje cez AirPlay 2 bezproblémovo. Vyskúšal som to aj s MacBookom a taktiež som bol spokojný.

Samsung Sero
Samsung Sero | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zaujímavou možnosťou je použitie smartfónu ako ovládača. Samozrejme, funguje to so Samsung telefónmi a aj inými Androidmi priamo v aplikácii SmartThings. Aj do iPhonu som dokázal nainštalovať aplikáciu (SamRemote), s ktorou som tento televízor dokázal ovládať tiež..

Samsung Sero
Samsung Sero | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung Sero: Záverečné hodnotenie

Testovanie tohto kúsku som si užil. Podobný prístroj si kúpi len málokto, no som rád, že Samsung má v ponuke aj takýto televízor. Ukazuje tým, že dnes je možné naozaj všetko. Využitie nájde ako klasický domáci televízor, no skôr si ho viem predstaviť v detskej izbe. Deti si naň môžu pripojiť nejakú hernú konzolu, získajú 4K rozlíšenie a dobrý obraz. Navyše môžu zdieľať obrazovky svojich smartfónov v prirodzenej polohe, čo konkurencia neponúka. Avšak Sero stojí 1300 eur, neviem či je vhodné zaplatiť toľko peňazí za TV do detskej izby. Určité využitie by Sero mohol nájsť aj v podnikateľskej sfére, na rôzne prezentácie a podobne.

Samsung Sero
Samsung Sero | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Medzi jeho plusy jednoznačne patrí atraktívny dizajn a otáčací mechanizmus. Hodí sa aj technológia AirPlay 2 a celkovo spolupráca so smartfónmi je na vysokej úrovni. Najväčším nedostatkom je jednoznačne cena, aj keď za pokročilé technológie sa platí.

Plusy

 • Otočný panel
 • Podarený dizajn
 • Kvalitný obraz
 • Pohodlný a ergonomický ovládač
 • Operačný systém Tizen
 • Previazanosť so smartfónmi
 • AirPlay 2
 • Veľmi dobrý zvuk
 • Wi-Fi, Bluetooth

Mínusy

 • Cena
 • Len úzke možnosti využitia
 • Nemožnosť zavesiť na stenu
 • Systém nie je prispôsobený používaniu na výšku
 • AirPlay 2 len na šírku

Náš tip
Android TV – Tie najlepšie, ale aj tie najlacnejšie

Fotografie boli vytvorené fotoaparátom Canon EOS R.

canon logo

17.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+