MojAndroid

Samsung by od Európskej komisie mohol dostať pokutu niekoľko miliárd libier. Mohlo by sa tak stať vtedy, ak by Samsung použil svoje „štandardné patenty“ na 3G siete v boji proti spoločnosti Apple s účelom získať zákaz predaj zariadení iPhone a iPad. Podobný spor je medzi spoločnosťou Google, Motorola a spoločnosťou Microsoft v prípade štandardu WiFi a videa H.264.

Európska komisia na ochranu hospodárskej súťaže vydala vyhlásenie o námietkach ešte v piatok  minulý týždeň. Ak by Európska komisia siahla na pokutu a sankcie, tie by mohli predstavovať až 10 percent celosvetového obratu spoločnosti Samsung, čo by mohlo znamenať pokutu až 15 miliárd amerických dolárov podľa tržieb z roku 2011.

Aj keď spory medzi Samsungom a Apple pretrvávajú, Apple v tomto prípade má navrch, pretože sa nesúdi v žiadnych patentoch, ktoré by boli považované za telekomunikačný alebo iný celosvetovo uznávaný štandard. Ak by však Samsung siahol na patenty 3G sietí, čo je všeobecne uznávaný štandard prevádzky telekomunikačných sietí, podľa právneho poriadku a predpisov Európskej únie by to mohlo znamenať len toľko, že Samsung sa snaží svojimi súdnymi spormi v oblasti telekomunikačných štandardov, napriek vlastníctvu patentov, obmedzovať hospodársku súťaž.

Ak totiž niekto vlastní patentové práva na všeobecne uznávaný štandard, mal by bezodkladne poskytnúť používateľskú licenciu so „spravodlivým, primeraným a nediskriminačným“ základom. Ak nedôjde k dohode, licenciu a jej cenu určuje súd.

Samsung na celú záležitosť okolo zákazu predaja zariadení a na vyhlásenie Európskej komisie reagoval:

„Samsung je aj naďalej odhodlaný ponúknuť svoje technológie za spravodlivých, primeraných a nediskriminačných podmienok a pevne veríme, že je lepšie, keď si spoločnosti na trhu spravodlivo konkurujú, ako keď trávia čas na súdoch. Samsung sa rozhodol stiahnuť požiadavku na stiahnutie z predaja výrobkov od spoločnosti Apple, ktoré používajú naše základné, štandardné patenty a to všetko v záujme spotrebiteľa a jeho práva na slobodný výber.“

Tento spor však pretrváva v ďalších častiach sveta ako je USA, Ázia a Austrália.

Európska komisia v tomto spore rozhodla tak, že spoločnosť Apple bola ochotná zaplatiť licenčné poplatky za patentové štandardy spoločnosti Samsung, a preto bola požiadavka spoločnosti Samsung na stiahnutie predaja zariadení od Apple neopodstatnená. Teraz je na ťahu spoločnosť Samsung, ktorá musí na námietku Európskej komisie reagovať a následne sa rozhodne, či Samsung dostane v tomto prípade pokutu a sankcie, alebo komisia siahne na iné opatrenia.

Zdroj, foto: The Guardian

28.12.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+