MojAndroid

Kvôli zelenej politike je v posledných rokoch veľkou témou udržateľnosť a ľahká opraviteľnosť smartfónov. Spoločnosť Samsung podľa svojich oficiálnych stránok kvôli tomu spustila od 2. augusta program samoopráv svojich smartfónov v domácom prostredí. Ponúkne k tomu aj potrebné súčiastky, nástroje na vykonanie opravy a aj návody.

Pokazený diel Samsung po domácej oprave zrecykluje

Zatiaľ však program bude ale veľmi obmedzený. Týkať sa má totiž len USA a medzi podporovanými produktmi budú zo začiatku len smartfóny Galaxy S20, S21 a tablet Galaxy Tab S7 Plus. Všetko má byť dostupné cez oficiálne obchody Samsungu, obchody Samsung 837 a iFixit. Súčasťou náhradných súčiastok bude aj predplatenie zásielky s poškodeným dielom späť spoločnosti Samsungu, ktorá ju zrecykluje.

Samsung Galaxy S21
Samsung Galaxy S21 5G je jedným z troch smartfónov v programe samoopráv | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung zverejnil aj ceny jednotlivých dielov. Napríklad základná doska doska s nabíjacím konektorom USB-C pre Galaxy S21 Ultra bude stáť 67 dolárov. V servisoch vyjde podobná pozáručná oprava takéhoto dielu o niečo drahšie, pretože si servis započíta aj cenu práce. Program by sa mal neskôr rozšíriť do ďalších krajín a mal by sa zvýšiť aj počet podporovaných zariadení.

Samsung novinkou podľa všetkého reaguje na konkurenčnú spoločnosť Apple, ktorá nedávno spustila svoj program Self Service Repair. Tá rovnako umožňuje získať majiteľom smartfónov Apple iPhone potrebné súčiastky, adekvátne nástroje na opravu a tiež návody na jej vykonanie. Či sa programy samoopráv týchto spoločností stretnú s kladnou odozvou verejnosti sa uvidí v nasledujúcich mesiacoch.

Náš tip
Motorola RAZR 2022 bude konečne konkurencie schopnejšia
10.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+