MojAndroid

Spoločnosť Samsung je nielen výrobcom smartfónov a ďalšej IT elektroniky, ale aj komponentov do mobilných zariadení, a to vrátane senzorov pre fotoaparáty. Teraz podľa portálu SamMobile predstavila dva nové senzory, ktoré nájdu využitie primárne v AR/VR headsetoch.

ISOCELL Vizion 63D

ISOCELL Vizion 63D je 3D ToF senzor, ktorý dokáže merať hĺbku a vzdialenosť s veľkou presnosťou. Vypočítava fázový posun medzi vyžarovaným a odrazeným svetlom, aby poznal veci vo svojom okolí v troch rozmeroch. Vďaka tomu sa dá sa použiť v AR /VR headsetoch, robotoch a smartfónoch na bezpečnú biometriu tváre.

ISOCELL Vision 63D
ISOCELL Vizion 63D | Zdroj: SamMobile.com

Senzor má 1/6,4-palcový snímač s 3,5 µm pixelmi. Dokáže snímať obrázky v rozlíšení QVGA (320 x 240 pixelov) pri frekvencii 30 fps a zachytávať videá s rozlíšením VGA (640 x 480 pixelov). Ide tiež o prvý 3D ToF senzor, ktorý obsahuje integrovaný hardvérový snímač hĺbky ISP (Image Signal Processor), čo znamená, že dokáže zachytiť informácie o hĺbke a spracovať ich bez potreby samostatného čipu.

ISOCELL Vision 63D
ISOCELL Vizion 63D | Zdroj: SamMobile.com

Vďaka tomu sa zníži spotreba energie o 40 % v porovnaní s bežnými snímačmi. Obsahuje tiež technológiu BST (Backside Scattering Technology), ktorá prináša najvyššiu kvantovú účinnosť a úroveň absorpcie svetla, dosahujúc 38 % pri vlnovej dĺžke infračerveného svetla 940 nanometrov. To znižuje šum a rozmazanie pohybu a zlepšuje ostrosť.

ISOCELL Vizion 63D podporuje dva režimy: Flood a Spot. Režim Flood zvyšuje rozlíšenie pri krátkom rozsahu merania, zatiaľ čo režim Spot rozlíšenie znižuje, ale môže zväčšiť rozsah. Zdvojnásobuje rozsah merania hĺbky a vzdialenosti z 5 metrov v senzore predchádzajúcej generácie na 10 metrov. Samsung snímač využije nielen vo vlastných zariadeniach, ale poskytne ho aj konkurenčným výrobcom.

ISOCELL Vizion 931

ISOCELL Vizion 931 je senzor s globálnou uzávierkou, čo znamená, že dokáže zachytiť rýchly pohyb bez deformácie (efekt želé). Na rozdiel od rolovacej uzávierky, ktorá skenuje scénu riadok po riadku zhora nadol a môže spôsobiť rozmazanie pohybu, globálna uzávierka dokáže zachytiť celú scénu naraz.

ISOCELL Vision 931
ISOCELL Vision 931 | Zdroj: SamMobile.com

Podobne ako ľudské oči dokáže zachytiť ostré a neskreslené obrázky rýchlo sa pohybujúcich objektov. Tým pádom ide o výborne riešenie pre AR/VR headsety, drony, alebo roboty. Senzor má rozlíšenie 640 x 640 pixelov a je vhodný na rozpoznávanie dúhovky, sledovanie očí a detekciu tváre a gest v XR headsetoch (Mixed Reality).

ISOCELL Vision 931
ISOCELL Vizion 931 | Zdroj: SamMobile.com

Ponúka 60 % účinnosť pri vlnovej dĺžke infračerveného svetla 850 nanometrov a je vybavený technológiou FDTI (Front Deep Trench Isolation). Dokáže pripojiť 4 snímače k aplikačnému procesoru pomocou jediného kábla, čím sa znižuje zložitosť obvodu a zlepšuje sa priestorová efektivita. Očakáva sa, že Samsung použije aj vo svojom vlastnom pripravovanom XR headsete.

Náš tip
HyperOS vs iOS: Sú si až tak podobné alebo nájdeme aj rozdiely?
19.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+