MojAndroid

Ako už iste viete, Android začal v malej firme založenej Andym Rubinom a ďalšími spoločníkmi. Neskôr v roku 2006 prejavila spoločnosť Google záujem o operačný systém a prebrala iniciatívu nad vtedy ešte neznámym Androidom. No ešte predtým pristúpil Andy Rubin a jeho tím pred spoločnosť Samsung s cieľom zabezpečiť finančné prostriedky pre ďalší vývoj systému. Podľa knihy Dogfight: How Apple and Google Went to War and Started a Revolution, ktorá túto skutočnosť uvádza, vedúci pracovníci v Samsungu, ktorí sa s Rubinom stretli neboli vôbec ohromení tým, čo im predviedol a finančnú podporu jednoducho odmietli. Odmietnutie bolo predovšetkým spojené s malou veľkosťou vývojového tímu. Kto vie, ako by Android vyzeral dnes, ak by sa Samsung rozhodol Android odkúpiť.

andy-rubin

“Vy a aká armáda sa chystáte toto vytvoriť? Máte šesť ľudí. Ste sa pomiatli ?” je v podstate to, aká bola odozva od dvadsiatky vedúcich pracovníkov v Samsungu. Spoločnosť v tých časoch investovala do známeho Symbianu, ktorý bol zastrešovaný fínskou Nokiou a inými partnermi. Zrejme aj to bol dôvod prečo Samsung nepodporil sedemčlenný tím s neovereným systémom v praxi. Dnes sa to zdá byť veľmi zlou voľbou, no teraz môžeme len polemizovať o tom, či by sa Android stal taký populárny a dominantný, ak by Android odkúpil. Čo myslíte ?

Po dvoch týždňoch od stretnutia so Samsungom si Rubin dohodol schôdzku v Google. Po tom, čo si Larry Page vypočul plány s Androidom sa v Google nielen že rozhodli poskytnúť financie, ale odkúpili celú firmu. Google tak kúpil Android za približne 50 miliónov dolárov a celý vývojový tím bol presunutý do Mountain View. V roku 2008 sa na trh dostal prvý smartfón od Google, dobre známy ako T-Mobile G1 (tiež HTC Dream), ktorý bol prvým zariadením s týmto operačným systémom vo verzii 1.0 s integrovanými Google službami a multitaskingom. Android sa neskôr stal jednotkou na trhu.

Náš tip
História verzií Androidu [Infografika]

zdroj: phonearena

17.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+