MojAndroid

Spoločnosť Samsung si pre svojich fanúšikov tento rok pripravila skutočnú lahôdku. Po tom, čo vlani predstavila Bluetooth štuplíkové slúchadlá Samsung Level U, teraz prišiel rad na skutočne bezdrôtové slúchadlá. Samsung Gear IconX sú prvými takýmito slúchadlami v portfólii spoločnosti. Ide o atraktívny nápad, ktorý dnes ešte nie je úplne perfektne spracovaný a my sme boli zvedaví na to, ako si s touto výzvou poradil kórejský gigant.

Balenie – všetko, čo budete potrebovať

Vzhľadom na to, že slúchadlá Gear IconX sú samé o sebe extrémne kompaktné, neočakávali sme žiadne veľké balenie. Už aj priložená škatuľa je pri takto malom zariadení zbytočne veľká, no aspoň tu nájdeme množstvo užitočného príslušenstva. Okrem samotných slúchadiel tu nájdeme nabíjaciu stanicu, USB kábel, redukciu z microUSB na klasické USB, dokumentáciu a aj dva páry náhradných gumených častí pre slúchadlá. Vďaka tomu nájdete v balení skutočne všetko, čo by ste mohli potrebovať.

Samsung Gear IconX Foto13

Konštrukcia – to najdôležitejšie

Bez ohľadu na všetky ďalšie vlastnosti zohráva v prípade slúchadiel Gear IconX najdôležitejšiu úlohu ich konštrukcia. Ide o jedny z vôbec prvých skutočne bezdrôtových štuplíkových slúchadiel na trhu. To znamená, že slúchadlá nie sú prepojené káblom a do ucha si vkladáte iba maličký štuplík s rozmermi 18,9 x 26,4 x 26 mm. Vďaka trom rozličným veľkostiam gumených štuplíkov zapadnú slúchadlá do každého ucha. Pomáha tomu aj menšie uško v hornej časti slúchadiel, vďaka ktorému sa nemusíte báť náhodného vypadnutia slúchadla z ucha.

Samsung Gear IconX Foto8

Dizajn samotných slúchadiel je ergonomický a veľmi jednoduchý. Vo vnútornej časti sú umiestnené piny pre nabíjanie a jeden mikrofón. Z vonku nájdeme ďalší mikrofón a dotykovú plochu, pomocou ktorej je možné ovládať hudbu a vykonávať niekoľko ďalších aktivít. Nájdeme tu ešte aj drobnú plochu, ktorá slúži na meranie srdcového tepu.

Samsung Gear IconX Foto7

Slúchadlá sú vodotesné a odolajú aj postriekanie vodou. Vďaka tomu sa nemusíte báť účinkov potu či behania v daždi. Na akékoľvek experimenty v bazéne však zabudnite, ide o klasické slúchadlá do sucha.

Samsung Gear IconX Foto6

Ako sme už spomínali, slúchadlá je možné uložiť do nabíjacej stanice. Tá má rozmery 35,3 x 30,3 x 92 mm a okrem nabíjania slúži aj na prenos hudby do pamäte slúchadiel, no veľmi dobre poslúži aj ako prenosné puzdro. Slúchadlá sú totiž tak malé, že by ste ich v taške mohli jednoducho stratiť. Aj s nabíjacou stanicou je ale prenos slúchadiel veľmi jednoduchý a bez problémov ich môžete takto nosiť aj vo vrecku nohavíc.

Funkcie a aplikácia – oveľa viac, než iba hudba

Hoci slúchadlá Samsung Gear IconX budú väčšine používateľov slúžiť najmä na prehrávanie hudby, ukrývajú v sebe toho ešte oveľa viac. Vzhľadom na výnimočnosť spracovania tu možno nájdete niekoľko funkcií, s ktorými ste sa doteraz nestretli.

Po odobratí slúchadiel z nabíjacej stanice a vložení do ucha sa slúchadlá automaticky zapnú. Následne je možné ich spárovať so zariadením, no ak si necháte na tomto zariadení zapnuté Bluetooth, pripojenie nabudúce prebehne automaticky a bez akýchkoľvek problémov.

Samsung Gear IconX Foto9

V slúchadlách pritom prehrávate hudbu klasicky tak, ako ste zvyknutí pri akýchkoľvek iných slúchadlách. Gear IconX podporujú technológiu Bluetooth v4.1 LE, takže sa nemusíte báť nadmernej spotreby energie. Okrem klasického ovládania cez smartfón ich môžete ovládať aj dotykovou plochou. Jednoduchým ťuknutím na slúchadlo spustíte a zastavíte hudbu, gestom potiahnutia hore/dolu ovládate hlasitosť, dvojitým ťuknutím spustíte nasledujúcu skladbu a trojitým ťuknutím spustíte predchádzajúcu skladbu.

Oveľa viac funkcií ale ponúka aplikácia. Jej inštalácia ale nie je úplne najjednoduchšia. Najskôr si z obchodu Play musíte stiahnuť aplikáciu Samsung Gear a následne je potrebné stiahnuť a nainštalovať doplnok s názvom Gear IconX Plugin. Slúchadlá ale budete ovládať cez prvú menovanú aplikáciu, ktorej ikona sa vám aj zobrazí v menu s aplikáciami, resp. na domovskej obrazovke.

Tu môžete sledovať úroveň nabitia oboch slúchadiel, ich hlasitosť a k dispozícii sú aj zaujímavé nastavenia. Môžete si napríklad nastaviť prehrávanie hudby (Náhodné poradie, Odozva pri ovládaní hudby, Zdroj prehrávania). Tiež je možné nastaviť si, aké oznámenia budú v slúchadlách prehrávané. K dispozícii je aj možnosť použitia zvukového sprievodcu cvičením, ktorý vás bude informovať napríklad o trvaní behu, prejdenej vzdialenosti, srdcovom tepe, spálených kalóriách či vašej rýchlosti.

Zaujímavou funkciou je aj možnosť spustenia okolitých zvukov. Slúchadlá ich totiž pomerne dosť dobre potláčajú, no niekedy to nie je úplne žiaduce. Preto sú k dispozícii mikrofóny na slúchadlách, ktoré môžu reprodukovať okolité zvuky a vy tak nebudete úplne odrezaní od sveta. Na druhej strane, je možné, že budete pri takomto počúvaní vyrušovaní.

Slúchadlá tiež disponujú už spomínanými fitness funkciami, ktoré ale fungujú iba počas behania. Poteší ale fakt, že pre niektoré z nich nebudete potrebovať so sebou telefón. Slúchadlá vám porátajú kroky a aj odmerajú tep srdca.

Veľmi užitočnou funkciou je aj to, že slúchadlá dokážu prehrávať hudbu aj zo svojej vlastnej pamäte. Súbory sem je možné dostať prostredníctvom nabíjacej stanice a k dispozícii vám bude približne 3,5 GB vnútornej pamäte. Vďaka tomu si môžete slúchadlá zobrať so sebou na cvičenie aj bez vášho telefónu a čo je ešte lepšie, pri takomto prehrávaní vydržia na jedno nabitie dlhšie ako pri pripojení k telefónu.

Kvalita zvuku – na štuplíky skvelá

Bez ohľadu na všetky skvelé funkcie týchto slúchadiel je ich hlavnou úlohou prehrávanie hudby. Ak zaplatíte za slúchadlá 200 EUR, určite chcete, aby mali dobré zvukové podanie a my môžeme s radosťou skonštatovať, že Samsung Gear IconX nás v tomto smere nesklamali.

Tak, ako pri mnohých ďalších štuplíkových slúchadlách, ani tieto nie sú ideálne pre najväčších audiofilov. Aj bežný používateľ ale zbadá rozdiel oproti lacným slúchadlám, ktoré dostal k telefónu alebo ktoré si kúpil za pár eur. Tým najintenzívnejším faktorom sú skvelé basy, ktoré mnohým štuplíkovým slúchadlám chýbajú.

Samsung Gear IconX Foto10

V prípade stredných a vysokých tónov to už nie je úplne dokonalé. Stále ale ide o ďaleko kvalitnejšiu reprodukciu ako v podaní väčšiny štuplíkových slúchadiel na trhu. Výrazne oceňujeme aj fakt, že skreslenie je aj pri tých najvyšších hlasitostiach minimálne. Ako sme už spomínali, slúchadlá aj veľmi dobre izolujú zvuky okolitého prostredia, čo je dôležité napríklad pri cvičení v posilňovni, kde hrá aj iná hudba a je tam ruch.

Nám teda kvalitou zvuku slúchadlá veľmi vyhovovali. Patríme medzi tých používateľov, ktorí majú radi výraznejšie basy a Samsung Gear IconX tak dokonale naplnili naše očakávania. Hoci ich zvukové podanie nemusí vyhovovať úplne každému, pre bežného používateľa pôjde o skvelé riešenie.

Výdrž batérie – najväčšie úskalie, alebo ani nie?

Každé zo slúchadiel Samsung Gear IconX má zabudovanú batériu s kapacitou 47 mAh. Tá stačí na prehrávanie po dobu približne 1 a pol hodiny, čo je na Bluetooth slúchadlá skutočne málo. S tým ale musíte pri takomto zariadení rátať. Batéria má jednoducho veľmi malé fyzické rozmery a hoci ďalšia generácia na tom bude možno lepšie, teraz sa musíte s výdržou uskromniť.

Samsung Gear IconX Foto2

Ďalšiu batériu nájdete v nabíjacej stanici. Tu sa nachádza akumulátor s kapacitou 315 mAh, ktorý nabije slúchadlá ešte dvakrát. To znamená, že dokopy si môžete užiť 4,5 hodiny prehrávania hudby bez toho, aby ste museli mať prístup k elektrine. Je to málo, alebo veľa?

Samsung Gear IconX Foto4

To, samozrejme, závisí od každého používateľa. Nabíjanie slúchadiel trvá necelú pol hodinu, čo síce nie je veľa, no ak by ste ich napríklad chceli použiť pri dlhšej ceste vlakom, zrejme by nebolo pohodlné stráviť hodinu cestovania so slúchadlami v nabíjacej stanici. 1 a pol hodiny, ktoré slúchadlá na jedno nabitie vydržia, ale zodpovedajú ich účelu. Sú totiž určené najmä pre športovcov. Ak si zoberiete slúchadlá na behanie či do fitness centra, je veľmi pravdepodobné, že ich nebudete musieť znovu nabíjať. Okrem toho, ak ich budete používať aj ako zdroj prehrávanej hudby a nebudete ich mať pripojené k telefónu, vyžmýkate z nich ešte viac výdrže. Určite ale nejde o slúchadlá, ktoré by ste mali celý deň v ušiach a ani raz by ste ich nemuseli vybrať. Práve naopak – vždy, keď ich nepoužívate, by ste ich mali umiestniť do nabíjacej stanice, aby ste mali istotu, že budú plne nabité vtedy, keď ich budete potrebovať.

Samsung Gear IconX – záverečné hodnotenie

Slúchadlá Samsung Gear IconX skutočne upútali našu pozornosť. Najskôr sme si mysleli, že pôjde iba o pokus presadiť sa so zariadením, s ktorým spoločnosť nemá skúsenosti a že tento pokus nebude veľmi vydarený. Už na začiatku testovania sme sa ale presvedčili o tom, ako veľmi sme sa mýlili. Gear IconX sú jednoducho dobré v takmer všetkom, čo od nich môžete očakávať. Nie len, že ide o skvelé štuplíkové slúchadlá, ale ide aj o pomerne revolučné zariadenie. Fungovanie úplne bez káblov majú slúchadlá zvládnuté na výbornú. Nevypadávajú z uší a vďaka praktickej nabíjacej stanici ich ani tak ľahko nestratíte. Horšiu výdrž batérie napravuje tiež nabíjacia stanica, no to nič nemení na tom, že slabá výdrž uberá slúchadlám na univerzálnosti. Samozrejme, chápeme obmedzenia pri výrobe takéhoto malého zariadenia, no dúfame, že v ďalších kapacitách sa výdrž na jedno nabitie predĺži. Potom už nepôjde o slúchadlá určené iba pre športovcov, ale o univerzálne štuplíkové slúchadlá, po ktorých sme tak dlho túžili. A veríme aj v to, že sa zmení ich cena. Teraz ide o luxusné zariadenie, no o pár rokov možno pôjde o samozrejmosť. Potom ešte viac oceníme skvelé funkcie, ktoré slúchadlá ponúkajú a za ktoré si nebudeme musieť zaplatiť 200 EUR.

Samsung Gear IconX Foto5

Plusy

+ Výborne spracovaný dizajn

+ Užitočná nabíjacia stanica

+ Dobré zvukové podanie

+ Aplikácia s množstvom funkcií

Mínusy

– Výdrž batérie

– Cena

5.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+