MojAndroid

Bezdrôtové slúchadlá Samsung Gear IconX prvej generácie to síce mysleli dobre, no nepodarilo sa im príliš preraziť. Hlavnou nevýhodou bola slabá výdrž batérie na jedno nabitie. S príchodom druhej generácie Samsung Gear IconX 2018 sa však veľa zmenilo a slúchadlá vyzerajú odhodlané fungovať s vami – a najmä trénovať. Prečítajte si o nich viac v našom teste.

Dizajn

Samsung Gear IconX 2018 majú podľa nás moderný, no najmä športový vzhľad. Prichádzajú v krabičke kompaktných rozmerov, ktorá je celá akoby jemne pogumovaná. Obsahuje na zadnej strane USB-C port na nabíjanie a indikátor nabitia krabičky. Na prednej strane je otváracie tlačidlo a dva indikátory nabitia slúchadiel.

Treba spomenúť efektné otvorenie, pri ktorom sa kryt pekne celý otvorí a odhalí dve štupľové slúchadlá. Tie ležia vo výrezoch, kde sú prichytené jemnými magnetmi. Tie ich chránia pred vypadnutím z púzdra a zároveň sa starajú o presné zapadnutie slúchadiel k nabíjacím pinom. V škatuľke sú slúchadlá až pri zatvorení pritisnuté na nabíjacie konektory a nabíjajú sa.

Slúchadlá majú 8 gramov a obsahujú vedľa spomínaných pinov aj senzor priblíženia. Ten sa stará o to, aby slúchadlá nehrali a zbytočne sa nevybíjali, keď ich nemáte v uchu. Je tu aj dotyková plocha, ktorá slúži na ovládanie ich funkcií bez použitia smartfónu a obsahujú aj mikrofón. Okrem toho sú tu odnímateľné gumené štuple i ďalšie časti, ktoré majú k dispozícii tri veľkosť – S, M a L. Spoločnosť teda upustila od snímaču srdcového tepu, ktorý bol v prvej generácii.

Na pohľad môžu IxonX 2018 pôsobiť trochu robustne, no po vložení do ucha sa väčšina zariadenia “schová”. Samozrejme, záleží to od individuálnej fyziomónie používateľa, ako veľmi budú slúchadlá “trčať” z uší.

V každom prípade, slúchadlá veľmi dobre sedia a nebáli sme sa ich používať pri vonkajších aktivitách. Ak vám do uší presne nepasuje jedna sada gumených štupľov, máte možnosť ich vymeniť. Navyše, tvar slúchadiel sa postará aj o to, aby perfektne sadli aj do “výklenku ucha” a pohodlne sa nosili.

Slúchadlá nie sú vodotesné, no zvládnu nejaký ten pot. Celkový dojem je veľmi dobrý, na jednej strane sú moderne vyzerajúce, na druhej strane dobre sedia aj pri aktivitách. Ani po pár hodinovom nosení nás nejako výrazne netlačili.

Sprievodná aplikácia

Pre správny chod slúchadiel ich potrebujete celkom na začiatku spárovať so smartfónom, a to pomocou aplikácie Samsung Gear. Tá funguje aj s inými zariadeniami, nie len so Samsung smartfónmi. Podmienkou pre pripojenie slúchadiel je Android 4.4 a vyšší a zariadenia s RAM od 1,5 GB. Pri počiatočnom spárovaní so smartfónom musia byť slúchadlá v krabičke. Stlačí sa malé tlačidlo na zadnej strane, ktoré spustí Bluetooth vyhľadávanie. Spustíte aplikáciu na smartfóne a tu by sa mali vyhľadané slúchadlá objaviť. Informuje vás o tom aj indikátor vedľa tlačidla Bluetooth, ktorý začne blikať modrou farbou.

Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma

Z aplikácie vykonávate základné i pokročilejšie nastavenia. Najskôr si vyberiete, ktoré slúchadlo chcete používať ako “trénera”, teda z ktorého k vám poputujú povely pri tréningu. Zvolené slúchadlo však funguje aj ako menu pri spúšťaní / zastavení tréningu, vyhľadávaní a podobne. V rámci aplikácie si vyberáte tiež to, či sa má prehrávať hudba zo smartfónu alebo z pamäti slúchadiel. K hudbe sa dostaneme neskôr.

V nastaveniach si zvolíte, či vám má asistent čítať možnosti menu, prípadne môžete zvýšiť bezpečnosť pri cvičení vďaka prijímaniu okolitých zvukov. Táto funkcia zosilňuje zvuk okolia, čo sa môže hodiť pri behaní v rušnejších prostrediach a podobne. My sme to často používali, keď sme išli krížom cez mesto, popri ceste cez prechody, aby sme neboli úplne izolovaní od okolia. Samotné podanie okolitého zvuku však znie dosť umelo a niekomu nemusí vyhovovať. Totiž, štuple dosť dobre filtrujú zvuk okolia a môže sa tak stať, že budete menej ostražití. Na druhej strane, je to dobrá vlastnosť v hlučnejšom prostredí fitness centra či iného zariadenia, kde sa chystáte zacvičiť si “vo svojom svete”.

V aplikácii si tiež nastavíte, ktoré aplikácie majú hlásiť notifikácie v slúchadlách, no v našom regióne v čase testu nie je zatiaľ podporovaný prevod textu na reč do Slovenského jazyka. Bez problémov však viete prijímať hovory. Tie mali veľmi dobrú kvalitu a rovnako slušne nás počula aj druhá strana.

Veľkú časť aplikácie tvorí aj grafika úrovne batérie a výdrži, k tej sa však dostaneme neskôr.

Ovládanie a Aktivita

Hoci gestá k ovládaniu Gear IconX nie sú náročné, je niekedy obtiažne ich precízne vykonávať. Pošuchnutím prsta po dotykovej ploche zhora nadol znamená zvýšenie hlasitosti, opačné gesto zase zníži hlasitosť. Jemné ťuknutie je pauza, dvojklik presunie ďalšiu pesničku:

Bohužiaľ, často sme spravili úplne iné gesto, respektíve museli sme byť úplne sústredení pri ťukaní. Chce to však aj určitý cvik a časom sme sa už v ťukaní zdokonalili. Nestávalo sa však, že by slúchadlá nereagovali na dotyk.

Verzia: 5.16.0.043
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.16.0.043
Aktuálna cena: Zdarma

Pre lepšie monitorovanie vašej aktivity sa odporúča využívať aj aplikáciu Samsung Health. Tá spolupracuje či už s hodinkami alebo fitness náramkami od Samsungu. Zaznamenáva však aj informácie o pohybe zo slúchadiel Gear IconX 2018. Čaro slúchadiel totiž spočíva v tom, že sú úplne samostatným zariadením, ktoré vám zaznamená bežecký tréning aj prejdené kroky. Bežecký tréning pritom automaticky rozpozná, i keď my sme ho radšej spúšťali sami. O bleskových reakciách však určite svedčí to, že nám po šprintovaní k zastávke električky započítala aj 14-sekundový bežecký tréning. Aplikácia zaznamenáva prekonanú vzdialenosť, priemernú rýchlosť, spálené kalórie, tempo a ďalšie hodnoty:

Pri behaní si môžete zvoliť v nastaveniach aplikácie “trénera”, ktorý vás má motivovať. Popravde, nás skôr rozčuľoval. Opakoval frázy a po určitom čase sme ho skrátka vypli. Hlas neznel príliš prirodzene a celkovo to pre nás nebola tá správna forma motivácie.

Ak by to však niekomu vyhovovalo, Tréner sa dá nastaviť na rôzne obtiažnosti, najskôr vás vyzve na ľahký rozbeh, a potom už “vbehnete” do ozajstného tréningu. Hlasový asistent je tu však len v niekoľkých jazykoch, v ktorých nenájdete slovenčinu.

Prenos hudby, zvukový prednes

Doteraz sme písali prevažne o aplikácii, športových aktivitách, no Samsung Gear IconX sú v prvom rade slúchadlá. Starajú sa teda predovšetkým o prehrávanie hudby. V aplikácii smartfónu si zvolíte zdroj hudby (telefón alebo slúchadlá). Ak chcete počúvať hudbu zo slúchadiel, stačí si ju sem preniesť prostredníctvom jednoduchého procesu, ktorý vám je ponúknutý na úvodnej obrazovke. Dá sa to viacerými spôsobmi – teda cez USB prepojenie, pomocou aplikácie Gear IconX Manager na počítači, alebo cez Bluetooth.

Kapacita úložného priestoru je čistých zhruba 3,4 GB, čo v kľude vystačí na pekných pár albumov. Prenášať hudbu sa sem oplatí v prípade, že pôjdete napr. behať bez smartfónu. Odpojenie od Bluetooth smartfónu tiež môže ušetriť výdrž batérie slúchadiel.

Čo sa týka zvukového prednesu – môžeme to zhrnúť do pár slov: Treba mať na pamäti, že reč je o obyčajných štupľových slúchadlách a nie o poriadnych mostových slúchadlách s veľkými náušníkmi. Ak ste veľký audiofil, zrejme to nie je nič pre vás, no rozhodne uspokoja potreby bežného používateľa.

Zvuk bol stále rovnako kvalitný, nestretli sme sa so zhoršeným prejavom či už pri počúvaní hudby prepojenej s počítačom, alebo so smartfónom. Pri vyšších hlasitostiach nebol zvuk nijako výrazne skreslený. Príjemne počuť basy, zvuk považujeme za pomerne bohatý a žiaden plechový zvuk sa nekonal. Navyše, určite patria medzi štupľovými slúchadlami k tým lepším.

Batéria

Gear IconX z minulého roka nemali práve najvyššiu výdrž na jedno nabitie. Kapacita batérie v slúchadle bola 47 mAh. Aktuálne sa to však zmenilo, kapacita je až 82 mAh a k tomu máte ešte krabičku s kapacitou 340 mAh. Na jedno nabitie tak dokážete bez problémov počúvať hudbu 5-6 hodín. Závisí to síce aj na zdroji hudby, teda či streamujete z mobilu alebo hráte priamo zo slúchadiel, no oboje má veľmi úctyhodný výsledok. Navyše, hudbu sme vedeli počúvať aj počas dvoch dní, ak sme ich príliš nežmýkali. O deviatej ráno sme začali slúchadlá používať a na druhý deň sme mali v aplikácii zaznamenanú ešte polovicu batérie.

Pri posledných 10 % batérie vám slúchadlá zarecitujú do ucha túto informáciu. Potom však máte k dispozícii ešte asi 45 minút prehrávania hudby. Navyše, len 10 minút nabíjania vám zabezpečí skoro hodinu hudby. Kompletné nabitie slúchadiel i krabičky trvalo takmer tri hodiny. Potom však máte v krabičke ešte energiu pre minimálne jedno nabitie slúchadiel – a možno sa vám podarí získať ešte pár mAh pri ďalšom nabíjaní. Nabitie slúchadiel z krabičky prebehlo za asi 1,5 hodiny.

Slúchadlá majú diódy, ktoré vás upovedomia o nabití slúchadiel, ale aj celej krabičky. Notifikácia má (logicky) červenú, alebo zelenú farbu.

 

Záverečné hodnotenie Samsung Gear IconX 2018

Hoci sa slúchadlá Samsung Gear IconX 2018 prezentujú najmä ako slúchadlá pre športovcov, radi by sme k tomu doplnili poznámku. Samotné slúchadlá vám nezmerajú ani srdcový tep, ani neskôr nezobrazia prebehnutú vzdialenosť na mapke. Pre zanietencov to môže teda predstavovať mínus a na beh si so sebou aj tak musíte vziať napríklad hodinky s GPS a snímačom srdcového tepu. Spomedzi sebe podobných zariadení však určite vytŕčajú svojimi bohatými funkciami a mohli by sme ich nazvať aj “najšportovejšími zo športových”.

Gear IconX 2018 spoľahlivo robia to, čo sľubujú. Majú vynikajúcu výdrž na jedno nabitie, bezproblémovo fungujú pri Bluetooth prepojení, ale aj samotné. Nezaznamenali sme žiadne neštandardné chovanie. Majú podľa nás pekný moderný dizajn a ak ich zrovna nechcete v ružovej farbe, dajú sa zohnať aj v sivom a čiernom prevedení. Mínusom je snáď už len cena okolo 220 eur, ktorá je pre bežného používateľa pomerne vysoká a viacero ľudí siahne radšej po lacnejších klasických káblových slúchadlách.

Celkový dojem aj prevedenie slúchadiel hodnotíme veľmi kladne a je to rozhodne posun v rámci nositeľných zariadení. Tréner, ako aj aplikácia či rýchlosť reakcií sú peknou vizitkou.

Plusy:

  • dizajn a konštrukcia
  • aplikácia
  • zaznamenávanie behu a chôdze bez smartfónu
  • samostatná pamäť a prehrávanie hudby

Mínusy:

  • kvôli chýbajúcim fitness vlastnostiam nemusia vyhovovať viacerým športovcom, ktorí by sa na slúchadlá chceli plne spoľahnúť
  • cena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+