MojAndroid

Spoločnosť Samsung predstavila tento rok dvojicu nositeľných zariadení, ktoré sú skôr updatom poslednej generácie, ako niečim úplne novým. Reč je o zariadeniach Samsung Gear Sport a Samsung Gear Fit 2 Pro. Veľkou novinkou a posunom vpred je však monitorovanie plávania, s ktorým súvisí vodeodolnosť hodiniek. Samsung sa teda snažil priniesť ešte komplexnejšie monitorovanie aktivít. Dnes sme si pripravili recenziu Samsung Gear Sport.

Konštrukcia a dizajn

Samsung Gear Sport na prvý pohľad nevyzerajú ako typické hodinky pre športovcov. V prevedení s čiernym silikónovým náramkom pôsobia dokonca skôr elegantne ako športovo. Je to presne ten “stred”, ktorý sa hodí viacerým ľuďom. Nevyzeráte v nich ako klasický turista, hodia sa aj k obleku, no rozhodne s nimi nič nepokazíte ani v bežeckom oblečení. Majú jednoduchý dizajn a nazvali by sme ich až minimalistickými. Sú však skôr určené pre mužov ako pre ženy.

Obsahujú hladkú otočnú lunetu, ktorá slúži na navigáciu v menu. Na vonkajšom rámiku má luneta malé vrúbky, ktoré sú určené pre lepšie uchopenie a posúvanie. Napriek tomu sa nám luneta občas trochu šmýkala pri otáčaní.

Ak ste zvyknutí skôr na fitness náramky, tieto hodinky s kovovým telom sa vám môžu zdať trochu ťažšie. Majú 67 g, no rozhodne to nie je nič neštandardné v tomto segmente. Navyše, sú aj pomerne odolné a konštrukciu ani sklo sa nám nepodarilo poškriabať počas bežných aktivít či športov.

Hodinky sú z ľavej strany celkom hladké, kým vpravo sa nachádzajú dve tlačidlá (Späť a Domov) a mikrofón. Tlačidlá majú pogumovanú štruktúru, čo vedie k pohodlnému stláčaniu. Na spodnej strane má svoje miesto sníač srdcového tepu.

Hodinky majú rozmery 44.6 x 42.9 x 11.6 mm a Super AMOLED displej je tu s veľkosťou 1,2″. Náramok je odnímateľný, teda vymeniteľný jednoduchým potiahnutím malej západky. Menšia výčitka smeruje k silikónovému náramku. Hoci sa dobre nosil a obsahoval aj menšie vrúbky, do jeho štruktúry sa usádzali nečistoty, čo viedlo k celkovo “ošarpanejšiemu dojmu”. To sa však dá vyriešiť jednoducho zmenou za praktickejší typ náramku.

Displej

Displej hodiniek Samsung Gear Sport nesklame žiadneho fajnšmekra. Je to poctivý Super AMOLED veľkosti 1,2″ a rozlíšením 360×360 pixelov (424 ppi). Iste, pixely sa dajú voľným okom rozoznať, no rozlíšenie je stále veľmi jemné a v rámci trhu je to určite jeden z najkrajších displejov. Zvolená technológia sa môže zdať trochu nepraktická vzhľadom k výdrži batérie, no Samsung to zrejme neberie ako prioritu vo svojich nositeľných zariadeniach. Displej je dotykový a ochraňuje ho odolné sklo Corning Gorilla Glass 3.

V rámci jasu displeja môžete postupovať dvoma spôsobmi. Po prvé, na výber máte 10 jasových stupňov. My sme na hodinkách mávali zvyčajne jas na úrovni 5 a bolo to dostačujúce. Navyše, čierna téma widgetov je tiež dobrým tipom na ušetrenie nejakej tej energie. Druhou možnosťou je však aj automatická regulácia jasu hodiniek. Vtedy sa jas prispôsobí okolitému svetlu. Cez deň sa zosilní a vo večerných hodinách vás neožiari prudkým svetlom pri zapnutí displeja. Hodinky navyše musíme pochváliť za veľmi dobré pozorovacie uhly.

Displej môžete mať stále zapnutý, čo vedie k väčšej spotrebe energie, alebo ho môžete “zobudiť” aj gestom otočenia k tvári či pootočením lunetou. Tiež je tu však možnosť využiť monochromatické zobrazenie.

Prepojenie a potrebné aplikácie

Ako to už býva, hodinky majú ukazovať čas a hotovo. No smart hodinky ukážu svoj význam až po prepojení so smartfónom. Na to potrebujete nainštalovať aplikáciu Samsung Gear, ktorá je prvým krokom. Tá vám pomôže s nastavením hodiniek, vzhľadom a výberom aplikácií, ktoré majú zobrazovať notifikácie. Ponúka široké možnosti a je len na vás, čo všetko bude putovať na displej hodiniek. Ak si želáte byť menej rušení, na hodinky necháte prichádzať len hovory či emaily. Ak vám neprekážajú notifikácie z každej sociálnej siete, môžete si zvoliť túto možnosť. Prepojenie sa koná primárne cez Bluetooth.

Upozornenia na notifikácie mohli prichádzať v podobe vibrovania, pričom na výber je len “slabšia a silnejšia” možnosť vibrácií. Preferovali sme slabšiu, keďže nám úplne postačovala. Vibrácie či celkové notifikácie, samozrejme, môžete aj úplne vypnúť.

Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma

Aby ste však z hodiniek dostali ešte viac, je potrebné využívať aplikáciu Samsung S Health. V nej sa dá zaznamenávať snáď všetko, na čo si v rámci pohybových aktivít spomeniete. Ráta vám kroky, spálené kalórie, automaticky zisťuje tréningy, zaznamená počet prejdených poschodí, meria tep srdca a monitoruje spánok. Podľa nášho názoru patrí k najprehľadnejším a najkomplexnejším aplikáciám určených pre všetky typy ľudí. V hodinkách sa do nej prekliknete tiež, a to klasicky cez menu v kruhovej podobe.

Verzia: 5.16.0.043
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.16.0.043
Aktuálna cena: Zdarma

Aplikácie, ktoré nie sú v hodinkách, môžete sťahovať dodatočne cez obchod Galaxy Apps priamo cez hodinky, alebo v niektorých prípadoch len cez smartfón. Závisí to od konkrétnej appky.

Špecifikácie, konektivita, multimédiá

Hodinky Gear Sport majú pamäť veľkosti 4 GB a RAM veľkosti 768 MB. Vo vnútri sa nachádza 2-jadrový procesor s taktom 1 GHz a operačný systém má na starosti Tizen verzie 3.0. Hodinky sa prepoja so smartfónom cez spomínané Bluetooth 4.2. Toto prepojenie fungovalo bez problémov. Dajú sa však prepojiť aj cez WiFi, čo využijete napríklad vtedy, keď odídete z domu bez smartfónu. Ak ste v známej WiFi, stále môžete prijímať notifikácie v podobe mailov, zo sociálnych sietí, či dokonca SMS. Na všetko viete navyše aj odpovedať či už prostredníctvom predvolenej správy, alebo emotikonmi, či písaním na miniatúrnej klávesnici, diktovaním alebo nakreslením napr. smajlíka na displej hodiniek.

Okrem WiFi (Wi-Fi 802.11 b/g/n) podporujú hodinky aj NFC a sú pripravené aj na beh bez použitia smartfónu – obsahujú totiž GPS. Po ukončení tréningu vám tak samé ukážu, kadiaľ viedli vaše kroky či už v behu, turistike alebo chôdzi.

Vnútorné úložisko je tu pre prípadné ukladanie hudby či obrázkov. Do hodiniek si totiž môžete naimportovať albumy či skladby a púšťať si ich cez slúchadlá počas tréningu. Rovnako sa však dajú prepojiť aj s reproduktorom a prehrávať hudbu aj týmto spôsobom. Hudbu do hodiniek šupnete pomocou aplikácie Samsung Gear. Rovnako funguje aj synchronizácia vybraných albumov zo smartfónu do hodiniek. Osobne nepatríme k veľkým fanúšikom prezerania obrázkov na maličkom okrúhlom displeji, no “pre tú srandu” to niekedy môžete vyskúšať. Dajte si však pozor, aby ste nezaplnili spomínané úložisko.

Hodinky tento raz nemajú na rozdiel od Gear S3 frontier reproduktor. Nemôžete s nimi teda telefonovať. Hovor sa dá cez hodinky prijať, no hovoriť už musíte prostredníctvom smartfónu. Mimochodom, nefunguje to ani cez handsfree slúchadlá. Neprítomnosť reproduktora vo verzii Sport je daná zvýšenými nárokmi vzhľadom na vodotesnosť. Malý mikrofón tu však je a môžete vďaka nemu využívať hlasové vyhľadávanie či diktovanie slov v správach. Podporuje anglický jazyk.

Čo sa týka ovládania a nastavení, máme k nemu mierne výhrady. Hoci je kruhové usporiadanie ikon a otáčanie lunetou mimoriadne praktické a návykové, predsa len nám prišlo celé menu dosť chaotické a občas až nezmyselne skomplikované. Rôzne položky obsahujú ešte ďalšie menu a ďalšie voliteľné časti – až sa v tom môžete celkom stratiť. Spustenie tréningu (v prípade, že nejdete cez skratku vo widgete) je tiež otázkou viacerých kliknutí, nastavenie snímania kontinuálneho/občasného srdcového tepu sme doslova hľadali s pomocou podpory Samsungu.

Stiahnutá horná lišta

Pohybové aktivity

Hodinky rozpoznajú niektoré druhy aktivity aj samé. Stačí, aby ste kráčali dlhšie ako 10 minút a vyhodnotia vám to ako tréning chôdze. Rovnako je to s behaním či cyklistikou. Osobne sme však preferovali klasické spustenie tréningu s tým, že sme sa postarali aj o riadne počkanie na načítanie GPS, či kalibráciu nadmorskej výšky. V každom prípade, pri športe nemusíte mať so sebou smartfón, keďže aktivity merajú hodinky samostatne.

High-lightom tohto zariadenia je plávanie, tak začneme rovno z tohto konca. Plavecký tréning je medzi hodinkami stále pomerne raritou. Samsung tento rok obnovil portfólio práve v tomto zmysle. Na začiatok zadáte, koľko metrov má bazén a spustíte tréning. Veľmi sa nám páčil režim vodného zámku, ktorý sa vtedy aktivuje. Aby vám narážajúca voda na displej nerobila šarapatu, hodinky uzamknú obrazovku. Opäť ju odomknete až podržaním tlačidla Domov.

Hodinky rozoznajú, či plávate kraula alebo prsia, a to vám i zapíšu do aplikácie. Okrem toho vám však perfektne rozanalyzujú celý tréning. Kedy ste najviac zaberali, čo bola vaša najlepšia dĺžka bazéna a podobne. Navyše, počas tréningu sa vám zaznamenáva aj srdcový tep. Hodinky nám s presnosťou na 1 meter vždy pekne zavibrovali, keď sme dosiahli ďalšiu dĺžku bazéna.

Veľmi sa nám páčila aj presnosť GPS pri behaní. Na mapke po tréningu bolo vidno každú odchýlku, ktorú sme spravili. V rámci behu si nastavíte vzdialenosti, pri ktorých vás majú hodinky upozorniť. My sme zvolili 1 km, a tak nás pekne podľa kilometrov upozornila vibrácia na zabehnutú vzdialenosť. Vďaka tomu si viete v analýze v aplikácii po tréningu pozrieť, v ktorom kilometri ste na tom dobre, v ktorom ste už bežali z posledných síl a podobne. Všetko, samozrejme, podčiarkuje meranie tepu. Dokážete si teda navyše skontrolovať, kedy ste v aeróbnom či anaeróbnom pásme a kedy pálite tuky, a tak ďalej.

Výčitka však poputuje k meraniu nadmorskej výšky a prejdených poschodí. I keď v rámci poschodí patria Gear Sport k tým lepším zariadeniam, nezaznamenávajú poschodia úplne najpresnejšie. Uberajú. Občas je to demotivujúce, najmä ak sa snažíte zachovať denne nejaký ten limit prejdených poschodí. Rovnako sme videli medzery pri turistike. Na jedne strane to nebolo práve “ono” pri meraní nadmorskej výšky, ako vidno na fotografiách – a na druhej strane, nameraná hodnota sa odlišovala aj od zariadení Garmin Fenix 3 a Garmin Fenix 5X. Tie boli oveľa bližšie k reálnym hodnotám podľa turistických tabúľ.

Garmin Fenix 3 – 537, Garmin Fenix 5X – 541, Samsung Gear Sport – 611 mnm

Tak, ako sme už pri wearables od Samsungu zvyknutí, nájdeme tu okrem týchto základných tréningov aj množstvo ďalších aktivít. Či už ide o beh na bežeckom páse, alebo o pilates, cyklistiku, výskoky, brušáky, drepy… Vďaka premyslenému systému tréningov si poľahky viete dokonca sami nakombinovať niekoľko cvikov spolu s krátkymi prestávkami. Cvičenie vás potom omnoho viac baví, pretože hodinky vás zakaždým upovedomia vibráciou o ukončení série.

Snímač srdcového tepu fungoval podľa porovnaní s tlakomerom úplne štandardne. Nepreukazoval veľké odchýlky a merania sa aj s inými zariadeniami zhodovali na cca 5 úderov. Túto funkciu sme nosievali neustále zapnutú, kvôli lepšiemu prehľadu o aktivitách.

S hodinkami môžete merať aj kvalitu spánku. Neporovnávali sme ich síce s ostatnými zariadeniami, no už zo skúseností vieme, že máme poriadne tvrdý spánok. Hodinky nám tento fakt len potvrdili :) V prehľadnom grafe vidíte tri úrovne spánku a vidíte, v ktorej časti noci ste sa ako prehadzovali. Na snímanie spánku netreba nič spúšťať, stačí len s hodinkami zaspať. Keď sa preberiete a spravíte prvé kroky z postele, režim sa ukončí.

Na záver ešte malá poznámka o meraní krokov, tepu, nadmorskej výšky… Treba to brať so zdravým úsudkom ako vždy. Sú to stále len hodinky a nespoliehame sa na ne s presnosťou na jeden krok či záber pri plávaní. Podstatou sú  podľa nás dlhodobé záznamy o tom, či máte prejdených aspoň 6000 krokov za deň, koľko v priemere spávate, či nemáte bezdôvodne veľké výkyvy v srdcovom rytme a podobne. Čo je podstatné, hodinky fungovali 100 %-ne v prijímaní notifikácií a ovládania, takže svižnosti či funkciám niet čo vyčítať.

Batéria

Samsung Gear Sport obsahuje batériu s kapacitou 300 mAh. Hodinky sa nabili doplna za 2 a pol hodiny prostredníctvom kolísky s bezdrôtovým nabíjaním. Čo sa týkalo výdrže, so zapnutým kontinuálnym meraním srdcového tepu sme sa dostali len na výdrž v podobe 2 dní. Ak budete používať len občasné snímanie srdcového tepu, prípadne ho vypnete úplne, dokážete sa dostať maximálne na 3 dni.

Čo sa týka spotreby pri tréningu, tá ide rapídne dolu pri používaní GPS v kombinácii so snímaním tepu. Za hodinu sme počas behu spotrebovali aj 14 %, ako vidno na screenshotoch. Bežne by sme to však zhrnuli tak, že je tu úbytok cca 10 % energie za hodinu meranej aktivity.

Môžete si, samozrejme, pomôcť aj spomínaným zapnutím displeja až po stlačení tlačidla, no nám sa to už zdalo ako prílišné prispôsobovanie sa hodinkám. Na druhej strane, možno nie ste až taký náročný používateľ a vám vydržia viac. My sme sa ich snažili čo najviac prevetrať a absolvovať s nimi rôzne aktivity.

Samsung Gear Sport: Záverečné hodnotenie

Hodinky Samsung Gear Sport sú kvalitným kúskom po hardvérovej aj softvérovej stránke. Veľmi dobre vyzerajú, i keď sa hodia viac pre mužov ako pre ženy. Ich systém funguje výborne, bezproblémovo – i keď je podľa nás dosť neprehľadný a nájsť niektoré funkcionality si vyžadovalo poriadnu trpezlivosť. Vďaka množstvu užitočných funkcionalít s nimi môžete perfektne monitorovať svoje aktivity aj zdravie. Obsahujú množstvo senzorov a snímačov, chválime prítomnosť GPS, NFC, WiFi… Sklamanie je tu stále s batériou a tešíme sa, keď hodinky takéhoto typu vydržia o niečo viac.

Cena týchto hodiniek je zhruba 330 eur, čo určite nie je najmenej. Sú však lacnejšie ako napr. podobné zariadenia od Garminu monitorujúce aktivity a plávanie. Ak sa vám páči jasný a ostrý displej, ste vášnivý plavec či turista, určite z nich nebudete sklamaný.

Plusy:

  • + množstvo funkcionalít pre športovcov + plavcov
  • + skvelá aplikácia
  • + nabádanie k zdravému životnému štýlu
  • + GPS
  • + celkový dojem z hodiniek

Mínusy:

  • – výdrž batérie
  • – nepresné meranie poschodí a nadmorskej výšky
  • – neprehľadné nastavenia 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+