MojAndroid

Keď sa zdalo, že trh smartfónov už nemôže nič prekvapiť, prišli na svet skladacie modely s ohybnými displejmi. Samsung debutoval so sériou Fold v roku 2019, neskôr prišla aj séria Flip, ktorá cieli na inú kategóriu používateľov. Kompaktné, inovatívne a funkciami nabité smartfóny sa stali doslova módnou ikonou. 

Majitelia týchto smartfónov si nevedia vynachváliť práve ich kompaktnosť. V maličkom tele sa ale po otvorení skrýva plnohodnotný veľký displej špičkovej kvality, vďaka ktorému sa používatelia nemsia nijako obmedzovať. A práve toto charakterizuje sériu Galaxy Z Flip od začiatku.

Ľudia na jednu stranu vyžadujú kompaktné zariadenie, no zároveň nechcú prísť o zážitok a pohodlie z používania veľkého displeja. A práve toto im skladacie telefóny od Samsungu dokážu ponúknuť. Čerešničkou na torte je vždy špičková výbava a samozrejme aj najdlhšia softvérová podpora na trhu. Ako to celé začalo a kam sa tieto inovatívne smartfóny dostali?

Samsung Galaxy Z Flip: Nová éra smartfónov

Vôbec prvý smartfón série Galaxy Z Flip prišiel na trh začiatkom roka 2020 a nevynechal ani slovenský trh. To znamená, že už pred 3 rokmi sme si aj u nás mohli užívať všetky vyššie spomenuté výhody. 

Horúca novinka a začiatočník úspešného radu dostal kvalitný 6,7-palcový Dynamic AMOLED displej, ktorý bolo možné ohnúť v polovici. Z používateľského hľadiska to možno teraz berieme ako samozrejmosť, no za vývojom tohto typu zariadenia sa skrýva obrovské množstvo práce, testovania a vývoja. 

Samsung Galaxy Z Flip
Samsung Galaxy Z Flip | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung v prvom Flipe priniesol aj technológiu ultra-tenkého skla, ktorým bol displej prekrytý. Odolnosťou sa to síce nemôže rovnať bežným smartfónom, no v porovnaní s konkurenciou ide o podstatný krok vpred. Toto sklo sa prejavilo v prvom rade na vyššej odolnosti voči poškriabaniu a lepšiemu pocitu na dotyk pri posúvaní prsta po obrazovke.

Samsung si ale povedal, že toto nestačí a vyvinul aj množstvo softvérových vychytávok, ktoré súvisia s ohybným displejom. Ide najmä o špeciálny režim používateľského prostredia s názvom Flex, ktorý dokáže displej rozdeliť na dve časti. Skvelým príkladom je fotoaparát, kedy sa v hornej časti nachádza snímaná scéna a spodná časť patrí ovládacím prvkom.

Samsung Galaxy Z Flip
Samsung Galaxy Z Flip | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Majitelia prvého Flipu mali k dispozícii aj malý vonkajší displej, vďaka ktorému získali prehľad o notifikáciách, takže svoj smartfón nemuseli zakaždým otvárať. Čo sa týka funkčnej výbavy, už prvý model ukázal, že Samsung to myslí vážne a kompromisy tu neboli.

Svedčí o tom vlajkový čipset Qualcomm Snapdragon 855+, úložisko s kapacitou 256 GB či prítomnosť bezdrôtového nabíjania.

Tento úspešný model neskôr prišiel aj v mierne inovovanej verzii, ktorej najväčšou a prakticky aj jedinou zmenou bola podpora 5G sietí. Samsung Galaxy Z Flip 5G dostal vylepšený čipset Qualcomm Snapdragon 855+ v 5G verzii.

Samsung Galaxy Z Flip3 prišiel s niečím, čo nemal nikto na trhu

V lete 2021 prišiel prvý väčší nástupca, Samsung Galaxy Z Flip3 5G. Podpora 5G sietí bola samozrejmosťou, no tento model priniesol niečo, čo konkurencia nemá ani teraz – zvýšená odolnosť voči vode s certifikáciou IPX8. V preklade to znamená, že ho bolo možné ponoriť do hĺbky 1,5 metra na dobu 30 minút. Predchodca síce s odolnosťou konštrukcie nemal žiadne problémy, no aj tá bola v tomto modeli značne vylepšená.

Samsung Galaxy Z Flip3
Samsung Galaxy Z Flip3 5G | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Keďže Samsung mal už zvládnuté aj výrobné procesy, mohol si dovoliť aj znížiť cenu, čo prilákalo ďalších zákazníkov. Ľudia o Flipoch hovorili, vlastnili ich, používali ich.

Vnútorný ohybný displej dostal 120 Hz obnovovaciu frekvenciu a samozrejmosťou bol nový výkonný čipset Snapdragon 888. Na pohľad, ale aj z funkčného hľadiska, najväčšou novinkou bol vylepšený vonkajší displej. Ten sa v prvom rade poriadne natiahol, a tak už nemusel slúžiť len na základné zobrazovanie notifikácií.

Samsung Galaxy Z Flip3
Samsung Galaxy Z Flip3 5G | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tie bolo teraz možné pohodlne prečítať či rýchlo na ne odpovedať. Opäť o jeden krôčik bližšie k tomu, aby nebolo potrebné zariadenie otvárať. Väčší displej taktiež ponúkol možnosť umiestniť si naň rôzne obrazovky s widgetmi, ktoré sa ovládali pohodlne. Mohli ste tam mať napríklad počasie, ovládanie hudby a ďalšie funkcionality.

Samsung Galaxy Z Flip4: Aktuálny vrchol ponuky

Najaktuálnejší model zo série naozaj dospel. Z pohľadu funkčnosti a po dizajnovej stránke je jasné, že tento typ zariadenia Samsungu funguje, preto nie je dôvod vymýšľať niečo úplne nové. To ale neznamená, že v prípade Galaxy Z Flip4 sa nevylepšovalo.

Boky zariadenia sa stali hranatejšími, čo mu mimoriadne pridalo na serióznosti a najmä pocite pri držaní v ruke. Problémom skladacích smartfónov celkovo je to, že výrobca má menší priestor na batériu, Samsung sa preto zameral aj na tento parameter.

Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výsledkom je o 400 mAh väčšia batéria, ktorá priniesla výrazne vylepšenú výdrž na jedno nabitie. Tú Samsung dosiahol aj kombináciou úsporného a ultra-výkonného Snapdragonu 8+ Gen 1 a softvérovej optimalizácie. Výsledkom je smartfón, ktorého výdrž je neporovnateľne dlhšia.

Ohybný displej sa síce nezväčšil, no zmenšili sa rámiky okolo neho, čo ocenil nejeden používateľ. Samozrejmosťou je tiež zachovaná vodoodolnosť z predchádzajúceho modelu.

Pomerne značným vylepšením prešiel fotoaparát, aj keď to tak pri pohľade na parametre nemusí vyzerať. Rozlíšenie hlavného snímača síce zostalo nezmenené, no samotný snímač je úplne nový. V prvom rade je väčší, s clonou f/1.8 a optickou stabilizáciou obrazu. 

Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vďaka väčšiemu snímaču si môžu používatelia užívať výraznejší prirodzený efekt rozmazania pozadia, ale aj čistejšie a kvalitnejšie fotky v noci. To sa samozrejme týka aj videa.

Nástupca je tu už onedlho

Je to tak. Je tu ďalší rok a s ním aj ďalšia novinka z radu Galaxy Z Flip. Na najnovší model už čakajú mnohí fanúšikovia na celom svete. Predstavený bude už 26. júla v juhokórejskom Soule. Podujatia sa osobne zúčastní aj redakcia MôjAndroid.sk.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+