Samsung Galaxy Tab S3: Tenké telo a stylus S Pen | RECENZIA

Samsung na tohtoročnej výstave v Barcelone nepredstavil žiadny vlajkový model smartfónu a namiesto neho ukázal nový model tabletu Galaxy S. Novinka sa chváli najmä tenkým telom, nízkou hmotnosťou a čo je dôležité aj podporou stylusu S Pen. Samsung Galaxy Tab S3 tak ide v šľapajách svojich predchodcov a v portfóliu spoločnosti sa bude profilovať ako high-end zariadenie, ktoré ponúka výborné technické parametre, ale aj prémiové konštrukčné prevedenie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia: Sklo a kov

Samsung Galaxy Tab S3 je na prvý pohľad takmer celý pokrytý sklom. To sa nachádza na celej prednej aj zadnej strane. Jedine rám tabletu je vyrobený z kovu, ktorý mu dodáva pevnosť a odolnosť pri zaobchádzaní. Z použitej kombinácie je jasné, že nejde o to najodolnejšie zariadenie na trhu, no ako celok pôsobí veľmi solídne.

Sklo vpredu a najmä na zadnej strane znamená, že sa časom určite poškriabe. To, ako bude tablet vyzerať napríklad po roku používania, tak bude vo veľkej miere závisieť od toho, ako sa oň budete starať a či ho budete chrániť dodatočným krytom či fóliou. Každopádne, podľa nás si Samsung takéto prevedenie mohol odpustiť a praktickejšie a trvácnejšie by bolo riešenie, pri ktorom by použil kovový alebo plastový kryt. Nevýhodou súčasného riešenia je napríklad aj to, že sklo je lesklé a zachytáva mastnotu a odtlačky prstov, čo v konečnom výsledku nevyzerá veľmi dobre.

Predná strana je už tradične osadená veľkým 9,7 palcovým displejom, ktorý pokrýva 72,7% prednej strany. Na tej výrobca umiestnil aj tradičné Home tlačidlo so snímačom odtlačkov prstov, či dvojicu kapacitných tlačidiel, ktoré nájdeme aj na smartfónoch Galaxy S7 či S7 edge. Tie podľa nás už nie sú práve najlepším riešením a pre pohodlnejšie ovládanie by sme uvítali aj ich softvérovú alternatívu. Snímač odtlačkov prstov nefungoval vždy na 100% a niekedy sme prst museli prikladať viackrát. Nad displejom nechýba ani predná kamera a senzor pre automatickú reguláciu jasu displeja.

Boky Samsungu Galaxy Tab S3 lemujú ovládacie prvky, vrátane tlačidiel pre zapnutie/vypnutie a ovládanie hlasitosti. V našom prípade sme testovali LTE verziu, ktorá disponuje aj vysúvateľným slotom, ktorý ukrýva miesto pre vloženie nanoSIM karty a pamäťovej karty microSD. Zaujímavými sú spodná a vrchná hrana, ktoré disponujú až štvoricou reproduktorov, USB C konektorom a 3,5 mm audio jackom. Naľavo Samsung umiestnil dokovací konektor. Ako sme už spomínali, zadná strana je celá pokrytá sklom a situovaný je na nej už iba fotoaparát s duálnym LED bleskom.

Telo Galaxy Tab S3 má hrúbku iba 6 mm, ktorá ho radí medzi najtenšie tablety na svete. Rozmery zariadenia sú 237,3 x 169 x 6 mm, pričom hmotnosť sa zastavila na 434 gramoch. Vďaka pomerne nízkej hmotnosti je tablet komfortný aj pri používaní jednou rukou. Uvítali by sme však, keby Samsung pri zadnej strane použil plynulejší prechod v podobe 2,5D ochranného skla.

Ku konštrukčnému spracovaniu inak nemáme žiadne výhrady. Samsung Galaxy Tab S3 je opäť precízne skonštruovaný a okrem použitia skla na zadnej strane, ktoré je náchylnejšie na poškodenie a zachytávanie nečistôt, mu vlastne nemáme čo vytknúť. Vlastne, jedna vec by tu aj bola. Vzhľadom na hrúbku zariadenia, sa už v tele nenašlo miesto pre stylus. Ten ale môžete k tabletu pripnúť na zadnej strane, ktorá je v pravom a ľavom hornom rohu magnetická. Využijete to najmä vtedy, keď sa s tabletom presúvate alebo nechcete pero pokladať na stôl.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Špička vo svojej triede

Displej tabletu patrí dnes samozrejme už ku špičke. Ide o zobrazovací panel typu Super AMOLED, ktorý Samsung používa vo väčšine svojich drahších zariadení. Rozlíšenie je 1536 x 2048 px, takže na svoje si pri uhlopriečke 9,7 palca prídu aj náročnejší používatelia. Ako sme už pri Samsungu zvyknutí, ponúka výbornú farebnú vernosť, dokonalú čiernu a samozrejme aj vysoký maximálny jas, ktorý umožní pohodlné ovládanie tabletu vo vonkajších prostrediach. Oproti predchodcovi a aj väčšine konkurencie, je úplnou novinkou podpora zobrazovania HDR obsahu.

Jedinú výhradu máme k pozorovacím uhlom, ktoré sú síce výborné, a vďaka ktorým je displej čitateľný aj z extrémnych uhlov, no pri podľade z boku naberá biela farba modrý nádych. Spôsobené to je povrchovou antireflexnou vrstvou, ktorá chráni displej. Našťastie, tento nedostatok je viditeľný len pri bielom pozadí a pri bežnom používaní nie je až tak viditeľný. Pozorné oko si ho však určite všimne.

Po softvérovej stránke ponúka tablet niekoľko nastavení a až na Always-on displej, podporuje väčšinu funkcií vlajkových lodí Samsungu. Galaxy Tab S3 má teda vo svojej výbave filter modrého svetla, ktoré zníži namáhanie očí, ako aj niekoľko režimov zobrazenia, vrátane manuálneho nastavenia teploty farieb.

Citlivejšie pero S Pen

Podstatné je, že displej je kompatibilný s technológiou pera S Pen. To prichádza opäť s novým dizajnom a citlivejším hrotom, ktorého hrúbka je teraz iba 0,7 mm. Spolu s perom prichádzajú aj zaujímavé softvérové funkcie. Okrem rôznych aplikácií pre kreslenie a maľovanie, to je aj špeciálne menu s výberom funkcií a aplikácií, ktoré ním môžete aktivovať.

Samozrejmosťou sú aj ďalšie vychytávky, ako napríklad bezdotykové zobrazenie, ktoré podržaním pera nad obrazovkou môže zobraziť ukážku informácií alebo zväčšiť text a fotografie. Za zmienku stojí aj funkcia písania poznámok a pripomienok na vypnutom displeji. Stačí nad obrazovkou stlačiť tlačidlo pera S Pen a začať písať. Pripomienky z vypnutej obrazovky sa uložia do aplikácie Samsung Notes.

Písanie s perom je inak na vysokej úrovni. Oneskorenie medzi dotykom na displeji a jeho zaznamenaním hardvérom zariadenia je minimálne, čo robí prácu s perom skutočnou zábavou. Poteší aj bohatá nádielka aplikácií, ktoré nájdete predinštalované v tablete alebo si ich môžete stiahnuť z obchodu Galaxy Apps. Za pripomenutie stojí aj fakt, že s perom môžete tablet ovládať rovnako, ako keby ste namiesto neho používali ruky a dotyky prstov.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon ako sa na tablet patrí

Samsung Galaxy Tab S3 nerobí vo výkone žiadne kompromisy. Vybavený je síce starším typom procesora Snapdragon 820, no ten v spojení so 4GB RAM a rýchlou 32GB internou pamäťou, ponúka skutočný pôžitok z používania. Reakcie tabletu sú ukážkové a to isté platí aj o rýchlosti spúšťania aplikácií, či multitaskingu a práci s viacerými aplikáciami naraz. Výkon postačuje aj k prehrávaniu 4K videí so snímkovacou frekvenciou do 60 FPS. Svoje videá a filmy si tak pozriete v podstate bez akýchkoľvek obmedzení, čím naplno využijete aj potenciál displeja s vysokým rozlíšením. V AnTuTu sme inak namerali dobré, aj keď určite nie rekordné skóre, na úrovni 142611 bodov. V 3D Marku sme s testom Ice Storm Unlimited dosiahli 22449 bodov, čo je vzhľadom na veľké rozlíšenie displeja dostatočne vysoké skóre.

Hranie hier je bezproblémové a väčšinu z nich si užijete s maximálnymi detailami. Adreno 530 sa postará o plynulý priebeh väčšiny titulov, vrátane notoricky známeho Asphalt 8: Airborne alebo Modern Combat 5. Prehrievanie ani pri náročných činnostiach, akým je aj hranie hier, nie je problém. Teplota sa drží na veľmi príjemných hodnotách.

Interné úložisko ponúka pre používateľa kapacitu 21,5GB, ktorú je ale možné ďalej rozšíriť o pamäťové karty microSD do veľkosti až 256GB. V nastaveniach poteší aj natívny nástroj pre čistenie pamäte od nepotrebných súborov, ktoré sú uložené vo vyrovnávacej pamäti alebo ide o zvyškové a reklamné súbory. Tie môžu mať pri dlhšom používaní tabletu aj niekoľko stoviek MB. Podobné čistky môžete robiť aj s pamäťou RAM.

Multimédiá: Štyri reproduktory

Samsung Galaxy Tab S3 je vybavený až štvoricou reproduktorov, o ktorých naladenie sa postarala svetoznáma spoločnosť AKG. Umiestnené sú po dvojiciach navrchu a zospodu tabletu. Pri sledovaní filmov alebo pri dokovaní, sú teda orientované tak, aby ponúkli čo najlepší stereo vnem. Pri hraní hier alebo používaní tabletu na šírku, sa ale nevyhnete tomu, aby ste niektoré z nich nezakryli a nestlmili tak ich reprodukciu. Vzhľadom na to, že reproduktory sú až štyri, tak to ale až tak neprekáža.

Reproduktory hrajú dostatočne hlasno a najmä čisto aj pri maximálnej hlasitosti. Vzhľadom na svoje rozmery však neposkytujú až tak dobrý basový prednes. Zvuku vychádzajúcemu zo štvorice reproduktorov tak prevládajú najmä stredne a vyššie tóny. Kvalitou reprodukcie však vo svojej kategórii patria ku špičke. Prehrávanie cez 3,5 mm audio jack je bez kompromisov.

Ak sa vám ale zvuk nebude páčiť, môžete ho ďalej vylepšovať. Samsung Galaxy Tab S3 ponúka pomerne bohaté nastavenia zvuku. Za týmto účelom do tabletu zakomponoval niekoľko efektov, vrátane „Zvýšenia rozlíšenia na UHQ“, ktorý zlepší rozlíšenie zvuku hudby a videí. Profil elektrónkový zosilňovač simuluje jemnú farbu zvuku elektrónkového zosilňovača. No a k dispozícii sú tiež ďalšie efekty – Priestorový zvuk a Koncertná sieň, či funkcia Adapt Sound, ktorá na základe série tónov optimalizuje zvuk podľa sluchu každého používateľa. Samozrejmosťou je tiež prítomnosť 7-pásmového ekvalizéra, ktorý môžete nastaviť manuálne alebo pomocou niektorého z prednastavených profilov.

Samsungovskú galériu tu tiež nájdete. Fotografie sa tu v nastaviteľnej mriežke radia podľa dátumu vytvorenia alebo do albumov. Každú z nich je možné označiť alebo upraviť prostredníctvom niekoľkých nástrojov, efektov, nálepiek alebo kreslením. Navyše, ak chcete pred zrakom zvedavcov ochrániť niektoré zábery alebo obrázky, môžete ich uschovať do bezpečnostného priečinku Samozrejme, nič vám nebráni v tom, aby ste si do tabletu doinštalovali galériu z obchodu Play.

Náš tip
TOP 5 najlepšie aplikácie, ktoré nahradia vašu galériu

Vo výbave zariadenia nájdete aj vlastný fotoaparát, ktorý má na tablet celkom pôsobivé parametre. Ponúka až 13 Mpix snímač a optiku so svetelnosťou f/1.9, pričom dokáže natáčať aj 4K videá. Kvalita fotografií je na dobrej úrovni, čo platí aj o videu. Na tablet podával Samsung Galaxy Tab S3 nadpriemerne dobré výsledky.

Testovacie fotografie

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Operačný systém: Android Nougat

Samsung Galaxy Tab S3 disponuje už novším Androidom 7.0 Nougat, ktorý dopĺňa používateľská nadstavba TouchWiz. Tá ponúka vynovenú grafiku a funkcie Androidu 7.0, ktoré dopĺňa o vlastné nástroje a vychytávky.

Samozrejmosťou je podpora pokročilého multitaskingu. Pracovať môžete s rozdelenou obrazovkou, pri ktorej meníte iba veľkosť okien dvoch aplikácií. K dispozícii je ale aj možnosť spustenia aplikácií v samostatných oknách, medzi ktorými sa dá prepínať, meniť ich veľkosť alebo ich minimalizovať do malých ikon. Vďaka prítomnosti Nougatu tu funguje aj rýchle prepínanie medzi aplikáciami dvojitým poťukaním na kapacitné tlačidlo multitaskingu.

Samsung Galaxy Tab S3 podporuje aj snímanie obrazovky potiahnutím dlane po obrazovke a jednoduché stíšenie, ktoré stlmí prichádzajúce hovory a budíky jednoduchým položením ruky na obrazovku.

Pre hráčov je určený známy Game Laucher. Ten slúži ako hub pre spúšťanie hier, no ponúka aj niekoľko užitočných nástrojov Game Tools. Umožňuje rýchle vypnutie upozornení počas hrania, možnosť zamknúť tlačidlá Nedávne a Späť, minimalizovať hru, spraviť snímku obrazovky alebo dokonca nahrať priebeh hry. Video je počas natáčania doplnené o avatar používateľa, ktorý si zároveň môže nastaviť aj rozlíšenie alebo to, či sa bude nahrávať zvuk z mikrofónu alebo priamo z hry. Pri hraní je k dispozícii aj funkcia šetrenia energie, pri ktorej sa v hrách znižuje rozlíšenie a snímková frekvencia.

Samsung myslel aj na ochranu súkromia a do systému preto zakomponoval funkciu Zabezpečeného priečinku. V tom si pred zvedavými pohľadmi môžete pod zámok ukryť súkromné fotografie, pripomienky a aplikácie. Ak teda chcete mať vo svojom zariadení miesto, kde sa nikto nedostane, tak potom je zabezpečený priečinok skutočne výborným doplnkom.

Páčilo sa nám, že v chránenom priestore je možné aplikácie nastaviť nezávislé od normálneho režimu. Ak máte teda súkromný e-mail, účty na Facebooku, Instagrame alebo v inej aplikácii, tak tu k nim môžete pristupovať bez akýchkoľvek obáv z odhalenia. Samozrejmosťou sú aj súkromné kontakty, fotografie a história volaní, ktoré sa v bežnom režime nezobrazujú. Na to, aby ste sa k zabezpečenému priečinku mohli dostať sa vyžaduje zadanie PIN kódu, vzoru alebo hesla, prípadne môžete použiť aj odomknutie pomocou snímaču odtlačkov prstov.

Galaxy Tab S3 je tiež jedným z prvých zariadení, ktoré natívne podporujú funkciu Samsung Flow. Vďaka nej môžete Samsung telefón prepojiť s tabletom a pomocou neho prezerať oznámenia a odpovedať na správy z neho. Pomocou funkcie Mobilný prístupový bod je možné používať aplikáciu internetového prehliadača v tablete cez sieťové pripojenie telefónu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Takmer plná výbava

Samsung Galaxy Tab S3 je po stránke konektivity veľmi dobre vybavený. Okrem rýchleho WiFi v štandardoch 802.11 a/b/g/n/ac, disponuje aj vlastným 3G/4G modulom s podporou rýchlych dátových prenosov LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps. Aby toho nebolo málo, tak s tabletom si aj zatelefonujete alebo pošlete z neho SMS správu (len vo verzii LTE) presne tak, ako s obyčajným smartfónom. Samozrejmosťou je aj prítomnosť GPS, ktoré dopĺňajú aj ďalšie pozičné systémy GLONASS, BDS a GALILEO. Poteší aj prítomnosť univerzálnejšieho USB-C konektora a ďalšieho magnetického dokovacieho konektora. Ten poslúži napríklad pre prepojenie s krytom, ktorý ponúka aj vlastnú klávesnicu. Jedine čo nám tu chýbalo je NFC a infračervený vysielač, pomocou ktorého by sa dali ovládať elektrospotrebiče v domácnosti. Poteší

Výdrž batérie:

Tablet Samsung Galaxy Tab S3 sa chváli 12 hodinovou výdržou pri prehrávaní videa. K tejto hodnote sa dá skutočne dopracovať, záleží ale aj od toho, aké video budete prehrávať a veľa zaváži aj to, pri akom jase či hlasitosti. Nám sa pri polovičnom jase displeja a Full HD videu podarilo dosiahnuť približne 10 hodinovú výdrž. Horšie to s výdržou je pri iných činnostiach. Ak budete tablet používať najmä na činnosti, ako je prehliadanie webových stránok, prácu s aplikáciami či streamovanie hudby, tak bude približne polovičná. Nám sa napríklad počas 24 hodín podarilo tablet vybiť s tým, že displej bol aktívny približne 6,5 hodiny.

Aj tu môžete využiť šetriace funkcie, ktoré môžu predĺžiť chod na batériu o niekoľko hodín. Dosiahnu to najmä znížením jasu displeja, spomalením procesoru, či vypnutím prenosu dát na pozadí.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Záverečné hodnotenie: Samsung Galaxy Tab S3

Samsung Galaxy Tab S3 je skvelý tablet. Nielenže dobre vyzerá a dobre sa drží v ruke, ale ponúka aj prémiové spracovanie. Veľkým plusom je aj štvorica reproduktorov po stranách, špičkový displej, vysoký výkon a samozrejme podpora pera S Pen, ktorá otvára úplne nové možnosti využitia. Čo by si podľa nás zaslúžilo zmenu je zadná strana pokrytá sklom, ktorá bude náchylnejšia na poškodenie, ale aj dvojica kapacitných tlačidiel pod zobrazovacím panelom, ktorú mali nahradiť už praktickejšie softvérové tlačidlá. Výdržou tablet nijako nenadchne, no vzhľadom na hrúbku jej ani nemáme čo vytknúť. Čo by sme mohli považovať za mínus je cena, ktorá sa v prípade modelu s LTE vyšplhala až na 769 eur. Aj tá je ale v tomto segmente relatívne konkurencieschopná. Ak totižto hľadáte tenký tablet s podporou stylusu, tak na výber máte už iba iPad Pro (v LTE verzii sa predáva za 829 eur). Prípadne sa môžete poobhliadnuť po lacnejšej alternatíve v podobe trochu netradičného tabletu Lenovo Yoga Book. Ten prichádza s odlišným typom konštrukcie a pera, ktoré funguje so špeciálnou klávesnicou Halo.

Plusy:

  • Prémiové konštrukčné spracovanie
  • Hrúbka zariadenia
  • Podpora pera S Pen
  • Špičkový displej
  • Až štyri reproduktory 
  • S tabletom si zavoláte aj pošlete SMS (LTE verzia)
  • Nadstavba a jej funkcie

Mínusy:

  • Vyššia cena
  • Zadná strana náchylnejšia na poškodenie
  • V konštrukcii sa už nenašlo miesto pre S Pen
Disqus Comments Loading...