MojAndroid

Lenovo tento rok nezaháľa a predstavuje jeden unikátny kúsok za druhým. Po Lenovo Moto Z a jej moduloch Moto Mods tu totižto máme ďalšie zariadenie, ktoré sa môže pochváliť prívlastkom futuristické. Nový tablet Lenovo Yoga Book totižto nie je obyčajným tabletom tak, ako sme ho poznali doteraz. Koncovému používateľovi neponúka iba bežný displej, ale aj dotykovú plochu kompatibilnú s technológiou Wacom, tzv. Halo klávesnicu, na ktorej môže doslova popustiť uzdu svojej fantázii. Na nej sa dá nielen písať, ale aj kresliť, čo určite ocení nejeden kreatívec.

lenovo_yoga_book_recenzia-2

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Notebook a tablet v jednom?

Lenovo Yoga Book je už na prvý pohľad výnimočné zariadenie. S hrúbkou len 4,05 mm (po otvorení) a hmotnosťou 690 gramov sa radí medzi najštíhlejšie a najľahšie tablety vo svojej kategórii. Lenovo pri jeho návrhu nepochybne vychádzalo zo svojich ultrabookov Yoga, ktoré okrem štíhlej konštrukcie ponúkajú aj rovnaký vyklápací mechanizmus. Ten prichádza v typickom vyhotovení pántov s dizajnom náramkových hodín. Vďaka nemu je možné tvar Yoga Booku prispôsobiť rôznym činnostiam podľa toho, čo s ním budete robiť. Fungovať môže v klasickom tabletovom režime s dotykovou obrazovkou, ale aj ako notebook s aktívnou klávesnicou Halo. Okrem toho môžete tablet postaviť aj do tvaru stanu, ktorý je vhodný napríklad pre sledovanie filmov, či prehliadanie webových stránok a prácu s multimédiami.

lenovo-yoga-book-5

Lenovo pri výrobe použilo prémiové materiály v podobe odolného polykarbonátového tela, ktoré je doplnené o kovové prvky v podobe pántov vyklápacieho mechanizmu. V zavretom stave pripomína bežný ultrabook s menšou uhlopriečkou obrazovky. Po otvorení ale príde vytriezvenie v podobe úplne nového typu klávesnice. Yoga Book samozrejme disponuje aj rozširujúcimi slotmi a konektormi, ktoré umožňujú pripojenie nabíjačky, či iných externých zariadení. Naľavo nechýba klasický microUSB konektor (USB typu C tu chýba úplne), slot pre pamäťové karty microSD a nájdete tu aj microHDMI, ktorý umožní pripojenie TV alebo monitora. Na opačnej strane to je zas 3,5 mm audio jack, či tlačidlá pre zapnutie a ovládanie hlasitosti reproduktorov. Tie sú mimochodom dva a sú situované po obidvoch stranách zariadenia. Škoda je, že tu nenájdeme žiadne plnohodnotné USB.

Displej s veľkosťou 10,1 palca sa odhalí až po otvorení vyklápacej konštrukcie. To má oproti klasickým tabletom tú výhodu, že ho pri prenášaní len tak ľahko nepoškriabete. Samozrejme, Yoga Book môže používať aj s displejom preklopeným smerom “nahor”, kedy už je vystavený možnému riziku poškodenia. Mimochodom, na strane s displejom sa okrem prednej kamery a senzoru osvetlenia nenachádzajú žiadne ďalšie komponenty. Jediné, čo tu nájdete, sú ešte dva otvory pre mikrofóny, ktoré sú situované v hornej hrane zariadenia.

lenovo_yoga_book_recenzia-7

Halo pre kreatívcov

Tou najzaujímavejšou časťou celého tabletu je špeciálne navrhnutá dotyková plocha, ktorá môže zároveň fungovať aj ako klávesnica. Tá využíva technológiu Wacom EMR (elektromagnetická rezonancia), vďaka ktorej viete spoľahlivo zachytiť každú líniu. Stylus Real Pen sa dodáva s dvoma typmi hrotov. Jeden je určený pre písanie a kreslenie na podložke Create Pad, ten druhý funguje ako bežné atramentové pero, s ktorým môžete písať na bežný papier alebo podložku Book Pad. Tá je aj súčasťou balenia a obsahuje 20 listov, ktoré sú pripevnené k magnetickému obalu. Vďaka nemu budú vaše poznámky držať spoľahlivo na jednom mieste. Nestane sa tak, že by ste pri písaní pohli papierom, čím by ste vlastne vyšli z pôvodných línií kresieb alebo písaných textov. Náhradný papier sa dá dokúpiť za sumu, ktorá sa pohybuje približne na úrovni 20 dolárov. V prípade straty pera si za nové priplatíte 30 eur a náhradné tuhy do pera (3 v balení) vás vyjdu na 10 eur. Vymeniť ich môžete ale za akékoľvek iné, ktoré sa dajú kúpiť bežne v obchode.

lenovo_yoga_book_recenzia-13

Pero Real Pen funguje bez akéhokoľvek napájania a dokáže rozpoznať až 2048 úrovni tlaku, a to bez ohľadu na použitý typ hrotu. Presnosť pera je znamenitá a skutočne jej nemáme čo vytknúť. To isté platí aj o ergonómii a možnostiach použitia pera pre účely písania poznámok alebo kreslenia. Nevýhodou je, že vzhľadom na veľkosť tabletu nie je možné použiť najčastejšie používaný formát papiera A4. Pre väčšinu používateľov by to však nemalo predstavovať žiadny problém, najmä ak budú používať pre záznam svojich poznámok a skíc dotykovú plochu Halo klávesnice alebo dodávaný skicár. Na škodu je tiež to, že pero nie je možné pripevniť k tabletu a musíte ho teda nosiť zvlášť.

Dobrou správou je, že tablet pri písaní poznámok nemusíte mať vôbec zapnutý. Stačí ak ho zložíte do stavu poznámkového bloku (tabletový režim), aktivujete pero na Halo klávesnici a začnete písať či kresliť. Následne si svoje poznámky alebo skice môžete uložiť stlačením tlačidla pre zníženie hlasitosti.

lenovo-yoga-book-6

Halo nemusí fungovať iba pre kreslenie a písanie pomocou pera. Prepnúť môžete na režim dotykovej klávesnice, ktorý aktivuje podsvietenie kláves (dá sa regulovať v nastaveniach). Tie reagujú na dotyk a nie na stlačenie a neponúkajú teda žiadnu spätnú odozvu. Ak teda nepočítame vibrovanie, ktoré však pre komfortné písanie nie je úplne ideálne. S Halo klávesnicou budete po určitom cviku písať rýchlejšie ako na softvérovej klávesnici, a to najmä vďaka predikcii textu, oproti klasickým tlačidlovým klávesniciam je však písanie stále pomalšie a najmä menej pohodlné.

Ako hlavnú nevýhodu vidíme najmä nedostatočnú odozvu kláves a to, že svoje prsty musíte mať neustále zdvihnuté tak, aby sa nedotýkali kláves. Veľmi spokojní sme neboli ani s “touchpadom”, ktorý pri práci nereagoval práve najpresnejšie a dobre nefungovalo ani skrolovanie po stránkach či v aplikáciách. Za mínus musíme označiť aj náchylnosť na zachytávanie mastnoty a odtlačkov prstov na klávesnici, nepodporovaný multitouch (klávesnica je pri hraní hier viac menej nepoužiteľná), či pomerne ťažkopádne otváranie tabletu, ktoré si vyžaduje určitú dávku cviku.

lenovo_yoga_book_klavesnica-recenzia-2

Špičkové spracovanie

Pri zakúpení Lenovo Yoga Book určite nebudete sklamaní z jeho dizajnu a konštrukčného spracovania. To je skutočne na vysokej úrovni a hoci malé chybičky sme našli aj tu (viď. sekcia venujúca sa Halo klávesnici), tak ako celok je Yoga Book veľmi lákavým zariadením, a to nielen na pohľad. Tablet vďaka jeho kompaktnosti zoberiete skutočne všade a najväčším plus je samozrejme už aj samotná Halo klávesnica. Tú využijú nielen študenti, ale aj profesionálni architekti, dizajnéri či dokonca tatéri, ktorí môžu tablet použiť napríklad pre základnú prezentáciu nápadov svojim zákazníkom.

lenovo_yoga_book_recenzia-1

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

8.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+