MojAndroid

Keď pred niekoľkými rokmi začali do sveta prúdiť prvé tablety so systémom Android, ktoré stáli naozaj za to, väčšina výrobcov sa sústredila najmä na kompaktnejšie modely so 7-palcovým displejom. Bol po nich veľký dopyt, ich displej bol oveľa väčší, ako na vtedajších smartfónoch a takéto zariadenie malo často veľmi zaujímavú cenovku. Postupom času ale obrazovky na našich smartfónoch rástli a dnes už nie je vzácnosťou, že vo vrecku nosíme 6-palcové telefóny. Prečo potom vlastniť 7-palcový tablet, ktorého výhoda je oveľa menšia, ako v minulosti? Tento trend si uvedomujú aj výrobcovia tabletov, čoho dôkazom je aj samotný Google. Zatiaľ, čo dva z troch predchádzajúcich Nexus tabletov mali práve 7-palcový displej, najnovší Nexus 9 ponúka oveľa väčšiu obrazovku a čo je ešte dôležitejšie, pomer strán displeja 4:3. Nejde ale o 12-palcové monštrum, ale o zaujímavý kompromis medzi 7-palcovým kompaktom, s ktorým sa dobre čítajú e-knihy a 10-palcovým tabletom, ktorý už môže spôsobiť výraznú záťaž v batohu. S podobnou predstavou bol skonštruovaný aj nový Samsung Galaxy Tab A 9.7.

Balenie

Tablet nám do redakcie prišiel vo veľmi strohom balení, ktoré pravdepodobne nemá veľa spoločného s tým, ako bude vyzerať krabica, v ktorej si kúpite Galaxy Tab A vy. Vo vnútri sme ale našli iba USB kábel a napájací adaptér s výstupom 2A, čo je zrejme obsah, ktorý nájdete v oficiálnom balení aj vy. Samozrejme, balenie na pultoch obchodov zrejme ponúkne aj oficiálnu dokumentáciu, ktorá ale väčšinu zákazníkov nezaujíma. Otázne je, či nájdete v balení aj niečo navyše, no ak spravíme predpoklad na základe aktuálnej situácie, nič navyše by sme v balení asi neočakávali.

Konštrukcia a dizajn – veľký, no spratný

Keď sme v úvode písali o kompaktných tabletoch, určite sme nemali na mysli Galaxy Tab A. Akokoľvek sa na tablet pozeráme, je naozaj pomerne rozmerný a na používanie jednou rukou môžete rovno zabudnúť. Práve pomer strán displeja 4:3 spôsobuje, že aj obyčajné držanie v jednej ruke pri čítaní kníh je náročnejšia úloha, ako pri tradičných 10-palcových zariadeniach s pomerom strán 16:9. Rozmery tabletu sú 242,5 x 166,8 x 7,5 mm a hmotnosť nášho modelu je 453 gramov, pričom model bez pripojenia k LTE je o 3 gramy ľahší.

samsung-galaxy-tab-A-3

Ak si ale odmyslíme neštandardný tvar displeja, všetko ostatné naznačuje, že ide o tablet z dielne kórejského giganta. Prednej strane dominuje displej, pod ktorým nájdeme dvojicu kapacitných tlačidiel Multitasking a Späť, medzi ktorými sa nachádza už ikonické hardvérové tlačidlo Domov. Nad displejom nájdeme logo výrobcu a vedľa neho ešte prednú kameru a svetelný senzor.

samsung-galaxy-tab-A-2

Všetky zaujímavé prvky na bočných stranách sú umiestnené napravo a dole, pričom horná hrana spolu s ľavou stranou sú úplne prázdne. Na spodnej strane v strede nájdeme micro USB port a vedľa neho aj 3,5-milimetrový port pre slúchadlá. Na krajoch sú umiestnené ešte dva reproduktory. Na pravej strane nájdeme v hornej časti tlačidlo napájania a pod ním aj dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Dole ešte nájdeme aj dve zásuvky na microSD a micro SIM karty.

samsung-galaxy-tab-A-6

Na zadnej strane tabletu nájdeme veľké logo spoločnosti a šošovku fotoaparátu hore v strede. Na bokoch sú ešte malé okrúhle vstupy, ktoré budú zrejme slúžiť k uchyteniu špeciálneho príslušenstva, keďže tento takmer 10-palcový tablet si priam pýta podporu kvalitnej klávesnice.

samsung-galaxy-tab-A-5

S hmotnosťou takmer pol kilogramu nejde v žiadnom prípade o najľahšie zariadenie, no pri používaní oceníte najmä tenký profil tabletu. Ako sme už spomínali, pomer strán 4:3 nie je vhodný pre používanie jednou rukou, no tento nedostatok tablet nahradí pri skvelom zážitku pri prehliadaní webu. Celkovo je konštrukcia zariadenia veľmi solídna a nemáme jej čo vytknúť. Hoci nepatríme medzi najväčších fanúšikov hardvérového tlačidla domov na smartfónoch, na takto veľkom tablete je jeho prítomnosť viac, než vítaná a pri používaní sme pre odblokovanie prakticky nikdy nestláčali tlačidlo napájania, po ktorom sme sa spravidla museli načiahnuť.

Displej – nízke rozlíšenie a stará technológia

Samsung Galaxy Tab A 9.7 disponuje TFT panelom s veľkosťou 9,7“ a rozlíšením 1024 x 768 pixelov. Hoci Galaxy Tab A je nové zariadenie, tieto hodnoty nám skôr pripomínajú tablet spred dvoch rokov a aj po dlhšom používaní musíme uznať, že displej je jednoznačne najväčším úskalím celého tabletu.

Chápeme, že Galaxy Tab A nie je vlajkovou loďou, no v ostatných smeroch nás presvedčil a naozaj nás mrzí, že práve displej kazí celkový zážitok. Aby sme ale iba nekritizovali, vyzdvihnúť musíme relatívne pekné farby a dobré pozorovacie uhly, ako aj veľmi vysoký maximálny jas, čo nie sú pri TFT displejoch úplne štandardné prvky.

samsung-galaxy-tab-A-1

Ďalšou veľmi dobrou správou je, že prostredie systému je pre tento displej veľmi dobre optimalizované a hoci rozlíšenie je skutočne nízke, pri práci s launcherom a s nastaveniami sa na displeji zobrazí naozaj veľa obsahu. Problém je ale v aplikáciách, kde je obsah jednoducho veľmi veľký a neostrý.

Displej na Galaxy Tab A má ale aj jednu veľmi dobrú vlastnosť, ktorú sme už niekoľkokrát spomínali. Tou je pomer strán 4:3, ktorému v poslednej dobe prichádzame na chuť. Áno, obetujete množstvo priestoru pri sledovaní videí a filmov, no všetko sa vám to vráti pri práci s aplikáciami a najmä internetovým prehliadačom. Prehliadanie stránok je jednoducho veľmi efektívne, obsah má ideálnu veľkosť a naozaj mrzí iba nízke rozlíšenie, ktoré často znemožňuje prečítať text, ktorý by bol na jemnejšom displeji pohodlne čitateľný.

Celkovo ide tak z nášho pohľadu o polarizovaný displej, ktorý ponúka v podstate množstvo výhod a jednu obrovskú nevýhodu v podaní nízkeho rozlíšenia. To pocítite prakticky pri akejkoľvek práci, či už ide o čítanie kníh, dokumentov, alebo jednoduché prezeranie sociálnych sietí. Displeju by sme odpustili, že obrázky nebudú najostrejšie a aj fakt, že pixely sú viditeľné voľným okom, no najviac nás mrzí, že sme si museli približovať obsah a zväčšovať text, ktorý bol už aj tak dostatočne veľký, no jednoducho nečitateľný.

Výkon a pamäť – zvládne naozaj všetko

Hoci displej naznačuje, že tablet nie je vlajkovou loďou, pod kapotou má toho viac, než dosť. Základ je tvorený štvorjadrovým procesorom Snapdragon 410, ktorý je energeticky veľmi šetrný a zároveň veľmi výkonný. Procesoru sekunduje pamäť RAM s kapacitou 2 GB a vnútornú 32 GB pamäť môžete ešte rozšíriť pomocou microSD pamäťových kariet. Táto kombinácia je priam stvorená na prácu s multimédiami, ale aj hranie hier a náročnejšie aplikácie.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (1) Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (2) Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (3)

V našom testovaní sa potvrdilo, že Samsung Galaxy Tab A patrí medzi výkonnejšie tablety na trhu a prakticky ani v jednom momente nás nesklamal. Spúšťanie aplikácií a prepínanie medzi nimi nie je síce také bleskové, ako je to v prípade najvýkonnejších modelov, ale minimálne oneskorenie väčšinou ani nepostrehnete.

Tablet zvládne aj náročnejšie hry, ako napríklad Asphalt 8 či Dead Trigger 2. Pomáha tomu aj nižšie rozlíšenie displeja, vďaka čomu nemusí grafická karta spracovávať tak veľa pixelov. Celkovo je ale zážitok pri hraní veľmi dobrý a hoci Galaxy Tab A nie je herný tablet, využijete ho určite aj v tomto smere.

Systém – nový Android a užitočné funkcie

Samsung Galaxy Tab A ponúka aktuálny systém Android 5.0 Lollipop a klasickú nadstavbu TouchWiz. Tá si v najnovších vlajkových lodiach spoločnosti našla zrejme viac fanúšikov, ako to bolo v minulosti, no stále ide o pomerne výraznú nadstavbu, ktorá mení veľa vlastností celého systému.

S radosťou ale môžeme skonštatovať, že nadstavba v tablete Galaxy Tab A má oveľa viac výhod, ako nevýhod a dokonca si dovolíme tvrdiť, že tablet vybavený týmto systémom je užitočnejší, ako napríklad model s čistým Androidom.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (6) Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (7)

Hoci na prvý pohľad pôsobí systém v tablete ako kópia klasického systému z telefónu, opak je pravdou. Domovské obrazovky nepotrebujú veľa optimalizácií a ponúka rozumné množstvo priestoru na ikony a widgety. Výhody systému Android Lollipop uvidíte aj na uzamykacej obrazovke aj v ostatnej práci s upozorneniami. Notifikačná lišta je tiež typická pre nadstavbu TouchWiz a poteší tu možnosť vybrať si vlastné ikony pre rýchle spustenie.

V menu s aplikáciami zasa nechýba naša obľúbená možnosť tvorby priečinkov, vďaka čomu je možné odľahčiť domovské obrazovky, resp. ich naplniť užitočnými widgetmi a iba tými najdôležitejšími aplikáciami.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (10) Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (9)

V menu s nastaveniami zasa nechýba optimalizované prostredie pre tablety, vďaka čomu máte vždy zobrazenú kategóriu nastavení spolu so všetkými možnosťami, ktoré tam spadajú. Hlavný launcher toho ale skrýva ešte o čosi viac. Priamo medzi domovskými obrazovkami je zobrazený tradičný feed s informáciami Flipboard, ktorý si môžete prispôsobiť a nechať si zobrazovať obsah, ktorý je pre vás najzaujímavejší.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (8) Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (11)

Veľmi dôležitým prvkom pre pohodlnú prácu so systémom je aj podpora Multiwindow, vďaka ktorej je možné nechať si zobraziť dve aplikácie súčasne. Ako obyčajne, aj v tomto prípade funguje táto možnosť veľmi dobre a hoci je výber aplikácií obmedzený, v súčasnosti je už pomerne dostatočne rozsiahly a stačiť bude najmä tým užívateľom, ktorí nevyužívajú veľké množstvo aplikácií tretích strán, ale skôr uprednostňujú oficiálne aplikácie jednotlivých služieb.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (13) Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (15)

Potešil nás aj pomerne malý počet predinštalovaných aplikácií. Okrem titulov od Samsungu a Google tu nájdeme iba kancelársky balík Office spolu s niektorými ďalšími aplikáciami od Microsoftu. Okrem Word, Excel, a PowerPoint tu nájdeme OneNote, Skype a OneDrive. Pre nových majiteľov tabletu Galaxy Tab A je nachystaná výhodná ponuka v podobe 100 GB úložného priestoru do OneDrive, čo je určite zaujímavé riešenie.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (17) Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (18)

Žiaden ďalší bloatware sme tu ale nenašli, čo nás veľmi teší. Celkovo systém v tablete naplnil naše očakávania a fungoval veľmi dobre. Ako sme spomenuli v predchádzajúcej časti, systém je veľmi dobre optimalizovaný pre veľkosť a rozlíšenie tabletu. V praxi to znamená, že pri práci so systémom a predinštalovanými aplikáciami bude množstvo zobrazovaného obsahu ideálne, ako aj veľkosť zobrazovaného textu. Hoci ide o drobné detaily, pre celkový zážitok z používania tabletu sú to dôležité veci, ktoré nás v tomto prípade potešili.

Multimédiá – (takmer) ideálne multimediálne centrum

Samsung Galaxy Tab A 9.7 je svojou veľkosťou a hardvérovou výbavou ideálnym multimediálnym zariadením. Bez problémov si poradí so všetkými druhmi multimédií, no jeho najväčším nedostatkom je jednoznačne nízke rozlíšenie displeja.

Aj napriek tomu si ale na tablete užijete prehrávanie videí či filmov, no nesmiete zabudnúť, že veľká časť obrazovky bude nevyužitá práve kvôli neštandardnému pomeru strán displeja. Ako sme už ale viackrát spomínali, prehliadanie webu je práve kvôli tomu oveľa pohodlnejšie rovnako, ako práca s niektorými optimalizovanými aplikáciami (Google Now, Google+), v ktorých sa vedľa seba zobrazia dva-tri rady objektov aj pri používaní v režime na výšku.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (12) Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (16)

Multimediálnemu zážitku pomáhajú aj spoľahlivé predinštalované aplikácie Galéria, Video, Hudba a ďalšie. Ide o klasické tituly z dielne Samsungu, ktoré sa postarajú o optimálny užívateľský zážitok a ktoré splnia jednoduchšie, ale aj náročnejšie potreby užívateľov.

samsung-galaxy-tab-A-4

Pomerne dobre sú na tom aj reproduktory, ktoré sú umiestnené na spodnej hrane tabletu. Nevynikajú síce kvalitou reprodukovaného zvuku, no sú dosť hlasné a bez problémov ozvučia menšiu miestnosť.

Celkovo tak ide o multimediálne veľmi dobre vybavené zariadenie, ktoré má rozhodne, čo ponúknuť. Ako sme už viackrát spomenuli, jediným nedostatkom je nízke rozlíšenie displeja. Ak by šlo o obrazovku s vyšším rozlíšením, bez problémov by sme mohli odporučiť Galaxy Tab A aj tým najnáročnejším užívateľom, ktorí požadujú stopercentný multimediálny výkon.

Konektivita – Wi-Fi, alebo aj LTE

Samsung Galaxy Tab A ponúka štandardné možnosti pripojenia, ktoré sú v súčasnosti typické pre väčšinu Android tabletov. Základom je pripojenie k sieťam Wi-Fi štandardu 802.11 a/b/g/n. V prípade nášho modelu s 2 GB pamäte RAM a 32 GB vnútornej pamäte je k dispozícii aj pripojenie k 3G a LTE sieťam.

Tablet si bez problémov poradil so všetkými druhmi pripojenia a spoľahlivo našiel aj našu polohu pomocou GPS. Wi-Fi signál bol silný a na úrovni s inými zariadeniami a dobre nám fungovalo aj LTE. Pomocou tabletu je možné aj telefonovať, čo sme vyskúšali pomocou hands-free súpravy a všetko prebehlo bez akýchkoľvek problémov.

Celkovo je tablet po stránke konektivity vybavený veľmi dobre a pri používaní by ste s ním nemali mať žiadne problémy.

Fotoaparát – iba v prípade núdze

Ako to už pri fotoaparátoch na drvivej väčšine tabletov býva zvykom, slúžia iba ako doplnok. Ani v tomto prípade Samsung neponúka taký fotoaparát, ktorý by dokázal naplniť potreby užívateľov natoľko, aby si vybrali tablet ako prvú voľbu pri fotografovaní. Na druhej strane, tablet by ňou ani nemal byť, a tak je použitie slabšieho fotoaparátu logické. Hlavný fotoaparát na Galaxy Tab A 9.7 má rozlíšenie 5 MP, pričom predná kamera ponúka 2 MP rozlíšenie. Fotografie zhotovené tabletom nie sú úplne najhoršie, no nemôžu sa porovnávať ani so smartfónmi strednej triedy.

Chýba im detail, farby sú často studené a vyváženie bielej je podľa očakávania veľmi zlé. V kategórii tabletov ale určite nejde o najhorší fotoaparát a ak súrne potrebujete spraviť momentku, v dobrých svetelných podmienkach vám tablet určite pomôže. Väčšinou budete ale tento fotoaparát používať skôr na skenovanie dokumentov, resp. QR kódov, na čo má určite dostatočnú kvalitu.

Predný fotoaparát spĺňa podmienky na to, aby bol bez problémov použitý na viedohovory, no selfie fotografie ním radšej nerobte. Hlavný 5 MP fotoaparát dokáže nahrávať video v maximálnom HD rozlíšení, no ak budete mať aspoň trochu na výber, tak si určite radšej zvolíte pre nahrávanie videa iné zariadenie. Výsledné video síce nie je úplne najhoršie, ale znovu je na úrovni tých najdostupnejších smartfónov súčasnosti.

Batéria – aj zabudnete, že ju treba nabíjať

Samsung osadil do svojho tabletu batériu s kapacitou 6000 mAh. To je naozaj dosť aj kvôli tomu, že displej má také nízke rozlíšenie a ani hardvérové súčiastky nepatria v tomto prípade medzi veľkých žrútov. Nám sa na jedno nabitie podarilo s tabletom fungovať počas piatich dní, pričom obrazovka bola zapnutá takmer päť hodín. Neustále bolo ale zapnuté aj pripojenie k Wi-Fi sieti, prinčom sme synchronizovali dva Gmail účty a aj niektoré sociálne siete.

Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (4) Samsung Galaxy Tab A 9.7 Screenshot (5)

To je naozaj veľmi slušná výdrž a ak plánujete s tabletom pracovať intenzívnejšie počas jedného dňa, čas zapnutia obrazovky sa môže pokojne aj zdvojnásobiť. Hoci výdrž v pohotovostnom režime bola veľmi dobrá, predsa len sa počas piatich dní ukáže spotreba, ktorá by bola v priebehu jedného či dvoch dní oveľa nižšia. Ak plánujete dlhší výlet vlakom či lietadlom, prípadne víkendový pobyt mimo domu, nebudete sa musieť obávať toho, že nebudete mať prístup k elektrickej zásuvke. Samsung Galaxy Tab A vás podrží, prípadne môžete použiť aj režim šetrenia batérie. Ten, žiaľ, nie je možné veľmi prispôsobiť, no počas nášho používania nás nijako neobmedzoval, dostávali sme všetky upozornenia a ak nevyžadujete 100% výkon vždy, keď máte tablet v ruke, tak vám odporúčame vyskúšať tento režim a výrazne tak predĺžiť životnosť batérie.

Záver – prevažujú skôr pozitíva

Hoci sme v recenzii niekoľkokrát upozornili na to, že kvalita displeju zaostala za našimi očakávaniami, v celkovom hodnotení ide stále o veľmi zaujímavé zariadenie. Pomer strán displeja, skvelá výdrž, praktický softvér a vysoký výkon sa postarali o to, že Samsung Galaxy Tab A 9.7 patril medzi najlepšie tablety, aké sme od Samsungu mali možnosť vyskúšať. Znovu pripomíname, že nejde i high-end zariadenie, no napriek tomu dokáže vyhovieť požiadavkám aj náročnejších užívateľov. V slovenských obchodoch sa cena tohto tabletu pohybuje na úrovni približne 300 EUR, čo určite nie je najmenej, no v kategórii veľkých tabletov je aj toto celkom rozumná cenovka, pričom za svoje peniaze dostanete naozaj zaujímavé zariadenie.

Plusy

+ Výdrž batérie

+ Výkon

+ Pomer strán displeja

+ Praktický softvér

Mínusy

– Rozlíšenie displeja

9.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+