MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Najvyššia trieda

V ruke držím jednoznačne jeden z najlepšie fotografujúcich smartfónov na trhu. Samsung Galaxy S10+ sa radí medzi aktuálnu špičku. Na zadnej strane sa nachádzajú až 3 objektívy hlavného fotoaparátu, pričom každý z nich plní inú funkciu a má inú úlohu. Ten hlavný ponúka rozlíšenie 12 MP, nechýba mu premenlivá clona f/1.5 – 2.4, disponuje optickou stabilizáciou obrazu a PDAF zaostrovaním. Ďalej sa tu nachádza teleobjektív, taktiež s rozlíšením 12 MP, clonou f/2.4 a optickou stabilizáciou obrazu. Využijete ho pri fotografovaní s dvojnásobným priblížením alebo pri vytváraní portrétových fotografií. Špecialitkou je ultraširoký snímač s rozlíšením 16 MP a clonou f/2.2, ktorý dokáže vytvárať až 123-stupňové zábery.

Fotografie je možné vytvárať v rôznych pomeroch strán, štandardný je 4:3, zvoliť si môžete aj 1:1, 16:9 alebo 19:9. Maximálne rozlíšenie dosiahnete v pomere strán 4:3, keďže snímač disponuje práve týmto pomerom.

Počas fotografovania máte ihneď k dispozícii prepínač medzi širokouhlým, štandardným a teleobjektívom. Dokážete tak rýchlo reagovať na zmenu vzdialenosti fotografovaného objektu a rýchlo ho napríklad priblížiť či zachytiť čo najviac z okolitého prostredia. V reálnom čase tak prepínate medzi priblížením 0,5X – 2X.

Aplikácia, ktorá obsluhuje fotoaparát si zaslúži pochvalu za výbornú optimalizáciu a množstvo funkcií, ktoré ponúka. K dispozícii je funkcia Bixby Vision, ktorá dokáže rozoznať objekty v reálnom čase, niečo na spôsob Google Lens. Rovnako je k dispozícii aj umelá inteligencia, ktorá zase prispôsobí nastavenia fotoaparátu fotografovanej scéne s cieľom dosiahnuť čo najlepší výsledok. Okrem toho sa môžete tešiť aj na automatické skenovanie dokumentov, ktoré funguje rýchlo a spoľahlivo.

Kvalitou patria výsledné fotografie medzi to najlepšie, čo nám trh smartfónov môže ponúknuť. Počas dňa za dostatočného svetla sa môžete tešiť na skvelé zábery, ktorým nechýba výborné farebné podanie, dostatok detailov a minimum šumu.

Ukážkové fotografie

Ťažká scéna s minimom svetla, skúška rovnakej fotografie vytvorenej pomocou všetkých troch snímačov

Znovu porovnanie všetkých troch objektívov, tentokrát počas dňa

Portrétový režim

Samsungu Galaxy S10+, samozrejme, nesmie chýbať ani portrétový režim. Ten je navyše doplnený o zaujímavé funkcie. Rozmazané pozadie môže byť celkom efektne zakrútené alebo inak softvérovo upravené. Výsledky stoja za to. Úroveň rozostrenia pozadia si môžete nastaviť v reálnom čase, ešte počas fotografovania a následne si ho môžete doladiť už vo vytvorenej fotografii. Scénu dokáže fotoaparát vyhodnotiť veľmi slušne, presne vie, čo má byť zaostrené a čo nie. Samozrejme, nejakým tým nevydareným snímkam sa nevyhnete, ale to platí pri každom inom smartfóne.

Videozáznam

Video zvládne Samsung Galaxy S10+ nahrávať v 4K rozlíšení pri 60 snímkoch za sekundu. V prípade zvolenia FullHD záznamu máte k dispozícii až 120 fps a poteší aj prítomnosť super-spomaleného  HD záznamu až s 960 snímkami za sekundu. Tu je ale potrebné dbať na to, aby ste mali dostatok svetla, pretože takéto video je veľmi tmavé a obsahuje výrazne viac šumu ako to štandardné.

Toto video je zostrihom rôznych podmienok, nachádzajú sa v ňom nočné zábery, prepínanie medzi objektívmi, rovnako tu nájdete aj zábery z predného fotoaparátu a taktiež si môžete vypočuť kvalitu nahrávaného zvuku.

Páči sa mi výborná stabilizácia obrazu, ten je krásne plynulý. Zariadenie ponúka aj funkciu Super Steady, pomocou ktorej dosiahnete ešte lepšie stabilizované video. Pri nahrávaní to síce nevyzerá najlepšie a máte pri tom pocit, že je všetko spomalené, no výsledok stojí za to.

Predný fotoaparát

Na prednej strane v displeji sa nachádzajú dva objektívy predného fotoaparátu. Hlavný snímač ponúka rozlíšenie 10 megapixelov, clonu f/1.9 a ako jeden z mála aj automatické zaostrovanie. Sekunduje mu 8-megapixelový hĺbkový senzor, ktorý sa postará o selfíčka s rozmazaným pozadím.

Čo sa samotnej kvality fotografií týka, dovolím si tvrdiť, že sa jedná o smartfón s najlepším predným fotoaparátom vôbec. Nechýbajú detaily, automatické zaostrovanie si určite nájde využitie, rozmazanie pozadia je veľmi slušné a prekvapivo dobré fotografie robí aj v tme.

Tiež zvládne nahrávať video až v 4K rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Video je tiež veľmi pekné a aj celkom slušne stabilizované, nechýbajú mu detaily a poteší aj dobrými farbami.

Fotografie v pôvodnej kvalite si môžete pozrieť tu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+