MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Ten najsamsungovejší Samsung

Samsung Galaxy Note 8 je deklaráciou filozofie, ktorú Samsung vyznáva už veľmi dlho. Ak sa aj niekedy dočkáme smartfónu Samsung s čistým Androidom, určite to nebude v rade Note. Ten totiž ponúka ešte oveľa viac softvérových vychytávok ako línia Galaxy S8. Samozrejme, množstvo z toho má súvis s perom S Pen, ktorého funkcie (aj tie softvérové) sme opísali v samostatnej časti recenzie. Okrem toho je tu ale ďalšia porcia funkcií, ktoré rozhodne stoja za zmienku.

Hlavnou výsadou telefónu je multitasking. Na 6,3″ displeji dáva zmysel práca s dvomi oknami na jednej obrazovke, čo si uvedomuje aj výrobca. Aj preto vytvoril veľmi šikovnú a praktickú funkciu Pár aplikácií. Tá vytvorí skratku pre spustenie dvoch konkrétnych aplikácií v režime multi-window. Ide o naozaj logický krok, keďže často sa stáva, že v tomto režime chceme spustiť vždy tie isté dve aplikácie naraz.

Okrem toho je k dispozícii niekoľko ďalších funkcií multitaskingu. Aplikácie môžete otvoriť v plávajúcom okne, minimalizovať ich do plávajúcej ikony či dokonca minimalizovať ich do lišty s upozorneniami. Skrátka, Samsung Galaxy Note 8 ponúka jeden z najlepších zážitkov z multitaskingu s akým sme sa kedy stretli. Niektoré druhy práce s viacerými aplikáciami sú pritom lepšie prispôsobené pre ovládanie prstami, kým iné oceníte pri práci s perom S Pen. Je iba na vás, aby ste z ponúkaných možností vyťažili maximum.

Je skvelé vidieť výrobcov obohacovať čistý Android o skutočne užitočné funkcie a nie iba zbytočný bloatware. Samozrejme, aj Note 8 ponúka slušnú porciu predinštalovaných aplikácií vrátane balíčka od Google, Microsoftu a vlastných aplikácií. Našťastie, nie je ich enormne veľa. Tiež chválime, že mnohé funkcie telefónu sú v skutočnosti tiež ukryté za aplikáciou z obchodu Galaxy Apps. Takto môžu byť bez problémov aktualizované bez ohľadu na to, či bol aktualizovaný aj celý systém.

Medzi takéto funkcie, ktoré sú zároveň aj aplikáciou, patrí Bočný panel. Ide o systém notifikácií osvetlením iba okraja obrazovky. To nielen vyzerá efektne, ale je to aj veľmi užitočné. Každej aplikácii totiž môžete priradiť inú farbu, ktorá sa rozsvieti pri prijatí upozornenia z tejto aplikácie. Samozrejme, nejde o žiadnu revolučnú funkciu, veď sám výrobca ponúka nastaviteľné notifikačné diódy na svojich zariadeniach už veľmi dlho.

Bočný panel je ale skutočne užitočný, pretože efekt nie je rušivý a zároveň nesie dôležitú informačnú hodnotu. Vy vďaka tomu presne viete, z ktorej aplikácie ste dostali upozornenie a či sa ním v danom čase chcete zaoberať. Aj v tomto prípade platí, že funkcia je plne prispôsobiteľná v nastaveniach.

Samsung Galaxy Note 8 funguje so systémom Android 7.1.1 s nadstavbou Samsung Experience 8.5. Tá je skutočne pokročilou verziou Androidu, ktorá ponúka množstvo rôznych funkcií a nastavení, na ktoré sme v prípade smartfónov od Samsungu zvyknutí. Galaxy Note 8 je jasnou deklaráciou toho, čo všetko dokáže smartfón robiť. Najmä funkcie multitaskingu sú skutočne atraktívne a praktické, no poteší aj množstvo ďalšieho prispôsobenia a funkcií, prostredníctvom ktorých vyťažíte telefón na maximum.

Multimédiá: Takmer dokonalý multimediálny nástroj

Toto naozaj nie je nič nečakané. Veľký a krásny displej a množstvo výkonu a softvérových fičúr sú jasným predurčením toho, že Samsung Galaxy Note 8 je zrodený pre prácu s multimédiami. Ak k tomu ešte pripočítame funkcie pera S Pen, dostaneme takmer dokonalý multimediálny nástroj.

Samozrejme, nájdeme tu aj množstvo predinštalovaných aplikácií na prácu s multimédiami. Nechýba galéria s funkciami na správu a úpravu fotografií. Samozrejmosťou je nástroj na prehrávanie videí a vďaka balíku Microsoft Office si bez problémov poradíte aj s dokumentmi, tabuľkami a prezentáciami.

Práve v tomto smere Samsung Galaxy Note 8 exceluje (haha!). Hoci telefón je schopný poradiť si so všetkými multimédiami určenými pre voľný čas a zábavu, jeho doménou je produktivita. Úprava dokumentov, dopisovanie do tabuliek, spracovanie prezentácií či dokonca podpisovanie PDF súborov zvládne pravdepodobne lepšie ako akýkoľvek smartfón na trhu. Iste, nie každý tieto funkcie využije a ocení, no zároveň je možné na toto pohodlie si veľmi ľahko zvyknúť. Možno zistíte, že s telefónom toho dokážete vybaviť oveľa viac, ako ste si kedy mysleli.

Samozrejme, veľký displej je priam ideálny na sledovanie videí, ale aj seriálov a filmov. Hranie hier je na ňom tiež skvelým pôžitkom a vďaka špičkovému procesoru viete, že si na telefóne užijete najnovšie hry ešte aj o niekoľko rokov.

Najväčším multimediálnym nedostatkom telefónu je jeho reproduktor. Nájdeme ho klasicky v rohu dolnej steny, ukrytý pod drobnou mriežkou. To znamená, že ho veľmi ľahko zakryjete jednou rukou a nevyniká ani kvalitou. Je priemerný a ponúka podobný výkon ako ten na Samsung Galaxy S8. Toto je ale iba ďalší dôkaz toho, že Note 8 je skôr profilovaný ako pracovný nástroj než ako multimediálne centrum.

To ale neznamená, že ho nie je možné využiť aj vo chvíľach oddychu, práve naopak. Vďaka pribaleným slúchadlám AKG si užijete hudbu ale aj iné multimédiá naplno. Nechýba teda ani 3,5mm jack, ako aj Bluetooth v5.0 pre pripojenie viacerých zariadení súčasne, čo oceníte najmä pri pripojení dvoch reproduktorov pre ešte lepší zvuk.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
24.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+