MojAndroid

Včera predstavený Exynos 2100 od spoločnosti Samsung je momentálne bezpochyby jeden z najvýkonnejších mobilných čipsetov na trhu. Jeho budúca generácia generácia by ale mala podľa portálu XDA-developers priniesť ešte väčší grafický výkon vďaka grafike od spoločnosti AMD.

Spolupráca začala už v roku 2019 a jej výsledok uvidíme už budúci rok

Využitie grafík amerického výrobcu AMD oznámil na včerajšom predstavení čipsetu Exynos 2100 viceprezident a generálny manažér System LSI divízie Samsungu Dr. Inyup Kang. Partnerstvo s AMD uzavrel Samsung v auguste roku 2019 a už vtedy sa tvrdilo, že čipsety značky Exynos budú využívať grafické jadra značky AMD Radeon od roku 2022. Práve o rok by sa mal aj objaviť nástupca čipsetu Exynos 2100.

exynos 2100 titulka

Spoločnosť Samsung si momentálne v rámci licencie od ARM Holdings vyvíja pre svoje čipsety grafické jadra značky Mali. Vývoj je ale podľa zdrojov portálu XDA-developers pomaly, čo je aj dôvodom partnerstva s AMD. Niektoré špekulácie v minulosti hovorili o tom, že AMD poskytne Samsungu svoje technológie a bude sa s ním len podieľať na vývoji nového GPU. Samsung ale zatiaľ detaily spolupráce nepotvrdil. Už dnes je takmer isté, že budúcoročné smartfóny série Galaxy S22 budú využívať výsledok tejto spolupráce.

Nárast grafického výkonu by mal byť ešte vyšší než v prípade Exynosu 2100

Na špecifikácie ďalšej generácie čipsetu Exynos si musíme počkať minimálne do konca roku, ale nebude prekvapením, ak nárast jej grafického výkonu bude od dosť vyšší než v prípade Exynos 2100. Grafický výkon má v ňom na starosti GPU Mali-G78 so štrnástimi jadrami. Ten podľa včerajšej prezentácie Samsungu zaručuje až o 40 % lepší výkon než tomu bolo v prípade Mali-G77 v minuloročnom čipsete Exynos 990.

Či tomu je skutočne tak, sa dozvieme už po prvých benchmarkoch smartfónov série Galaxy S21, ktoré budú predstavené 14. januára. Riešenie od AMD by ale mohlo priniesť zvýšenie výkonu aj o viac ako 50 %. Zároveň sa počíta aj so znížením jeho spotreby, čím by sa predlžila výdrž zariadenia. Okrem smartfónov série Galaxy S22 by mali budúcoročný čipset využívať aj Android tablety série Galaxy Tab.

Náš tip
Telegram zaznamenal 500 miliónov aktívnych používateľov, pomohol mu WhatsApp
14.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+