MojAndroid

Súdna vojna medzi dvoma najväčšími gigantmi mobilného trhu – spoločností Samsung a Apple – má v USA už niekoľkoročný scenár. Apple obvinil najväčšieho výrobcu Android zariadení za kopírovanie produktov iPhone a iPad, čo súd uznal za pravdivé, a tak Samsungu vypísal mastnú pokutu vo výške 1 miliardy dolárov. Firme s jablkom v logu to však nestačilo a jej cieľom bola pokuta až 3 miliardy dolárov v konečnom súčte. To sa však stalo iba nerealizovateľným snom.

Aj napriek tomu, že obe spoločnosti chceli začať súdny proces od začiatku, aby mohli zmeniť niektoré vyhlásenia poroty a verdikty súdu, sudkyňa Lucy Kohová zatiaľ ukončila dlho pretrvávajúci súdny spor tým, že Samsung vraj nemusí ďalej platiť pokuty spoločnosti Apple. Po zaplatení pokuty z augusta minulého roka tak Samsung voči Apple nemá už žiadne súdne nezrovnalosti a povinnosti. Lucy Kohová totižto rozhodla tak, že Samsung patenty neporušoval zámerne a spoločnosť Apple dokonca ani nevie vyčísliť, aké straty jej porušovaním patentov vznikli. Na margo celej veci sa sudkyňa Kohová vyjadrila nasledovne:

“Predaj produktov spoločnosti Apple nebol nijako ohrozený a jediným cieľom tejto spoločnosti bolo napadnutie ziskov spoločnosti Samsung. Navyše sa Apple ani nesnaží vyčísliť svoje straty, ktoré mali údajne vzniknúť patentovou krádežou, ktorú spáchal Samsung. Ďalej tak tento spor nemá zmysel.” (veľmi voľný preklad)

Uvidíme, ako bude spor týchto dvoch spoločností ďalej pokračovať a či nebude obom spoločnostiam stačiť takýto verdikt. Napadne Apple znova Samsung s novou žalobou a novými dôkazmi?! Určite by sme boli radšej, keby obe firmy finančné prostriedky vyčlenené na súdne spory venovali do vývoja svojich produktov, čo by pomohlo celému trhu a v konečnom dôsledku aj nám, koncovým zákazníkom. Situáciu v USA však budeme naďalej monitorovať a budeme vás informovať o prípadných zmenách.

Zdroj: Reuters

31.1.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+