MojAndroid

Obchody so samoobslužnými pokladnicami sa čoraz častejšie začínajú používať vo veľkých supermarketoch, vo Švédsku však samoobsluhu povýšili na úplne novú úroveň. Malý obchod nemá totižto žiadnych pokladníkov, tých nahradili smartfóny samotných nakupujúcich.

Malý obchod v mestečku Viken používa na všetko smartfóny. Od odomknutia obchodu až po nakupovanie tovaru oskenovaním čiarového kódu. Obchod otvoril IT špecialista Robert Ilijason, ktorý pre jeho potreby vytvoril vlastnú aplikáciu. V tej sa musí nakupujúci zaregistrovať, účet za nákup mu následne príde vždy na konci mesiaca. Podľa Ilijasona je takýto nekonvenčný obchod cestou, ako priniesť malé obchody do menších komunít a miest, kde ich pohltili veľké supermarkety. Dúfa, že jeho pilotný obchod bude mať úspech a rýchlo sa rozšíri naprieč celou krajinou.

Samozrejme, chod obchodu si vyžaduje aj ďalší personál. Ilijason sa postaral o naskladnenie potravín a tovaru, no potom už prenechal kontrolu na samotných smartfónoch a jeho aplikácii. Samozrejme, problémom môžu byť zlodeji, ktorí by mohli takýto samoobslužný obchod využiť na ľahké obohatenie sa. Robert Ilijason má však aj tento problém údajne pod kontrolou. V obchode s plochou 45 metrov štvorcových nainštaloval 6 bezpečnostných kamier a do systému zabudoval aj upozornenie SMS správou, ktorá sa odošle v prípade, že dvere ostanú otvorené viac ako 8 sekúnd. A Čo je najlepšou vecou na celom koncepte obchodov obsluhovanými smartfónmi? No predsa to, že vás tu nečakajú žiadne dlhé rady a sú otvorené 24 hodín denne.

Zdroj: gizmodo

 

1.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+