MojAndroid
Podľa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) sa opäť objavujú správy o prezváňaní z rôznych telefónnych čísel zo zahraničia. Zdvihnutie teda prijatie hovoru je bezplatné, aj keď sa už medzi občanmi objavili nesprávne informácie, že je to spoplatnené vysokou sumou. Volanie späť už spoplatnené je.
Takéto a podobné prípady „prezváňania“ z exotických telefónnych čísel sa pravidelne opakujú. Volanie na takéto čísla je spoplatnené podľa cenníka operátora, ktorého služby používate. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (Regulačný úrad), rovnako aj Polícia SR a mobilní operátori pravidelne upozorňujú verejnosť na riziká spojené s „prezváňaním“ z neznámych exotických telefónnych čísel.
Špekulanti pôsobiaci v „exotickej“ cudzine používajú na svoje obohatenie nazvime ho „automat“, ktorý je v podstate program náhodne generujúci telefónne čísla, na ktoré krátko zavolá. Motiváciou špekulantov sú platby za prichádzajúce hovory. Volané číslo len „prezvonia“ a na mobilnom telefóne obete ostáva správa o zmeškanom hovore. Špekulanti sa spoliehajú na to, že zvíťazí ľudská zvedavosť a neopatrnosť a obeť zavolá späť. Najjednoduchšia a zároveň aj najúčinnejšia ochrana je nevolať späť na žiadne neznáme telefónne čísla.
21.5.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+