MojAndroid

Zlaté stránky pre AndroidPrednedávnom sa do Android Market dostala aplikácia ZlatéStránky.sk, ktorá umožňuje jednoduché vyhľadávanie kontaktov na firmy a osoby. Kvôli jej jedinečnosti na slovenskom trhu sme o rozhovor požiadali riaditeľa pre mobilné a hlasové služby Pavla Kotyzu zo spoločnosti Mediatel, ktorá aplikáciu ZlatéStránky.sk priniesla.

Prečo ste sa rozhodli vytvoriť aplikáciu ZlatéStránky.sk pre platformu Android?

Platfroma Android je veľmi úspešná a rýchlo rastúci počet predaných telefónov, ktoré sú za relatívne dobré ceny, je pre nás signálom zamerať sa na tento operačný systém. Naviac otvorená platforma je prísľubom jednoduchého vývoja a veľkého počtu rôznych aplikácií, čo je dobré ako pre zákazníkov, tak aj pre vývojárov.

Sledujete dianie okolo tejto platformy? Čo Vás na nej najviac zaujalo?

Sledujem túto platformu ako vývojár tak aj klient a práve bojujem s tým, či kompletne opustit iné platformy (Symbian, iPhone OS) a používať len jeden OS. Najväčší záujem u mňa prebúdza skutočne tá rozsiahla ponuka aplikácií v Android Market a fakt, že sa jedná o otvorený systém, takže je možné veľmi jednoducho dostať aplikácie medzi ľudí prostredníctvom virálneho šírenia alebo cielenej mobilnej reklamy.

Pavel Kotyza, Riaditeľ pre mobilné a hlasové služby spoločnosti Mediatel

Čo ponúka aplikácia ZlatéStránky.sk pre jej používateľov?

V prvom rade ide o jednoduchý a rýchly spôsob, ako vyhľadať kontakt na firmy a osoby na Slovensku a v prípade stiahnutia českej verzie aj v Čechách. Aplikácia je veľmi jednoduchá na používanie. Stačí len zadať to, čo hľadáte a kde, a zobrazené výsledky si môžete pozrieť priamo v telefóne ako zoznam alebo zobrazené na mape pre lepšiu orientáciu v okolí.

Akým smerom sa chcete pri jej ďalšom vývoji uberať?

Pre Mediatel je to prvý vstup do platformy Android, teda ak nepočítam vrstvu Augmented Reality Zlaté stránky (rozšírená realita) v aplikácii Layar. Chceme rozširovať svoje portfólio aj na ďalšie platformy, už máme iPhone aplikáciu, xHTML verziu stránok pre všetky ostatné mobily a ďalšie produkty plánujeme ešte tento rok. Trochu našu roadmapu zahalím tajomstvom, ale budete určite prekvapení tým, čo ponúkneme našim zákazníkom ešte počas tohto roku.

S kým spolupracujete pri poskytovaní údajov pre Vašu aplikáciu?

Máme vlastný vývojársky tím, ktorý je rozdelený na dve časti. Jedna časť je v Prahe a v Bratislave a druhá je v Londýne, kde poskytuje podporu všetkým krajinám v rámci European Directories, pod ktoré Mediatel patrí. Týmto výrazne šetríme náklady na vývoj pre jednotlivé krajiny, ale samozrejme niektoré aplikácie určené len pre náš trh si vyvíjame sami.

Je možné v aplikácii vyhľadávať autobusové a železničné stanice, zaujímavé turistické body a podobné POI?

Zlaté stránky primárne poskytujú kontakty na firmy a domácnosti, niektoré POI (Points of Interest – body záujmu) sú súčasťou záznamov firiem, ale že by sme priamo alternovali poskytovateľov cestovných poriadkov a turistických sprievodcov, to zatiaľ v pláne nie je. Na zaujímavosti a cestovanie máme v Českej republike Travelguide.cz, ktorý sa orientuje práve na turistiku a ubytovanie vrátane možnosti rezervácie priamo cez internet za skvelé ceny.

Aplikácia umožňuje vyhľadávanie objektov v rámci určitého rádiusu. Ako táto funkcia funguje a je možné vyhľadávať POI v rámci určitého rádiusu napr. do 1000 metrov od aktuálnej pozície?

Funkcia rádius alebo vyhľadávanie v okolí je práve pre nájdenie najbližšieho bodu záujmu okolo telefónu alebo zvoleného miesta. Náš systém hľadá v okolí telefónu a pokiaľ nič nenájde, tak automaticky zvýši prehľadávaný rádius. Inak je to pri aplikácii Layar pre Android a iPhone, kde si používateľ môže definovať vzdialenosť vyhľadávania okolo seba od 100 metrov do 10 kilometrov.

Máte už určité štatistiky ohľadom sťahovania a používania Vašej aplikácie pre platformu Android?

Aplikácia bola spustená len pred týždňom, takže nemáme úplne aktuálne dáta, ale cez víkedn si slovenskú verziu stiahlo okolo 400 používateľov a dokonca predbehli o 100 inštalácií českú verziu. Obe verzie sú dostupné zdarma priamo v Android Market.

Vďaka za rozhovor!

Rozhovor bol uverejnený na stánke android-sk.sk

18.6.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+