MojAndroid

Jednou z nádejných služieb, ktoré vznikli v nedávnom období a majú súvis so svetom mobilných telefónov, je HOPIN TAXI a súvisiaca aplikácia pre Android. Tá umožňuje nielen samotné objednanie taxíka, ale aj sledovanie jeho príchodu na mape, hodnotenie taxikárov, pridávanie obľúbených a mnoho iného. Všetko podstatné sa dočítate v našej recenzii spomínanej služby.

Náš tip
HOPIN TAXI – majte taxíky vždy pod palcom

Keďže sa jedná o skutočne zaujímavý projekt, o rozhovor sme požiadali aj jeho autorov. Porozprávali sme sa s nimi o okolnostiach vzniku aplikácie, doterajších úspechoch a štatistikách, ale aj plánoch autorov do budúcnosti a pripravovaných funkciách.

Môžete predstaviť autorov tohto projektu a tím, ktorý vytvoril aplikáciu HOPIN TAXI?

Pôvodnú časť tímu, ktorý pracuje na tomto projekte od jeho počiatku, tvoria traja nadšenci technológii, pričom každý z nich priniesol do tímu unikátne vedomosti a skúsenosti potrebné na vývoj a rozbeh takéhoto projektu.

Do dnešného dňa sa projekt rozšíril o ďalších členov, ktorých účasť pomáha posúvať tento projekt vpred oveľa rýchlejšie.

Hopin Taxi i Hopin Taxi c

Čo bolo podnetom, resp. inšpiráciou na vytvorenie takejto aplikácie a ako dlho trval vývoj?

Zákaznícke návyky sa menia, vyvíjajú a objednávanie taxíkov prostredníctvom aplikácie v chytrom telefóne sme vnímali ako nezadržateľný trend. Prečo teda nepriniesť 21. storočie aj na Slovensko, ak podobné služby už vo svete fungujú?

S myšlienkou vytvoriť taxi aplikáciu na Slovensku sme sa začali pohrávať začiatkom roka 2012. Rozhodnutie zrealizovať túto myšlienku padlo v lete 2012, kedy sme začali písať prvé riadky kódu aplikácie. Služba bola oficiálne spustená v novembri 2012, no keďže sme nemali možnosti ju dostatočne spropagovať, niekoľko mesiacov stagnovala. Od vstupu investora koncom roka 2013 prešla aplikácia mnohými grafickými a funkčnými zmenami, ktoré zlepšili funkcionalitu a intuitívnosť aplikácie.

Ako hodnotíte doterajšiu históriu projektu HOPIN TAXI? Môžete uviesť konkrétnejšie čísla a štatistiky, počet stiahnutí aplikácie, koľko používateľov ju aktívne využíva a koľko objednávok bolo zatiaľ cez ňu zrealizovaných?

Zopár čísiel:

  • Počet stiahnutí aplikácie (iOS, Android) je momentálne okolo 6000.
  • Aktívne aplikáciu využíva okolo 3000 ľudí.
  • Do dnešného dňa evidujeme cez 4500 objednávok.

Keďže až v posledných týždňoch bola spustená reklamná kampaň, vidíme v týchto číslach výrazné pozitívne zmeny.

V ktorých slovenských mestách je HOPIN TAXI momentálne využiteľné a do ktorých miest chcete expandovať v blízkej budúcnosti? Zameriate sa výhradne na väčšie sídla, alebo aj na menšie mestá?

HOPIN TAXI zatiaľ môžu využiť iba zákazníci v Bratislave. Termín spustenia registrácie vodičov v iných mestách zatiaľ nie je presne stanovený, no v blízkej budúcnosti sa na HOPIN môžu tešiť zákazníci a vodiči v ďalších väčších slovenských mestách, odkiaľ máme veľmi pozitívnu spätnú väzbu. Ani menšie sídla nevylučujeme, ale záleží od vodičov, či sa v rámci danej lokality budú chcieť zapojiť do HOPIN.

V komentároch v obchode Google Play uvádzate, že k 27. januáru bolo k aplikácii pripojených 70 taxíkov. Stúpol od tej doby ich počet?

Momentálny počet registrovaných taxíkov je 150.

Ako sa k aplikácii HOPIN TAXI stavajú taxikári a taxislužby? Uvítali túto možnosť spolupráce, neprevládala u nich nedôverčivosť voči takémuto projektu?

Zatiaľ sme sa stretli len s pozitívnymi reakciami vodičov. Zároveň pripravujeme ďalšie služby, ktoré oslovia a prinesú výhody aj samotným taxislužbám, takže výhody pocítia všetci.

Pri našom testovaní služby sme spozorovali relatívne časté nepresné určenie polohy a aplikácia pri vyrátavaní času príchodu taxíka nebrala do úvahy dopravnú situáciu. Pracujete na zvýšení jej presnosti a plánujete prepojenie s dopravnými informáciami?

Poloha v aplikácii je získavaná rovnakými metódami, aké využívajú aj iné lokalizačné služby ako napr. Google Maps. Nie je to teda chyba aplikácie. Presnosť polohy je tak najmä závislá od prostredia, v ktorom sa práve mobilné zariadenie nachádza, od kvality GPS prijímača v telefóne, od počasia a aj od nastavenia telefónu. Tieto obmedzenia mobilných zariadení sa snažíme eliminovať rôznymi metódami, ktoré pravidelne zdokonaľujeme.

Aktuálnu dopravnú situáciu plánujeme zapracovať do aplikácie v budúcich verziách. Ďakujeme za tip ;o)

Plánujete pridať do aplikácie ďalšie funkcie, ktoré by rozšírili možnosti jej využitia?

Aplikáciu neustále prispôsobujeme aktuálnym potrebám našich zákazníkov a vodičov, ktorí nám veľmi ochotne prispievajú kvalitnými radami ako aplikáciu vylepšiť, za čo sa im aj touto cestou chceme poďakovať. Počúvame našich zákazníkov a už dnes pripravujeme ďalšie žiadané doplnkové služby. Akýkoľvek názor a spätná väzba je pre nás dôležitá a všetky rady si veľmi ceníme.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

28.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+