MojAndroid

Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Aj oni však po čase zostarnú a nedokážu fungovať tak, ako keď boli nové. Každý telefón má svoju životnosť, niektoré dokážu poslúžiť dlhšie, no niektoré krátko. Na zariadeniach po čase vyprší platnosť takzvaného “root certificate” (v slovenčine “koreňový certifikát”). Portál GizChina uvádza, že práve Android 14 by mal tento problém vyriešiť.

V čom bude zmena v Androide 14 spočívať?

Mishal Rahman, technický redaktor, si všimol, že spoločnosť Google pracuje na funkcii, ktorá bude automaticky aktualizovať koreňové certifikáty smartfónu. Mala by prísť spolu s novou verziou operačného systému Android 14. Momentálne tieto updaty prichádzajú spolu s hlavnými aktualizáciami systému. Po novom, by mal systém automaticky zistiť, kedy je tento certifikát potrebné obnoviť a služby Google by ho mali aktualizovať.

Google Trendy 2022
Google prehliadač | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Prečo je koreňový certifikát dôležitý?

Root certifikáty sú určené na to, aby zabezpečovali bezpečné pripojenie smartfónu k rôznym sieťam. Tomuto certifikátu po určitom čase vyprší platnosť. Ak certifikát nie je platný, webové stránky sa nebudú chcieť načítať, a namiesto toho vám bude vyskakovať upozornenie o nebezpečnej stránke. To sa týka aj rôznych aplikácií, ktoré môžu prestať fungovať. Práve z tohto dôvodu mnohí ľudia siahajú po nových smartfónoch. Ak sa to spoločnosti podarí, na túto novinku sa môžeme tešiť spolu s novým operačným systémom.

Náš tip
Spoznali sme budúcnosť Pixelov. Toto všetko príde v najbližších rokoch

25.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+